Darkness (2002)

Darkness (2002)

Darkness (2002)

Země: USA / Španělsko
Rok vydání: 2002
Žánr: supernatural horror

Originální název: Darkness
Český název: Temnota

Režie: Jaume Balagueró
Hrají: Anna Paquin, Lena Olin, Iain Glen, Giancarlo Giannini

Hrací doba: 102 min

(Budou velké spoilery.)

Španělský režisér Jaume Balagueró se postupem času stal na poli hororu docela známým jménem. Proslavil se především díky zombie / found footage filmu „[Rec]“, který se dočkal i dalších tří pokračování, z nichž Balagueró točil ještě dvojku a čtyřku. Řekl bych, že se dodnes jedná o jeho nejznámější a co do dopadu nejvýraznější počin. My se dnes ale podíváme na jeden kousek z ranější tvorby, jeho celkem druhý celovečerák „Darkness“.

Pod tímhle nepříliš originálním názvem se ukrývá pokus o komorní atmosférický horor. Což na první dobrou může znít slibně, ale realita je bohužel taková, že zůstalo spíš u toho pokusu. Vyšel z toho průměrný a nevýrazný kousek, který se z hlavy vypaří velmi snadno. Na filmu je sice vidět nějaká snaha a také určitá elementární dávka talentu, díky čemuž by asi bylo zbytečně příkré mluvit o tom jako o úplně bezkrevném spotřebním žánrovém zboží, přesto je evidentní, že tady se nic moc zajímavého neodehrává.

„Darkness“ se zpočátku tváří jako standardní duchařský kousek a také používá mnoho známých propriet z portfolia tohoto žánru. Máme tu divný dům, do nějž se čerstvě nastěhuje čtyřčlenná rodinka. V divném domě se dějí divné věci. Pastelky samovolně mizí pod postel, sem tam zabliká světlo… prostě klasický výběr fakt mega husťácky strašidelných věcí (tohle byla ironie, chápeme?). Taky nesmí chybět nějaká ta temná minulost, víš jak. Rodinku rovněž tvoří obligátní sestava – divně se chovající chlapeček (samozřejmě, že kreslí divné obrázky!), starostlivá starší sestra, trochu ignorantská máma (všechno je v pohodě, nic se neděje) a fotřík, kterému postupně začíná lehce jebat.

Filmu sice docela slouží ke cti, že nakonec to není prachobyčejná neinvenční duchařina, ale vyklube se z toho spíš sekta / rituály, i když na pojetí „Darkness“ se to příliš neprojeví a pocitově a průběhem má výsledek pořád blíž klasickým supernatural hororům. Ale nebojte, příběhově se ani tak nejedná o žádnou perličku; odhadovat následující události lze docela bez problémů a žádný posun v ději (tvůrci odhalí další kartu, přijde další střípek do mozaiky celého mystéria) mě nijak nepřekvapil, prakticky všechny jsem tušil už s předstihem. Líbilo se mi nicméně, že snímek neskončí happy endem, což mi u tohohle druhu hororu přijde jako vzácnost.

Ani závěrečné rozuzlení ovšem nemůže plně vyspravit pachuť z předešlých minut, během nichž občas přijde na návštěvu mrška nuda. Napětí nebo atmosféru se daří tvořit jen lokálně a jen ve velmi omezené míře. Kvůli pádu do letargie v těch nudnějších scénách vám je stejně všechno docela jedno. Člověk spíš jen čeká a doufá, že se kurva konečně začne dít něco pořádného, někdo zdechne nebo prostě cokoliv. Dočkáte se až v závěrečném klimaxu a i tam je to celé docela cudné. Výsledek je o to horší, pokud jste stejně jako já okolnostmi donuceni se na snímek koukat v tragickém a nepřirozeně znějícím českém dabingu.

Darkness (2002)

Pro „Darkness“ každopádně nemám moc slova chvály. Možná, že někde v úplně základu se tam ukrývá ucházející nápad, ale výsledek nijak neohromí, schází mu charisma a výraznější zpracování. Nejedná se o vyložená škvár, nad nímž by si měl člověk znechuceně odplivnout, ale není sporu o tomu, že snímek ani zdaleka nedostál ambicím, které měl. Výsledkem je tedy nijaký, nezajímavý a šedivý průměr, jenž za vidění nestojí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.