Midsommar (2019)

Filmový eintopf – srpen 2019

Midsommar

H.:
1. Midsommar
2. Once Upon a Time in Hollywood
3. Ready or Not
4. Anna

Dantez:
1. Midsommar
2. Once Upon a Time in Hollywood

H.

H.:

Nevídaně zajímavé filmové léto pokračuje i v srpnu, čehož hodlám zneužít a doporučit rovnou čtyři filmy. Nicméně o tom, který z nich bude na prvním místě, není nutné příliš dlouho přemýšlet…

Loňské „Hereditary“ bylo povedené, a i když mi to při sledování nepřišlo jak taková pecka, postupně se mi film v hlavě rozležel a myslím si, že byl fakt dobrý. V neposlední řadě ukázal, že Ari Aster má docela talent, takže u jeho dalšího počinu „Midsommar“ už jsou očekávání logicky vysoko. Tématicky i atmosféricky to vypadá hodně slibně a ne úplně okoukaně (byť podobně laděné snímky najít lze, nejde zrovna o věc, která by se v hororu ždímala neustále). Nejočekávanější počin léta vtrhne do českých kin hned zkraje měsíce.

Povinnost samozřejmě bude i „Once Upon a Time in Hollywood“. Hrací doba je sice překvapivě vysoká, ale Quentin Tarantino mě ještě nikdy nezklamal a jeho styl mi vždycky ohromně seděl. Věřím, že zklamání se nebude konat ani tentokrát. I tady je natěšenost veliká.

Docela zvědavý budu i na „Ready or Not“, což by mohl být docela slušný krvák o trochu nevšední svatební oslavě obohacený o černý humor. Snad se do toho tvůrci trochu opřeli a nebude to jen o nekonfliktních náznacích.

Do kina se chystám i na „Annu“, a to i s vědomím, že Luc Besson má své nejlepší roky a svá zásadní díla dávno za sebou. Věřím ale, že to bude přinejmenším oukej.

Dantez

Dantez:

Eggersova „The VVitch“ a „Hereditary“ Ariho Astera jsou pro mě nejlepšími horory poslední dekády (důvody vysvětluji zde). Není proto divu, že jsem se od prvního nastínění dalšího Asterova filmu začínal posírat nedočkavostí. Tyto pocity nabyly mnohem větší intenzity poté, co jsem zjistil, že Aster dělá na pohansky laděném horroru, který jde ve šlépějích kultovního „The Wicker Man“.

První vizuály a trailery už jen všemu nasadily korunu upletenou z rozkvetlého švédského chrastí. Očekávám ultimátní, minimálně vizuální žánrovou subverzi zarývající se do míst, která se ještě nestihla zahojit po loňském „Hereditary“.

No, a nový Tarantino je vždy kinematografickým posvícením – jeden z mála případů, kdy si člověk může užít i na obřím plátně namísto explozí nebo greenscreenových robotů ryzí autorské řemeslo a čistokrevné herectví. „Once Upon a Time in Hollywood“ mě tematicky netankuje tak moc jako třeba „Django Unchained“ nebo „Inglorious Basterds“. Ale to je u Tarantina vlastně celkem jedno. Samotný obsah je v tomto případě totiž skoro vždy lákavější než jeho základna.


4 komentáře u „Filmový eintopf – srpen 2019“

 1. hodlám absolvovat:
  – Midsommar
  – Once Upon a Time in Hollywood
  – a zkusím toho Bessona s Annou (no ale Sašenka se tam asi nesvlékne). Jak autor článku pravil, má to chlapec už za sebou, ale třeba kritikou zatracovaný Valerian se mi pozdával (čert vem ty utopené prachy, nebyly moje), chtělo by to nějakou uncut verzi se svlečenou agentkou a hlavně chytřejšími záporo-emzáky, kteří se nenechají na konci tak snadno vyřídit…

  1. Valerian mě v kině relativně bavil. Příběhově sice tupý a klišé, ale vizuálně velká paráda a na tom to stálo. Ale podruhý už bych to vidět nemusel :)

   Jinak Midsommar už jsem viděl a pocity jsou jemně rozporuplný. Obecně je to asi moc přechválený. Ale ještě si to musím nechat chvíli uležet a podrobnosti sdělíme někdy v dohledný době v double recenzi s kolegou Dantezem…

   1. Midsommar to teďko bude mít těžký, protože po těch reakcích, kdy od něj lidi čekali VŠECHNO, přijde taková ta povinná vlna “čekal jsem víc”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.