Phil Anselmo

Heil Anselmo, aneb pohádka o pití bílého vína

Metalová scéna… ve své podstatě to není nic jiného než jen parta pavlačových drben s kytarami čekajících na nějakou jakože kauzu, aby bylo co řešit a co zasvěceně komentovat. A jednu takovou kauzu aktuálně na stříbrném podnose naservíroval Phil Anselmo, legendární zpěvák známý především jako frontman zámořské veličiny Pantera a dále z formací jako Down, Superjoint Ritual nebo Philip H. Anselmo & the Illegals.

Nejprve co se vlastně stalo. 22. leden 2016, Hollywood, Kalifornie. Vzpomínkový koncert na Dimebaga Darrella, zavražděného kytaristu Pantery a Damageplan. Na akci se sešlo mnoho známých muzikantů, mezi nimiž nechyběl třeba Dave Lombardo, Robert Trujillo, Dave Grohl, Robb Flynn, Gary Holt nebo Rex Brown. A samozřejmě ani Phil Anselmo, který, zjevně ne úplně střízlivý, svůj výstup ukončil stylově zahajlováním a výkřikem „white power“. No, a protože žijeme v moderní době, kdy mají všichni v kapse takové ty malé chytré krabičky, tak to samozřejmě bylo také natočeno. Celou rozkošnou scénku najdete tady:

Jasně, hajlovat se nemá, tím spíš na pódiu při koncertě a tím spíš na koncertě na počest zemřelého kámoše. Na druhou stranu, Anselmo si prostě vylil držku (což je u něj zjevně docela běžný stav, ale to už je zase jiná věc) a udělal hovadinu… kdo z nás nikdy neudělal nějakou píčovinu, když byl na plech? Pomalu ještě víc dementní mi ale přijde to, co se strhlo potom. Vypadá to totiž, jako kdyby měl skoro každý potřebu to nějak zasvěceně okomentovat a sdělit světu, jak ultimátně to odsuzuje. Za ty dva týdny se takové odsuzovačky na Anselma sypou ze všech stran, až už to pomalu ani není vtipné.

Jako první to samozřejmě odstartoval Robb FlynnMachine Head, který evidentně musí sdělit svůj názor vždycky na všechno a ze stavu „vypadám jak Ježíš“ už se pomalu posunul na level „kážu jako Ježíš“. A beztak jsem ten jeho 11minutový cajdák na tohle téma nedokoukal, protože jsem už po minutě chcípal nudou. Dál už se to začalo valit ve velkém a o Anselma si otírají držku i lidi, kteří jsou vedle něj co do hudební kariéry úplní sráčové. Třeba kytaristka Jen Majura, jež by se namísto podobných komentářů, které beztak nikoho nezajímají, podle mě měla starat spíš o to, aby konečně vlezla do kapely, která se dá poslouchat, protože Evanescence a Equilibrium jsou, při vší úctě, fakt sračky. Nehledě na to, jak celou dobu blekotá o tom, jak nenávist do metalu nepatří, aby svůj výstup zakončila mírumilovným „Phil Anselmo, fuck you!“ Druhý podobný případ – nějaký párek Travis Neal, jehož jediným větším úspěchem je to, že se mihnul u Divine Heresy (což ale taky není zrovna dobrá kapela, když jsme u toho) na jednom albu, který prohlásí, že v roce 2016 „there is no room for racism or hate“, a přitom o větu dřív řekne „Fuck you Phil and fuck your apology,“ což mi trochu nenávistné prostě připadá. Mám z toho pocit, že si tím oba lehce serou do huby.

Ale to byly jen tři konkrétní případy, protože podobně vtipných odsuzovacích zpráviček se objevily mraky. U většiny z nich mi to trochu připadá, jako kdyby to ti lidi využívali spíš jako levnou cestu, jak se dostat na titulky velkých žánrových médií, která o tom samozřejmě zaníceně referují. Stejná situace, jako když umře někdo slavný a všichni okamžitě musí celému světu sdělit, jak obrovská ztráta to je a jak velcí fanoušci to byli a jak velký vliv ten člověk na ně měl. Ve velkém množství případů jsou to spíš neupřímné sračky a snaha o laciné zviditelnění.

