Joris-Karl Huysmans – Naruby

Kulturní svinstvo – květen 2021

Joris-Karl Huysmans – Naruby

H.:
01. Joris-Karl Huysmans – Naruby
02. Age of Empires II: Definitive Edition
03. Oddworld: New ‘n’ Tasty
04. Ginger Snaps

Metacyclosynchrotron:
01. The Witcher 3: Hearts of Stone
02. Zoät-Aon – The Triplex Bestial
03. Danzig – 4

H.

H.:

Poté, co si tady v jedné diskuze kolegové z redakce i čtenáři hromadně pohonili nad genialitou Jorise-Karla Huysmanse, rozhodnul jsem se dát si taky nějakou dávku umění a zkusit něco, protože do té doby jsem od něj nečetl nic. Zkusil jsem „Naruby“. A nemůžu tvrdit, že by se mi to nějak zvlášť líbilo. Celou knížku tam mamlas sedí v křesle a v duchu dissuje všechno a všechny. Chápu, že šlo o záměr, ale moc mě to teda nevzalo. Umění to teda bylo, což lze nakonec říct o překladu Arnošta Procházky, ale že by mě to bavilo? To ne. Asi jsem buran.

Pořád hraju „Age of Empires II: Definitive Edition“. Random mapy proti AI, online rank nebo po LANce s rodinou případně kámoši. A pořád je to skvělá zábava. Nekonečný žůžo labůžo.

Staré díly série „Oddworld“ jsem měl hodně rád, hlavně „Abe’s Exoddus“ jsem se kdysi napařil jak kretén. Tentokrát jsem zkusil novější přírůstek „Oddworld: New ‘n’ Tasty“, což je remake jedničky „Abe’s Oddysee“ (1997). Původní verze už se dneska hraje těžce a užijí si ji jedině oldschool harcovníci, co to mají rádi nostalgicky, dokonce i mně už to dělalo trochu problém, a to hraju primárně starší hry a patřím k ohroženému druhu lidí, co si myslí, že „Diablo II“ žádný remaster nepotřebuje, protože původní hra vypadá furt dobře. „New ‘n’ Tasty“ každopádně modernizuje s citem, vypadá suprově a na nejvyšší obtížnost pořád poskytuje slušnou výzvu. Paráda.

Taky jsem v květnu zhlédl trilogii „Ginger Snaps“, kterou jsem nikdy předtím neviděl. Vlastně mě svým způsobem překvapilo, že to není taková pičovina, jak jsem čekal, zároveň ale každému z těch filmů něco chybí, aby byly víc než jenom ok. No, a pak samozřejmě ti vlkodlaci – vypadají dost směšně a paradoxně platí za největší slabinu, což u vlkodlačích bijáků pobaví. Více snad někdy v recenzích.

Dantez

Dantez:

Narativní síla herního „Zaklínače“ se výrazněji projevuje až při DLC „Hearts of Stone“. Kratší příběhová linka, ve které Geralt konfrontuje podvratného hádankáře Gauntera O’ Dimma, se hraje jako film. Má spád, atmosféru, hýří humorem, psychedelií i hororem. Vrchol nastává v okamžiku, kdy se Geralt musí spojit se zemřelou družkou Olgierda Von Evereca. Aby ji zkontaktoval, je nutné se k ní dostat skrze vzpomínky, do nichž se vstupuje prostřednictvím jejich maleb.

K „The Triplex Bestial“ se vracím pravidelně a dojem z poslechu ani po letech neslábne. Zoät-Aon na desce nabízí jednu z nejunikátnějších nejevokativnějších zvukových palet vůbec. „The Triplex Bestial“ hýří těžko popsatelnou atmosférou, jako by posluchače vhazovala do chladného podsvětí z černého ledu a čediče, kde jsou jedinými společníky vrány a vichry. Nejde asi úplně o nejpříjemnější představu. I tak se ale nedá poslechu odolat.

Zoät-Aon – The Triplex Bestial

V květnu jsem se rovněž nachytával při rotacích druhé, třetí a hlavně čtvrté desky Danziga. S odstupem času mě tři následovníci baví snad více než debut samotný. Přijdou mi vyzrálejší, osobitější a hudebně rozmáchlejší. Čtyřka je ve srovnání s předchůdci trochu nedoceněná. Nabízí přitom podobně silné, ne-li lepší záseky jako třeba otvírák „Brand New God“, „I Don’t Mind the Pain“ nebo „Dominion“.


