Cobra

Cobra (1986)

Cobra

Země: USA
Žánr: action

Rok vydání: 1986
Režie: George P. Cosmatos
Hrají: Sylvester Stallone, Brigitte Nielsen, Reni Santoni, Brian Thompson

Hrací doba: 87 min

Zdroj fotek: IMDb.com

Sylvester Stallone možná patří mezi akční hrdiny 80. let, ale je zajímavé, že jeho nejslavnější role do téhle sorty příliš nespadají. Rambo ještě dejme tomu, i když by to sedělo spíš na pozdější díly, jednička rozhodně není typický a standardní akčňák. Rocky už vůbec ne, ten s akčními filmy nemá moc co společného. To ovšem neznamená, že by Sylvester na kontě neměl i nějaké echt akční bijáky – a o jednom z nich si dnes povíme.

Marion Cobretti má sice docela měkké jméno, díky čemuž si také radši nechává říkat Cobra, ale jinak je to pěkně drsný policajt, který se s tím nesere a neváhá zločinecké hajzly odpravit kulkou ze své bouchačku, na jejíž rukojeti má – teď pozor – kobru. Razí filozofii, že zločinci jsou choroba a on je lék, však také dělá na případech, jaké nikdo jiný nechce. Samozřejmě ne všichni nadřízení to vidí rádi a dávali by přednost jemnějšímu řešení, ale choďte s tím na Stallonea, jenž velkou část filmu jak správný husťák stráví se slunečními brýlemi na očích a sirkou v hubě.

Aktuálně ve městě Los Angeles řádí sériový vrah s roztomilým jménem Night Slasher. Ten své oběti porcuje nožem, sekerou nebo mlátí kladivem, počet mrtvol roste a policie je prozatím bezradná. Až později se ukáže, že zdaleka nejde o jednoho pošahaného maniaka, ale sektu magorů, jejíž filozofie je také jasná. Na cestě k nastolení nového řádu vykuchávají slabé. Jenže při jedné takové popravě pod mostem se stane, že Night Slashera náhodou spatří okolo projíždějící modelka Ingrid (Brigitte Nielsen, toho času manželka Stallonea), která tak vraha může identifikovat. A to z ní dělá cíl číslo jedna. Začíná série atentátů, jimž uniká jen s velkým štěstím, ale pak se její ochrany ujímá Cobra osobně a odváží Ingrid z města – snad netřeba dodávat, že v patách mu bude celá armáda grázlů, s nimiž náš hustý hrdina svede menší válku.

„Cobra“ je dobrá v tom, že se nejedná o úplně odpočinkový akčňák s nějakým nadhledem, vtipnými momenty, s hláškami. Je zde cítit snaha o drsnější podívanou s temnější atmosférou, velká část filmu je dost tmavá, ostatně i samotný motiv sekty fanatiků, kteří porcují lidi jak na jatkách, není moc srandovní. Snad i proto se nejedná o čistokrevnou nonstop akci, filmu totiž nechybí ani nádech thrilleru a kriminálky. Což ovšem nic nemění na skutečnosti, že nebudete ochuzeni ani o automobilovou honičku, krutou přestřelku nebo skvělé vyvrcholení v hutích, kde si to Stallone konečně vyřídí a vyříká i s hlavním parchantem (což je jen tak mimochodem echt držka, ten se pro roli záporáků narodil).

Cobra

Tohle drsnější ladění snímku je podle mě super. Jestli mě totiž na akčních bijácích něco rozčiluje, tak to jsou rádoby vtipný parťáci a podobné postavičky. Tím spíš mě překvapuje, že má „Cobra“ na většině filmových serverů nepříliš dobrá, leckdy až hluboce podprůměrná hodnocení, což mi připadá, že si snímek nezaslouží. Jedná se o přímočarou syrovou záležitost, která ve velké míře hraje dle dobových a žánrových pravidel, osmdesátky jsou z toho cítit na sto honů, ale dle mého má tohle svoje nesporné kouzlo. Cobretti je patřičný bourák, Stallonovi role sedí jak prdel na hrnec (aby také ne, když je i autorem scénáře, takže si ji napsal na tělo), záporáci jsou pěkně hnusní, i přes některá klišé to má tempo a celkově se jedná o jednu z těch lepších Stallonovek. Příznivci téhle éry s „Cobrou“ rozhodně nesáhnou vedle.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.