Ársaidh - Roots

Ársaidh – Roots

Ársaidh - Roots
Země: Velká Británie
Žánr: folk / black metal
Datum vydání: 16.5.2014
Label: Darker Than Black Records

Hodnocení:
H. – 8/10
Atreides – 9/10

Průměrné hodnocení: 8,5/10

Odkazy:

První pohled (H.):

Já musím říct, že ani zdaleka nejsem tak zarytý paganista jako kolega pode mnou a můj faktor pohanství má o poznání nižší level, což je možná i důvodem, proč z debutu Ársaidh (mimochodem, přijde mi vážně škoda, že těsně po vydání desky došlo ke změně názvu kapely na Saor, prý z důvodu problémů s výslovností a dlouhému “Á”, které působilo trable na internetu – původní jméno Ársaidh se mně osobně ale zamlouvalo o dost více) nejsem tak brutálně na větvi. Což ovšem vůbec nic nemění na tom, že “Roots” rozhodně je skvělá a silná nahrávka, již by si žádný příznivec pohansky laděného inteligentního folk / black metalu neměl nechat ujít, protože se – přesně jak bude zmiňovat i Prdovous níže – opravdu jedná o jeden z nejvýraznějších žánrových počinů tohoto roku.

Páteř “Roots” tvoří tři kompozice delšího rázu, z čehož už asi poměrně jasně, i když nepřímo vyplývá, že Andy Marshall (jenž není zas až tak neznámý, jak tvrdí kolega, pamatovat si jej můžete třeba z Falloch), jediný člen Ársaidh (resp. Saor) bude vsázet spíše na rozmáchlejší plochy, které budou postupně narůstat a gradovat, přesně jak se na pořádnou hudební odyseu sluší a patří. V tomto ohledu “Roots” nepřekvapí, ale o to nejde – v takovýchto případech je stěžejní především atmosféra a ta se zde vskutku vyvedla.

Nutno dodat, Andy Marshall s délkou kompozic moc dobře věděl, co dělá, jelikož platí, že čím delší, tím lepší, je dostatek času na využití každého motivu a k jeho plnému rozvinutí. Tím pádem je pro mě vrcholem závěrečná “A Highland Lament”, jež je nádhernou ukázkou toho, co všechno v Ársaidh (Saor) vězí, nicméně i v dalších dvou písních “Roots” a “Carved in Stone” se nachází spousta vydařených momentů a je radost to poslouchat. Naopak krátký a hodně minimalistický předěl “Saorsa” je zde spíše jen do počtu, ale dojem z desky nezkazí ani v nejmenším, tudíž je výsledek více než zřejmý – výtečná deska.


Druhý pohled (Atreides):

Co si budeme povídat, letošní rok je na kvalitní pagan metalové nahrávky extrémně chudý. První vlaštovka přiletěla až v polovině května ze Skotska v podobě Ársaidh (v současnosti přejmenovaný na Saor), jednočlenného projektu, za nímž stojí světu neznámá persóna Andyho Marshalla. Název pocházející ze skotské gaelštiny v překladu znamená “prastarý” a docela přesně vystihuje jednu z podstat hudby, kterou na “Roots” naleznete.

Tři skladby a jedno kratičké intermezzo však na padesáti minutách skýtají mnohem víc než jen závan dob dávno minulých. Už samotná stopáž skladeb, která neklesá pod třináct minut, vám dává tušit, že “Roots” bude především o rozmáchlých kompozicích – a již první skladba vás přesvědčí, že se nemýlíte. Směska black metalu, zasněného post-rocku a folkových melodií funguje na výbornou, přetéká emocemi. Rozsáhlé plochy čarují pohlcující atmosféru, tklivé melodie ji pak dokreslují melancholií a niternou esencí volnosti. Během poslechu nepotřebujete nutit představivost k obrazotvornosti, zhostí se jí sama a výsledkem jsou scenérie stejně krásné jako ta z přebalu alba. Instrumentální stránka sama o sobě je skvělá, riffy i přes úctyhodné délky nepřestávají nudit a v rámci žánru působí progresivně. Vyzdvihnout musím i basové linky, které podtrhují melodie a nesmím opomenout ani brutální vokál. Není sice nijak častý, ale když už začně Andy řvát, nemá výsledný dojem daleko k padající lavině kamení. Když připočtete propracované kompozice kypící skvělými momenty a gradací, která bere dech, zbývá jen otázka, proč je tenhle skvělý kus hudby tak neznámý.

Může to působit možná jako nekritická adorace, ale já nemůžu najít nic, co by na téhle prvotině bylo špatně. Všechno sedí, všechno má svůj účel, všechno funguje tak skvěle, že se většina folk metalu může jít zahrabat, protože “Roots” jej překonávají o několik délek ve všech směrech. Naopak, směle se vyrovnává největším ikonám žánru a navrch přidává opět trochu jiné pojetí pagan metalu. Bez debat překvapení roku.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.