32 komentářů u „Kulturní svinstvo – květen 2021“

  1. Tam dole mám taky půjčený a chystám se na to. Ale až za chvíli. Nejdřív si musím přečíst něco tupýho a zábavnýho, abych si srovnal čakry :D

 1. Za výraz ” narativní ” bys zasloužil klackem po kokosu, to je slovo jak z nějaký posraný kavárny, kde hubený chcípáci s patkama probírají třetí plány divadelních her nad cibetkovým odvarem z bobků a toustem s mangovým čatní .. máš štěstí, že je znát, že tě Geraltí/ Marigoldí atd. dobrodružství zřetelně baví … :) I zbytek tvého oblíbeného svinstva jsou parádní záležitosti, od Aural Hypnox beru a poslouchám všechno, Halo Manash, Arktau Eos, Zoät-Aon, Aeoga atd. jsou pro mě naprostá špička žánru. No a pán z Gdaňska .. IV, to je neuvěřitelnej trip, naprosto milovaná deska od tý doby, co jsem si v Pardubicích koupil v takovým stánku u Prioru, kde prodával Ota, basák z Needful Things jednu z mých prvních origo kazet … a že mám hrozně rád prznění svých ikon, abych se z nich náhodou samým uctíváním neposral, tak tahle směska je naprostá špice a strašná sranda :) https://www.youtube.com/watch?v=H6_jBfoTLFQ

   1. Bóže, že se někdo takovejhle dycky musí najít … slyšel jsi někdy slovo legrace ? I přes ty úsměvy to moc nevypadá, čéče.

  1. slovo “narativní” mě za život dostalo do těch nejchlupatějších kalhotek. Dantez ví, co dělá. I když si plete slovo proradný s podvratným

 2. Člověk by řekl, že když se tak kamarádíš s nadsázkou, že tě takovej komentář neurazí.. No, co se dá dělat, tak asi sorry :))

  A abych tu jen netrollil, ty věci od Aural Hypnox se mi docela pozdávají, dík za tip….

 3. Dotaz k Witcher 3: Jedničku jsem nesnášel, dvojku tudíž nenakousl a o trojce jsem něco četl. Do té bych se i pustil, když mi tu někdo napíšete že to není přímočará koridorovka a budu si moct odběhnout na průzkum a loot někam do rohu.

  1. Průzkum a loot tvoří drtivou část hry. Většinu lidí baví sidequesty a “kochání se” více než hlavní linka. Jen je teda třeba překousnout prvních pár hodin, kdy tě hra naplno do hlavního světa nepustí.

  2. Hra desetiletí, nejen co se týče RPG. Není to koridor, na mapě jen málo míst, kam nejde jít. Jsem prolejzač každýho dungeonu v každý hře a tady byla moje vášeň pro průzkum a objevování dokonale ukojena. Navíc, doteď skvěle vypadající, hratelná a modovatelná hra za pár korun.

    1. Nejlepší hra aktuálního století je první Diablo. A to vzniklo v minulym století. Tak dobrá pařba to je.

     1. To si hodně ortodoxní, ale taky se přiznám z mnohonásobné Butchero-vraždy. Z minulýho století tam mám jiný favority (AoE2, Civilizace 3, Baldurs gate a především DOOM). Ale z posledních 20 let mě Dark Souls, a teda i umělecky si myslim, že ta hra byla o dost dál, než zbytek, o atmosféře nemluvě.

     2. Právě si na sebe vykecal, že si nikdy nehrál Disco Elysium a Stalkera ty lopato. Takhle se chytit do pasti.

     3. Souhla. První Diablo mělo náhodné lokace (super), nadčasovou grafiku a jen asi 15mB instalace. Kua to dneska někdo udělat, že to nebude zabírat víc jak 1Gb a rozjede to přestárlá mašina a bude to mít super dobrou music. To se v PC světě povede tak jednou za (dříve 5let) teď za 20 let.

     1. Stalker, všechny díly, jojojojojo, atmoška nejlepčejší z nejlepčích ! Miluju to furt :) Už aby byla dvojka !

     2. se přiznám, že Stalkera jsem vzdal, bo mě vždycky dostaly anomálie. Jsem nepochopil, že jim mám hodit šrouby a matice, no.