Nicméně, škoda i samotného Anselma, jenž hned stáhnul ocas a vypustil do světa pokornou omluvu – vlastně ještě před tou největší lavinou odsuzovacích videí. Kdyby měl fakt koule, tak by prohlásil něco v tom smyslu, že „tak jsem se prostě ožral a udělal jsem píčovinu, se z toho neposerte, tohle je rock’n’roll“. Ale dejme tomu, omluvil se a řekl, že ho to mrzí. Je sice pravda, že tvrdit, že zařvání „white power“ byl „inside joke“ odkazující na chlastání bílého vína, je fakt výmluva roku, ale co na tom. Stejně tak samozřejmě neobhajuju nacistické zdravice, ale upřímně… fakt si někdo myslí, že je Anselmo vážně nácek? No tak, ty vole. Prostě se ožral a protáhnul si pravačku. Pak se za to omluvil a tím by to snad mohlo skončit.

Phil Anselmo

Nicméně neskončilo. A vyjma výše zmiňované plejády zasvěcených komentářů, nad nimiž Anselmo přece jen může mávnout rukou (ideálně samozřejmě pravou, hehehe), to začali odnášet i Down. Nizozemský festival FortaRock ruší vystoupení kapely. Anselmo se všem omluví podruhé a navíc se omluví i svým spoluhráčům. A stejně – další zrušený koncert Down a další lavina morálních videí o tom, kde autoři Anselma odsuzují. A upřímně bych se divil, kdyby to bylo všechno. Na to, že jen v opilosti udělal volovinu, byť bezesporu trochu nevhodnou, mi to už prostě připadá trochu přehnané ho takhle pranýřovat.

Na celé té situaci mě ovšem ohromně baví jedna věc. Všichni mají plnou držku keců o tom, jak je metal okrajová, undergroundová a hlavně ty vole rebelská muzika… a přitom všichni hrajou podle stanovených pravidel a v nastavených mantinelech. A jakmile z těch mantinelů někdo vykročí, tak je hned oheň na střeše a všichni mají potřebu začít morálně kázat, jak je ten svět sluníčkový a nenávist tu nemá prostor, i když v textech blejou o smrti a zabíjení. Landser na vás, pokrytci.

A na závěr ještě jedna poznámka – pokud by si někdo myslel, že ze mě mluví fanouškovství a Anselma se zastávám kvůli tomu, že mám rád Panteru nebo jeho další kapely, tak vězte, že hudební tvorba tohohle chlapíka mi k srdci nikdy nepřirostla a Panteru a ani jakoukoliv jinou jeho skupinu fakt neposlouchám…


27 komentářů u „Heil Anselmo, aneb pohádka o pití bílého vína“

 1. Takhle špatnej článek jsem dlouho nečetl.

  “Metalová scéna… ve své podstatě to není nic jiného než jen parta pavlačových drben”

  “Celou rozkošnou scénku najdete tady”

  “Kdo z nás nikdy neudělal nějakou píčovinu, když byl na plech?” – takže jsi taky zastánce toho, že když jsi ožralej, tak můžeš blít co chceš včetně hajlování a hraní si na nácka třeba na pamětním koncertě? Chlast v tobě ty myšlenky nevytvoří, jen je dostane ven a to je na tom ten hnus.

  “Robb Flynn z Machine Head, který evidentně musí sdělit svůj názor vždycky na všechno a ze stavu „vypadám jak Ježíš“ už se pomalu posunul na level „kážu jako Ježíš“.” – až budeš něco dělat (cokoli) na podobné úrovni přes 20 let, tak si k tomu můžeš na svým kanálu na youtube možná taky říct, co si myslíš..?

  “Evanescence a Equilibrium jsou, při vší úctě, fakt sračky”

  “Kdyby měl fakt koule, tak by prohlásil něco v tom smyslu, že „tak jsem se prostě ožral a udělal jsem píčovinu, se z toho neposerte, tohle je rock’n’roll“ – tohle je pro tebe rock n roll?

