Death of Me (2020)

Death of Me (2020)

Death of Me (2020)

Země: USA
Rok vydání: 2020
Žánr: supernatural horror

Originální název: Death of Me

Režie: Darren Lynn Bousman
Hrají: Maggie Q, Luke Hemsworth

Hrací doba: 94 min

(Budou velké spoilery.)

Tušil jsem už v předstihu, že „Death of Me“ bude strašná hovadina, ale vždycky se u takových očekávání rád zmýlím. No, v případě „Death of Me“ jsem se tedy nemýlil ani za mák. Bohužel.

Jak už tomu často bývá, základní premisa nezní zas tak špatně. Manželský pár si užívá dovolenou na tropickém ostrově u Thajska. Jednoho večera proběhne kvalitní mejdlo v místní knajpě, kde si oba dají do nosu nějakou domorodou samohonkou. U staré dobré něcovice z Moravy se vám stane, že prostě a jednoduše oslepnete, jak se na rozumný alkohol sluší a patří. Ne tak u téhle pálenky, kde se kromě ovoce destiluje i primitivní magie.

Stručně řečeno, Christine (Maggie Q) a Neil (Luke Hemsworth) se probudí druhý den u sebe v pokoji a víc než kocovina je trápí skutečnost, že si ani jeden z nich nemůže ani za boha vzpomenout, co se to včera večer sakra událo. Což o to, tohle není zas až tak výjimečný důsledek nezřízeného chlastání. Kdo z nás si někdy během noci neodjebal dekel jak kokot a druhý den neměl okno, ať hodí ledvinovým kamenem. Naše manželská dvojice má ovšem ten problém, že na své kameře najde záznam z noční jízdy, na němž kromě domácího porna uvidí i to, jak Neil svou choť uškrtí a zahrabe na zahradě. No, alespoň už si holka dokáže vysvětlit, proč má na krku takové podlitiny.

Hele, tohle by vlastně nemuselo být špatné, protože se podle mého jedná o relativně slibně rozehranou zápletku. Akorát, že to je špatné fest. Christine hned vzápětí začne zvracet trávu, na krku má nějaký dementní talisman a neví, kde ho vzala, a jakmile si ho sundá, udělá se jí brutálně špatně, vytáhne si z huby hada a tak podobně.

Jistě už správně tušíte, že se „Death of Me“ zvrhne v nadpřirozenou blbost – skeptičtí zápaďáci versus domorodá víra. Tohle už žádný objevný koncept není, to už jsme viděli tolikrát, že to snad ani nespočítáš. O onen relativně svěží nápad se smrtí natočenou na kameru, tam nakonec vlastně ani moc nejde.

Což o to, i když se „Death of Me“ vydalo tímhle směrem, pořád z toho nemusel vylézt průser. Jenže to by se putování Christine a Neila po pravdě nesmělo odehrávat v tak šablonovitém a plytkém podání, v jakém se odehrává. Dvojice se tak nějak bezcílně potuluje po ostrově. Chvíli jsou v baráku, pak jdou k doktorovi, pak jdou do krámu u pokérované rajdy, pak jdou do hospody, pak jsou zase v baráku, kde se Neil zabije (jediná jakž takž gore scénka ve filmu – výsledek však rozhodně nezachrání), takže Christine si dá opět kolečko doktor, krám u tetované roštěnky, hospoda, barák. Průběžně u toho občas omdlí a probere se o kus jinde a po posledním omdlení konečně skončí na domorodém rituálu.

Death of Me (2020)

Čím déle „Death of Me“ běží, tím víc tohle bezcílné putování po třech, čtyřech stejných lokacích ubíjí. Rozumně vyhlížející premisa se rozmělní a začne z toho lézt brutální, ale fakt brutální a nemilosrdná nuda. Biják trvá hodinu a půl, ale pocitově je mnohem delší, protože se táhne tak zoufale, až to hezké není.

Což o to, samozřejmě, že ne vždycky je nutné mít na obrazovce vědra krve, vnitřností a usekaných končetin, ani není nutné, aby akce střídala akci. Když už to ale chci udělat pomalejší, musím to bezpodmínečně vyvážit nějakou atmosférou, tajemnou aurou, pocity nejistoty, prostě čímkoliv, co by diváka udrželo v pozoru a co by hlavně diváka donutilo k tomu, aby se o osud hlavní postavy alespoň trochu zajímal. Nic takového se v „Death of Me“ nedaří. Vzniká tedy jakési bezdějové vakuum. Člověk jen doufá, aby už domorodci tu blbku konečně chytili a vykuchali, aby mohly narolovat závěrečné titulky. Nakonec jsem se toho chycení dočkal (vykuchání bohužel nikoliv), ale bolelo to kurevsky.

Death of Me (2020)

Tady není co řešit. „Death of Me“ je prostě strašná slabota a podprůměrné spotřební zboží bez jakékoliv hodnoty. Rejža Darren Lynn Bousman, jenž stojí za třemi díly „Saw“, „Repo! The Genetic Opera“ nebo remakem „Mother’s Day“, se tentokrát moc nevytáhnul. Což se dá ostatně říct o všech zúčastněných. No, abych to zkrátil, prostě je to sračka a nekoukejte se na to.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.