Altered Species (2001)

Altered Species (2001)

Altered Species (2001)

Země: USA
Rok vydání: 2001
Žánr: natural horror

Originální název: Altered Species
Český název: Krysy

Režie: Miles Feldman
Hrají: Allen Lee Haff, Leah Rowan

Hrací doba: 91 min

(Budou spoilery.)

Jestli naši filmovou rubriku, do níž přispívám primárně jen já, trochu sledujete, asi už jste pochopili, že sračkové horory a vlastně i sračkové filmy obecně mi vůbec nejsou cizí. A protože hovadin, které se svou kvalitou pohybují někde mezi céčkem a zetkem, není nikdy dost, pojďme se podívat na další takovou perličku!

Tenhle démant světové kinematografie nese v českém distribučním překladu hrdý název „Krysy“. To říká prakticky vše, o čem tu necelou hodinu a půl půjde. Tenhle kousek pochází z roku 2001 a téhož názvu a z téže doby existují ještě další dva bijáky (2002 a 2003). Tenhle konkrétní se nicméně v originále jmenuje „Altered Species“ a někdy je znám též jako „Rodentz“. Pokaždé se nicméně jedná o tu samou haldu s hromadou krys, jimž na konci dodá korunu sám zmutovaný krysodlak. Ale to už trochu předbíháme…

Obyčejné krysy nepatří k úplně nejroztomilejším zvířátkům, ale normálně nemají potřebu skákat po lidech a žrát je. Z toho vyplývá, že bychom si měli zodpovědět důležitou otázku každého zvířecího hororu – co se stane, že se z krys stanou krvežíznivé bestie? Pozor, půjde o veliké překvapení: na vině je experiment! Tentokrát za to může vědec a jeho pokusy. Krysa napíchaná nějakým zeleným svinstvem zmutuje a zbytky vylité do odpadu zase zachutnají krysí kolonii ve sklepení.

A teď bacha. Laboratoř se nachází v opuštěném komplexu. Kromě vědátora a jeho asistenta tam sice nikdo není, ale za asistentem přijedou na návštěvu zakalit jeho kámoši. Oběti bychom tedy měli. Odsud dál už si to určitě umíte představit. Odnese to kočka, uklízeč, vědátor i nějaká ta omladina.

Pár věcí za zmínku stojí. V případě jde o digitální triky. Těch se sice v „Altered Species“ neobjevuje moc, ale když už, tak to kurva stojí za to. „Altered Species“ v tomhle ohledu stoprocentně naplňuje parametry filmové žumpy, k níž roztomile tragická triková stránka neodmyslitelně patří. V tomhle ohledu se biják předvede zejména při vraždě kočky. Už detail na epickou animovanou krysu pobaví. Když ale zpoza rohu začnou létat digitální 2D chlupy a krev, tak jsem šel fakt do kolen smíchem. Prostě rychta.

O nic lepší (horší?) není ani již zmiňovaný zmutovaný krysodlak velký jako člověk. Tady už si ale „Altered Species“ nepomáhá digitálními triky. Jde o regulérního plyšáka a závěrečný souboj s ním platí za jednoznačný vrchol celého filmu. Škoda, že to tvůrci mysleli docela seriózně a krysáka radši moc neukazují. Přesto dojde třeba na krysodlačí krasojízdu na střeše dodávky. To chceš.

Altered Species (2001)

Všechno mezi zmiňovanou vraždou kočky a touhle finální bitkou za moc nestojí, snad jedině s výjimkou vraždy blbé blondýny, v níž se krysodlak pořádně ukáže poprvé, doplněná o následnou prču, kdy frajer čeká kuřbu, ale blondýna už má rozežranou palici od mega krysáka. Jasně, už to slyším, jak někdo namítá, že podobné bijáky stojí za hovno kompletně, tak proč se divím, že to není moc kvalitní. Jasně, máte recht, ale myslel jsem, že to za moc nestojí ani optikou filmového hnoje. Něčemu takovému se typicky chcete vysmát, ale „Altered Species“ bohužel neobsahuje zas tolik momentů, které by měly potenciál trhat bránice příznivcům filmové žumpy.

Řekl bych tedy, že „Altered Species“ dopadlo tak nějak napůl. Objektivně je to sračka, jak když krysím ocáskem mrská, o tom žádná, ale není to zas taková mrdka, aby u toho člověk zkapal nudou. Normální divák to samozřejmě nevydýchá, ale labužník zocelený hodinami zetkových hororů bude naprosto v pohodě. Těch ultimátně směšných momentů se ale najde jen pár, takže do titulu „tak špatné, až je to dobré“, má „Altered Species“ naneštěstí dost daleko. Všehovšudy jde tedy v rámci podobného hnoje o průměr… jestli tedy něco takového jako hnojní průměr vůbec existuje.

Altered Species (2001)


1 komentář u „Altered Species (2001)“

  1. Kór ještě, když u nás vycházel v tom samém roce jiný film s názvem Krysy, tentokrát z Reichu. Byla to lautr ta samá píčovina, ale hrál v tom Táborský!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.