  “Na to, že jen v opilosti udělal volovinu, byť bezesporu trochu nevhodnou” – trochu nevhodnou :D ?

  Btw. je mi 27, a na sicmaggot jsem začal chodit když mi bylo asi 15. To co z toho zbylo je fakt smutný.
  Tvůj náhled na metal a na komunitu nesdílím a vlastně ani nevím proč tohle píšeš, ale zníš jako zakomplexovanej rádoby tvrdej týpek.

  1. Doufal jsem, že bude nějak cejtit, že některý obraty jsou trochu nadsázka nebo ironie – vesměs se to týká nemalý části z toho, co jsi tu napsal (rozkošná scénka, pravej rock’nroll, drbny, trochu nevhodný). Myslel jsem, že tam fakt nemusím psát něco jako “< ironie > rozkošnou < /ironie >“…

   Některý z těch věcí ale ironický nebyly…
   • Třeba ty Equilibrium a Evanescence. Equilibrium jsou hudebně strašně vylízaná kapela, to se nedá poslouchat ani za boha – fakt je nesnáším. Evanescence jsou s čestnou výjimkou v podobě tý úplně raný tvorby taky ohromně příšerný – kýčovitej cukrkandl.
   • Nebo Flynn. Já mu neberu, že hraje na vysoký úrovni (byť velkej fanda tý muziky nejsem… ačkoliv sem tam si MH taky pustím), ani mu neberu, že si může komentovat co chce a kde chce – a fakt na to ani nepotřebuje “něco dokázat” jako oprávnění. Ale z toho, co jsem čet a viděl, mi to připadá jako žvásty. Žádnej stres – můj názor. Stejně tak si může kdokoliv a jakkoliv komentovat Anselma, proč ne, však jim to nikdo nezakazuje a ani zakázat nemůže. Ale mně to (z toho co jsem viděl) připadá blbý. Taky můj názor.

   Jinak rozhodně nejsem zastánce toho, že opilost omlouvá jakýkoliv chování. Ani nijak neobhajuju Anselmovu hajlovačku – vždyť je to tam několikrát řečený, že “udělal hovadinu” a že “neobhajuju nacistické zdravice”. Je to bez debat debil a neměl to dělat, chlast nechlast. Na druhou stranu, ty hysterický reakce mi připadají taky debilní (a o tom ten článek vlastně z velký části je). Vůbec se nehádám o tom, že je to vůl jak vrata, když hajluje na koncertě, zvlášť když jde o takovou akci. Ale zpátky už to asi nevezme. Sice se za to omluvil, navíc hodně pokorně, ale zjevně by si tu pazouru měl rovnou uříznout, aby to aspoň trochu spravil.

   A co se týče posledního odstavce… Na začátek jenom poznámka, že to tu teď funguje cca 9,5 roku a 27-15 je 12, ale to jen na okraj pro pořádek, nechci cokoliv obhajovat takhle demagogicky. Hádám, že to mělo říct, že jsi to tu začal sledovat v úplnejch začátcích Sicu (dokonce si pamatuju, že tenkrát na blogu to tam i někdo komentoval pod nickem Pazzy, jestli jsi to byl ty). Od tý doby se to tu hodně změnilo a Sicmaggot teď a před těma třeba devíti rokama nemají nic moc společnýho – to nijak nepopírám. Spíš naopak – a jsem za to rád. Nechtěl bych, aby to tu vypadalo stejně jako tehdy (myšleno co do obsahu). Jestli ti to tehdá připadalo lepší a dneska je to “smutný”, v pohodě, to se stává, když se něco takhle promění. Třeba mně naopak (minimálně) první pětiletka s odstupem připadá strašná.

   A co se týče mýho názoru na metal a jeho scénu… no, ten by asi nesdílela většina lidí z tý komunity. Nemám důvod se tím tajit – mě (obecně) baví ta muzika, ta komunita naopak vůbec. Z toho jsem už vyrost…

   1. “Nemám důvod se tím tajit – mě (obecně) baví ta muzika, ta komunita naopak vůbec. Z toho jsem už vyrost…”
    Amen

 2. Ty reakce všech rádoby rock-metal stars mi taky přijdou hloupé, přehnané, trošku kalkul a hlavně americké.
  Obecně mě fascinuje lidská důležitost, jak se všichni hned ke všemu musí emotivně a sebe-důležitě vyjadřovat. Chtělo by to trošku více nadhledu a odstup od věci.

