Curse of Chucky (2013)

Curse of Chucky (2013)

Curse of Chucky (2013)

Země: USA
Rok vydání: 2013
Žánr: slasher

Originální název: Curse of Chucky
Český název: Chuckyho kletba

Režie: Don Mancini
Hrají: Fiona Dourif, Danielle Bisutti, Brennan Elliott, Maitland McConnell, Brad Dourif

Hrací doba: 97 min

(Budou spoilery.)

Ačkoliv Chuckyho komediální díly nepatří k tomu nejoblíbenějšímu v sérii „Child’s Play“ (což obzvláště platí o „Seed of Chucky“, protože „Bride of Chucky“ se mi ještě zdá fanouškovskou základnou docela tolerované), osobně si myslím, že jich bylo třeba, aby postava neupadla do rutiny, kterou šlo třeba v „Child’s Play 3“ už nepříjemně cítit. Poté, co vraždící panák dvakrát pobavil a rozesmál, se mohl v šestém díle „Curse of Chucky“ v pohodě vrátit k hororovějšímu ladění a serióznějšímu tónu.

Proč ne, srandy už bylo dost a „Child’s Play“ je nakonec pořád hororová série, nikoliv komediální. Nutno ale dodat, že „Curse of Chucky“ ten návrat k vážnějšímu pojetí vzalo opravdu vážně. Už několikrát jsem zde v článcích o minulých dílech psal, že Chucky nikdy nevynechal příležitost si zanadávat nebo něco vtipného zahlásit. V „Curse of Chucky“ ovšem rezignoval i na tohle a zahlásí si vesměs jen jednou a ještě k tomu docela slabě.

Jinak se Chucky věnuje spíš mordování, ale ani v tomhle případě se zas až tolik nepředvede. „Child’s Play“ není zrovna hororová série, která by se vyznačovala nějak zásadně vysokým počtem mordů, od toho tu jsou přece jenom jiní střelci, takže nepřekvapí, že bodycount není v „Curse of Chucky“ nějak zásadně vysoký, v tomhle ohledu šestka vesměs udržuje průměr.

Když už dojde na samotné vraždy, je to oukej, ty docela ujdou. Dekapitace auto-plechy, nůž v oku nebo odseknutí spodní čelisti sekerou jsou v pohodě. Ale trvá to kurva dlouho, než se film trochu rozjede, a když už se rozjede, zas taková jízda to není. „Curse of Chucky“ dost dlouhou našlapuje okolo, jen naznačuje a snaží se hrát na atmosféru, díky čemuž má asi nejblíže k pojetí jedničky. Schází tomu ale nějaký větší šmrnc a na rozdíl od jedničky rovněž taková ta osmdesátková patina a naivita, jež mnohé nedostatky překryje nostalgií.

„Curse of Chucky“ zpočátku na předešlé části zdánlivě nenavazuje. Sledujeme matku a dceru Nicu na vozíčku (právě ona bude nadále hrát zásadní roli) ve velkém domě, jimž někdo (a nějak si nevzpomínám, že by film explicitně vysvětlil kdo a jak, ale dá se to vytušit) pošle panenku Good Guy, a samozřejmě je to přesně ta panenka. Matka zkape hodně rychle a na místo přijíždí její druhá dcera se svým manželem, dcerkou a chůvou. Asi tušíte, co bude následovat…

Trochu diskutabilním krokem je pro mě způsob, jakým se šestka začala vrtat v hluboké minulosti a trochu posunula osud Charlese Lee Raye, když ještě býval člověkem, a důvod, proč se nakonec převtělil do dětské hračky. Trochu to zavání tím, že Don Mancini už nevěděl, jak „Child’s Play“ posunout dál bez podobné berličky, tak se vrátil do minulosti a přidělal tam něco navrch, aby série mohla pokračovat. Mimoto jde prakticky o jedinou věc zajišťující návaznost na starší díly, protože až do tohoto odhalení stojí „Curse of Chucky“ docela odděleně od ostatních a dlouho se tváří spíš jako rodinné drama, v němž náhodou vraždí nějaká hračka.

Curse of Chucky (2013)

O hlubší propojení s událostmi předešlých částí se nakonec postará úplné finále, které je čistým fanservisem. Nejprve se v poslední scéně filmu vrátí Tifanny a ještě větší bonbónek přijde ve skryté potitulkové scéně, kdy do série opět naskočí Andy Barclay, tedy kluk z prvních tří dílů, jehož si navíc zahrál ten samý herec jako v jedničce a dvojce, Alex Vincent, nyní samozřejmě o 25 let starší. Na tomhle místě se možná sluší zmínit i další perličku, a sice že hlavní roli v „Curse of Chucky“ hraje Fiona Dourif, tedy skutečná dcera Brada Dourifa, jenž mluví Chuckyho (a hraje Charlese Lee Raye v těch několik málo scénách v sérii).

Díky tomuhle všemu mi nakonec „Curse of Chucky“ připadá spíš jako celovečerní příprava půdy na další díl a obecně novou éru Chuckyho. Kromě tohohle totiž šestka nic moc nenabízí, Chuckyho nový design je hnusný (ne v tom dobrém slova smyslu) a celkově mi to přijde takové zapomenutelné. Pár nápadů to sice má, přesto film působí trochu laciněji a je na něm vidět, že se jedná o odvar rovnou pro video. Ale stejně jako u komediálních dílů i tady platí, že Chucky zdaleka není jediný slasherový maniak, jehož tenhle ústup ze slávy potkal. Pro mě osobně se každopádně společně s „Child’s Play 3“ jedná o nejslabší díl.

Curse of Chucky (2013)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.