   1. Když je tu ta zmínka o Stalkerovi, tak Piknik u cesty mě taky extra nebavil a přečetla jsem jen tu část se zrzkem… no, teď možná chudák sova ani neví, o čem melu.:D

 4. Aha, tak z Naruby znáš toho malíře…. no, já si říkala, že je zvláštní, že takovej buran zdá Gustave Moreaua.:D
  Ne, si dělám prdel. Si nemyslím, že jsi zrovna kvůli tomu buran. Mě by Naruby asi taky nebavilo, ani Tam dole mě moc nevzalo. Spíš mě serou lidi, co se nedokáží sami nad něčím zamyslet a jen papouškují názor ostatních. Tím neříkám, že umím dílo posoudit líp než odborníci, ale nejsou ani odborníci jako odborníci a jejich posudky mají vždy své osobní a společenské důvody ( a často něco vychvalují, jen aby nebyli za burany)…

 5. Když už jsem v tom kulturním svinstvu, tak jsem včera učinila poznatek o kozách, o který se s vámi musím podělit…
  Někde jsem si všimla, že H. zmínil něco jako že je zastarale heterosexuální a tak se mu líbí kozy (bylo to napsané jinak, ale obsah sdělení jsem snad trefila).
  Myslím, že by to měl upravit, že kozy se prostě líbí některým lidem, protože…
  No, včera takhle znuděně hledám na YT nějaké to shonen-ai, nebo yaoi (jo, vím, že buranům tahle slova nic neříkají) a narazila jsem na ukázku něčeho, co tam působilo roztomile a jmenovalo se to Goblin cave. Tak jsem to samozřejmě gůglila a ono to nebylo BL, ale hentai (tohle slovo už vám asi něco říká).
  Bylo to prostě vyložené gay porno. Z toho, co jsem viděla, byl děj asi o tom, že spanilého prince unese banda goblinů, aby ho mohla hoblovat. Toho pak zachrání rovněž spanilý rytíř (jaká náhoda, že nebyl třeba pidlovokej, nebo neměl držku nakřivo, že?)…
  Jestli měl bíĺého koně jsem si kvůli všem těm penisům kolem ani nevšimla. Celé by to bylo prostě standardní hoblování prince gobliny a pak rytířem, ale ti hoši měli normálně kozy…hlavně ten princ! V některých záběrech jsem skoro měla dojem, že je to něco hetero (fuj)…on měl fakt snad trojky, jinak ale normální chlapské postavy. Plyne mi z toho prostě to, že někteří lidé asi mají kozy prostě rádi… on měl navíc bradavky, že by vám tím vypíchl oko…takže pokud máte rádi kozy a nejste tak nutně hetero, tak vám mohu Goblin cave jen doporučit. Já osobně mám ke kozám vztah spíš negativní.
  No a to je ke kultuře tentokrát snad všechno.

  1. Myslím, že je zaděláno na nový eintopf žánr – jaké obskurní čuňačinky jste viděli v minulém měsíci?
   Snad se to ujme :)))

   1. No, hádat se o to, kdo je tu největší prase, by bylo furt určitě zábavnější, než se dohadovat o nejlepší hru, nebo nej albu CoF a podobný nudy.
    Ale pochybuju, že by tu z někoho v tomhle směru vypadlo něco, co by mě zaujalo…ostatně s tím má problém i celý internet, takže to nemůžu očekávat od pár nudných existencí bez fantazie na fóru o hudbě.:D

    1. Já si třeba myslím, že největší prase jsi tu beztak ty. ;-)

     Ale náhodou, Háčko mne celkem svou recenzí na Naruby potěšil. Uznal kvality, řekl, že to není jeho šálek hořící nafty, žádnej pind navíc.

     To když si otevřu Tvar nebo jiný literární magazín a občas si přečtu rozhovor s těma supah-přeštudovanými majstry (nechci znít jako misogyn, ale dámy v tom teda excelují), tak si občas říkám, zda ta chytrá slovíčka papouškují, náhodně generují nebo používají proto, aby vyškolili nás, poddanský plebs. :D

     1. Řekl bych, že to je takovej nešvar akademické sféry, kde k tomu (čest výjimkám!) docela studenty vedou. Trvalo pěkných pár let, než jsem se to odnaučil.

    2. Líbí se mi, jak v každym komentáři automaticky předpokládáš, že všichni kromě tebe jsou naprostý debilové a ty jediná máš patent na rozum.

     1. Náhodou “Goblin Cave” se jí musí nechat. Né, že bych tu jeskyňku už hned sjel, ale v blízké budoucnosti budu mít sešlost s… “se mnou tam seděli přátelé, ztracené existence…” (cit. Lochness), kde se pustí na úvod 8min záznam projevu brněnského trenéra mládežnicko-hokejové repre (úžasný brněnský dialekt a jak jim vymývá hlavy) a hned jako druhé navrhnu v rámci rozjeté zábavy “Goblin Cave”. Čekám že ztracené existence se pobaví ukrutně….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.