  Ansemlo potažmo Pantera není můj šálek kávy, nechci ho nijak obhajovat. Z videa je vidět ožralé hajlující prase. Každý je zodpovědný za své jednání.
  Ted to možná vyzní trošku hloupě, ale ta metalová scéna je tak nudná a suchá, nic se neděje, všichni jsou tak správní a hodní jako Brandon Walsh.
  A jak píšeš, tak Anselmo měl hold říct ” omlouvám se, bylo to hloupé, ožral jsem se, stalo se, už to nevrátím a hlavně se z toho všichni mravokárci neposerte” .

 3. Do jistý míry se s tím nedá než souhlasit. Podle mě je fajn, že se Anselmo omluvil. Ohledně “inside vtipu” měl radši držet … ústa. Kdyby jen řekl, že se ožral a sorry, tak na to ta reakce nejspíš nebude tak silná (i když kdo ví, spousta lidí, co cítí potřebu takovýhle věci zasvěceně komentovat se najde vždycky).

  Jako takový Hentai Corporation jsou mnohem míň korektní a to nemluvím o blackovejch skvadrách (Shinning a další) a taky to nikdo nemá potřebu propírat :-/

 4. ja len nechápem prečo si to niekto vobec všimol.(to hajlovanie).aha asi ,že to bolo na spomienkovom koncerte:):):).inak si to nikto asi nevšíma.asi tie ohlasy začínajú otvorený boj proti nacizmu:):):).len žartujem.

 5. Je to pochopitelné, ve Státech je moderní být hyperkorektní a řvát na kohokoli, kdo náhodou není. Kdyby se to stalo v Evropě, nemyslím, že by kolem toho bylo tolik povyku. …a ta Němka je špatný vtip :D

  1. Nevím, mně přijde, že Evropa je z politický korektnosti taky posraná víc, než by bylo zdrávo. Hajlovačka na pódiu nějaký hodně viditelný akce by se myslím taky nějak řešila… jen by okolo toho asi nebylo tolik hysterickejch videí na YT…

 6. Takto: ozraty na mraky som uz niekolkokrat v zivote bol a ani v podstatne mladsom veku ma nenapadlo hajlovat. A co bude dalsie? Ked niekto ozraty povie, ze Romov treba poslat do plynu, budeme ho ospravdlnovat tym, ze bol ozraty? A ak ozraty hodi niekto dlazobnu kocku po nejakom Arabovi, tak druhy den sa ospravedlni, ze on to tak nemyslel, ze on ma dokonca rad aj kebab, aj falafel?
  Vobec neriesim, kto to komentuje. Vadi mi, a velmi, ked niekto napise “protahnul si pravacku”. To neberiem ani ako ironiu, ale ako ubohost najvyssieho zrna.

   1. Taky si myslím, že ho nikdo neschválí, jak mu to jde. Mám za to, že normální člověk si “neprorahuje pravačku”, na druhou stranu,Phil Anselmo asi úplně normální není. A tím nemyslím zrovna tento výstup. Ale Rob MH se moc “nepochlapil”. :o)

     1. Jeden za osemnásť, druhý bez dvoch za dvadsať! :D
      Takto je to samozrejme správne.
      Sorry, únava…

 7. Naprosto souhlasím s autorem článku,ta hysterie je trapná.Jo jo,politická koreknost vládne světu,je to smutný. Btw.K prvnímu příspevku toho retarda-vždycky mě pobaví že když se někdo “zastane” jako třeba v tomhle případě heilujícího Anselma,tak je to hned zakomplexovanej debil apod.,naopak,tihle mravokárci,Dušíni a vše musí být PC jsou většinou pravě ti největší zakomlexovaní chudáčci,který misto aby se tomu zasmáli tak budou plivat svoje “moudra” na všechny strany. Ještě detail,u článků podobnýho ražení vždy autor na začátku musí všechny ubezpečit že on není NS,že odsuzuje Anselma a bla bla..Divim se H. že se vůbec k nečemu takovýmu snižuje,takže já pujdu proti proudu a zakončím to stylově-88:-)

