Fire and Ice (1983)

Fire and Ice (1983)

Fire and Ice (1983)

Země: USA
Rok vydání: 1983
Žánr: fantasy / animation

Originální název: Fire and Ice
Český název: Oheň a led

Režie: Ralph Bakshi
Hrají: Randy Norton, Cynthia Leake, Steve Sandor, Sean Hannon

Hrací doba: 81 min

(Budou spoilery.)

Do dnešního filmového koutku jsem si připravil specialitku, která jistě potěší všechny z vás, kdo máte rádi klasickou fantasy ve stylu sword and sorcery. A to ať už jste tuhle animovanou klasiku z roku 1983 viděli – v takovém případě věřím, že si se mnou rádi zavzpomínáte – anebo neviděli – v tomhle případě byste měli být rádi za nový tip na doplnění vzdělání.

Příběhově je „Fire and Ice“ vlastně prostinké a vesměs naplňuje veškerá klišé, jaká může člověk od subžánru sword and sorcery očekávat. Máme tu svalnaté a spoře oděné hrdiny, kteří se ohánějí meči a sekyrami, proti nim zlý čaroděj, magie a démoničtí nohsledi. Samozřejmě nesmí chybět ani spoře oděná princezna, která je zrovna v tomhle případě oděná tak spoře, že o moc spořeji už to ani nejde.

Na straně zla máme královnu Julianu a jejího syna Nekrona, kteří postupně rozšiřují své ledové království a nutí lidi utíkat čím dál tím více na jih. Ve svém dobývání nechají zpustošit i jednu vesnici, v níž ovšem přežije mladý válečník Larn. Ten přísahá pomstu zlé královně i ledovému čaroději. Ti v mezičase vyšlou posly do ohnivé tvrze krále Jarola, aby se vzdal, ale ve skutečnosti jde jen o odlákání pozornosti, aby mohli unést jeho dceru, princeznu Teegru. Juliana má totiž rozsévání zla jen jako bokovku a v první řadě je to starostlivá maminka – Teegru zamýšlí jako nevěstu pro svého syna, jemuž ale ani taková sexy roštěnka nevoní a vysměje se jí do ksichtu.

Než ale nohsledi Teegru do ledového království přivedou, tak ji ztratí v pralese (aby ji za chvíli zase našli a odvedli), kde se setkává s Larnem, jenž se později spojí s tajemným bojovníkem Darkwolfem. Tihle dva si to pak namíří do ledovců, aby se Nekronovi a jeho matince postavili. Prostě a jednoduše typická heroická fantastika se vším, co k tomu nutně patří. Což je ale vesměs sympatická věc a mně se to líbí, obzvlášť když dnes už tenhle styl moc nefrčí. Poslední dvě dekády je v kurzu spíš high fantasy s epickými bitvami obrovských armád, patosem a co největší výpravností. Tenhle komornější a jistě i drsnější a syrovější styl má nicméně svoje kouzlo. Stručně řečeno, „Fire and Ice“ má mnohem blíže ke „Conan the Barbarian“ než k „The Lord of the Rings“.

Jistá zajímavá spojitost s „The Lord of the Rings“ tu ale přece jenom je, a to skrze režiséra Ralpha Baksiho. Už v době, kdy vznikalo „Fire and Ice“, měl tenhle člověk na kontě další, dnes už víceméně kultovní animované snímky jako „Wizards“ či „American Pop“… anebo také „The Lord of the Rings“. V době, kdy byl Tolkienův svět na vrcholu popularity díky velkorozpočtové hrané adaptaci od Petera Jacksona, jste možná zaslechli i něco o starém animovaném zpracování z roku 1978, někdo si jej třeba i jako kuriozitu sehnal a pustil. Inu, tak to má na svědomí stejný člověk jako právě „Fire and Ice“.

Fire and Ice (1983)

A když už jsme u těch personálií, rozhodně bude stát za zmínku, že „Fire and Ice“ je založeno na postavách, jež stvořil slavný fantasy / sci-fi kreslíř Frank Frazetta, jehož práci ostatně můžete znát i díky rockové a metalové hudbě. Právě on je totiž autorem známých fantasy obálek od Molly Hatchet a jeho práce se objevila i na albech Nazareth („Expect No Mercy“, 1977) nebo Yngwie Malmsteena („War to End All Wars“, 2000). Jako perličku pak můžeme dodat, že na snímku jako pomocní kreslíři pracovali i tři pánové, kteří se později dost proslavili – Thomas Kinkade (jeho kýčovité pohádkové obrázky jste už určitě viděli, třeba na puzzle se to používá furt), James Gurney (autor známého fantasy světa „Dinotopia“) a Peter Chung (autor sci-fi „Æon Flux“).

Ale to už jsme trochu odbočili, takže zpátky k „Fire and Ice“, protože jsem ještě pořád neprozradil, proč je ten film tak zajímavý. Za prvé je to určitě představený svět, který vypadá prostě skvěle a nechybí mu zvláštní poetika. Až mi přijde škoda, že nikdy nebyl rozvinut nad rámec jednoho, navíc ještě pouze osmdesátiminutového snímku. Dokonce bych si dovolil prohlásit, že jde jeden z nejlákavějších fantasy světů, co jsem ve filmu viděl. Síla téhle vize určitě z velké části plyne i z druhého a nejspíš i největšího kladu „Fire and Ice“:

Fire and Ice (1983)

Vizuální stránka snímku je jednoduše nádherná. Jednotlivá pozadí jsou sice statická, ale namalována jsou prostě úžasně a všechna se mohou pochlubit svou specifickou náladou. Nesporné kouzlo má i oldschoolová animace postav, která vznikla náročnou technikou rotoskopie (víc infa na Wikipedii). Tady se vyplatí zmínit, že extrémní pozornost byla věnována animaci křivek princezny Teegry, jejíž prdelka a kozičky se natřásají jedna báseň. Nechci to ale shazovat spoře oděnou děvou, i když takhle sexy animovanou holku jen tak neuvidíte, protože „Fire and Ice“ celé vypadá skvostně.

„Fire and Ice“ samozřejmě není masovým nebo legendárním snímkem. V jistých kruzích je obdivován právem a příznivci fantasy ze staré školy by jej vidět rozhodně měli. Ostatní z něj možná až tak nadšení nebudou, ale za pokus to určitě stojí i tak. Doporučuji se podívat dřív, než Robert Rodriguez skutečně udělá hraný remake, o němž před několika lety mluvil, a tahle perla se tak dostane do hledáčku médií. Až se tak stane, budete moct říkat, že kultovní předlohu už dávno znáte a že předělávka bude s jistotou vykastrovaná kokotina.

Fire and Ice (1983)


2 komentáře u „Fire and Ice (1983)“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.