  1. Ja tiež pôjdem proti prúdu a nebudem zbytočne politicky korektný – ty si ale neuveriteľný kus kokota.

   1. Ale,čekal jsem kdy se ozve první zakomlexovanej madar,víš co je zajímavý?Nevšiml jsem si nikdy!,že by Cesi otravovali na slovenských webech,at už to platí o herních,hudebních či jakýchkoli jiných,rozhodně zajímavý fenomén:-) protože vy lezete po českých stránkách,jste agresivní a celkově s váma neni řeč.čím to je?To u vás v madarsku nemáte hudební portály?!Ale to jsem si jenom tak rejpnul šásulo,a jelikož ani já nejsem korektní “a pojdu tiež proti průdu(ne prúdu hotentote)”-ty jsi ale neuvěřitelný kus koštátka:-)nezapoměl jsem na něco?Jo už vím-Chcípni retarde!

     1. PS:opravdu duchaplný sdělení,akorát potvrzuješ to co jsem psal – “protože vy lezete po českých stránkách,jste agresivní a celkově s váma neni řeč.čím to je?”

  2. A co se týče tý poznámky vůči mně, tak jen abych to nenechal odezvy, rád bych dodal, že NS skutečně nejsem, a dokonce si myslím, že lidi, který považujou nacismus za dobrou věc, to mají v hlavičce trochu pomotaný…

   1. umíš číst?psal jsem snad něco o tom že TY jsi NS?Psal jsem u podobně laděných článků,ale možná jsem to podal špatně.A o “pomotaný hlavičce”-tvůj názor,já si naopak myslim přesně pravý opak.Z mé zkušenosti lidi co to takhle nekompromisně odsuzujou jsou bud ty kterých se to přímo dotýká,levičáci nebo prostě lidi kteří o tom slyšeli povrchově a mají někde zafixovaný že je na tom něco špatnýho,dřív jsem to tak taky měl jako tihle hysterický křiklouni.dnes se musim sám sobě smát jak jsem byl hloupej ale hlavně slepej,stačí si o tom něco zjistit(samozřejmě ne z oficiálnich medií).Každopádně je to každýho věc..

    1. Jen jsem chtěl říct, proč jsem se k tomu „snížil“, to je celý. Každopádně můj názor na neonácky takovej skutečně je – ale jen tak mimochodem, angažovaný pseudo-humanistický levičáci mi přijdou blbý úplně stejně.

     1. On je NS a NS,nějaký agroskini nebo hovada s “IQ88”,kterých je bohužel v našem hnutí většina nám samozřejmě dobrou reklamu nedělají(na akcích takových idiotů který pořvávaj stupidní hesla typu cikáni do plynu apod je víc než dost a kdyby jsi se jich zeptal třeba na definici národního socialismu tak na tebe budou čumět z otevřenou hubou),s tím bohužel nic nenaděláš,takže já svým způsobem názor věřejnosti a tím i tvůj na nás chápu.Takže nic ve zlým.Jinak Anselmo je u mě obyčejnej americkej buran a to jeho pořvávání white power pokud vím,u něj nebylo poprvý,ani jeho hudba mě nebere takže s ním rozhodně nesympatizuju ale jak už jsem psal,přijde mi trapná ta hysterie okolo.Měj se.

     2. Měl jsem tu čest poznat pár lidí z toho, jak říkáš, hnutí osobně a v podstatě všichni to byli přesně ti „agroskini“ (to je hezkej výraz, to uznávám :D). Nicméně, když svoje příspěvky „stylově“ zakončuješ pozdravem „88“ a Slovákům nadáváš do „zakomplexovanejch Maďarů“, tak to na první pohled taky vypadá jako příspěvek poněkud pochybnýho individua ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.