Halloween: Resurrection (2002)

Halloween: Resurrection (2002)

Halloween: Resurrection (2002)

Země: USA
Rok vydání: 2002
Žánr: slasher

Originální název: Halloween: Resurrection
Český název: Halloween: Zmrtvýchvstání

Režie: Rick Rosenthal
Hrají: Brad Loree, Bianca Kajlich, Busta Rhymes

Hrací doba: 94 min

Odkazy: web / facebook / twitter

Zdroj fotek: OutNow.ch

Michael Myers je zjevně nesmrtelný. Pokud si dobře vzpomínám, byl v předchozích sedmi dílech (z nichž v jednom se ani neobjevil) „zabit“ snad čtyřikrát, ale vždycky se v následujícím filmu ukázalo, že tak žhavé to nebude a že má tenhle frajer v bílé masce neobvykle tuhý kořínek. A tak i přesto – pozor, přijde sedmičkový spoiler – že na konci „Halloweenu: H20“ přišel o hlavu, osmá část „Halloweenské“ ságy s příznačným podtitulem „Zmrtvýchvstání“ to převrátí vzhůru nohama a ukáže, že Michael pořád žije (protože to ve skutečnost nebyl on, komu byla useknuta kebule) a je připraven vraždit. Mimochodem, když už jsem zmiňoval ty spoilery, radši upozorním, že tentokrát to bez nich nepůjde, takže jestli si nechcete zkazit překvapení, pokud jste snímek ještě neviděli, zvažte, zdali číst dál.

V osmičce se kromě vrahouna vrací na scénu i třetí největší hvězda Halloweenské série po Michaelu Myersovi a doktoru LoomisoviLaurie Strode. Jenže pozor, ačkoliv je Jamie Lee Curtis všude uváděna na prvním místě v hereckém obsazení a na plakátě ji nelze přehlédnout, ve skutečnosti si ve filmu střihne jen malý štěk na začátku. Navíc na něj Jamie Lee Curtis přistoupila z jediného důvodu – aby se nechala Michaelem Myersem konečně vykuchat a její postava se tedy mohla ze série „Halloween“ nadobro vytratit. (Jak ale dle čerstvých informací víme, nakonec si to rozmyslela a v aktuálně chystaném novém díle se zase objeví.)

Vzhledem k tomu, že synátor Laurie Strode ze sedmičky se v „Halloween: Zmrtvýchvstání“ neobjevuje (ačkoliv to původně v plánu údajně bylo), nabízí se otázka, koho tedy nyní bude chtít Michael Myers sejmout, když už vyvraždil, koho mohl a vlastně i nemohl (nezapomínejme, že sedmička smazala díly tři až šest – respektive čtyři až šest, protože trojku není třeba mazat, když s Myersem nemá nic společného – takže žádná malá Jamie v téhle linii série neexistuje). No, je to trochu divné a přijde mi, že to spoustu fandů série pěkně sere, ale – v osmičce nemá Michael Myers žádný velký motiv a jen tak kuchá náhodné kretény, kteří mu vlezou do baráku. Asi jen proto, že ho ruší od sklepní meditace, haha.

No, každopádně příběh „Halloween: Zmrtvýchvstání“ je dost sjetý, ale to se asi dalo čekat, protože jaký vymyslíte rozumný důvod, aby parta lidí vlezla do baráku sériového vraha? Osmý díl „Halloweenu“ to vymyslel tak, že jde o reality show, v níž se šest mladých lidí vydá do strašidelného domu, v němž v živém internetovém vysílání pátrá po odpovědích na otázku, proč Michael Myers začal vraždit. Samozřejmě, že po víc jak dvaceti letech by v opuštěném baráku (zase – nezapomeňte, že díly čtyři až šest se nestaly) nenašli ani hovno, ale něco jim tam nastražil producent show, jehož hraje neskutečně otravný rapper Busta Rhymes. Akorát ho při tom všem rapování jaksi nenapadlo, že tam ve sklepě skutečný Michael Myers může stále žít a že ve vysílání převezme hlavní roli.

Samozřejmě, že je to slátanina jako hovno. Samozřejmě, že trapní teenageři jsou extrémně nesympatičtí, takže tentokrát divák fandí Michaelovi, aby je všechny co nejdříve a co nejbolestivěji odpravil. Jen tak mimochodem mě pekelně nasralo, že Busta Rhymes, jemuž jsem zdechnutí přál nejvíc, to přežije a naopak pěkná zrzka to odnese. I když za to, že svoje cecky ukázala jen na vteřinku v jednom rychlém záběru, si to možná taky zasloužila, haha. Nicméně, chtěl jsem říct, že jakkoliv od osmého dílu dávno béčkové hororové série budete čekat sračku, nakonec to není až zas taková tragédie, jak se všude říká.

Halloween: Resurrection

Pokud nad tím nebudete zbytečně přemýšlet (čti: nebudete vůbec přemýšlet), dostanete vcelku odpočinkovou teenage naháněčku s nožem. Jistěže je to kurevsky nedůstojné pokračování takového kultu, jakým byl první „Halloween“ z roku 1978, to samozřejmě nikdo nepopírá, ale ruku na srdce – v téhle sérii jsou i horší kousky. Ať je osmička sebevětší kravina, furt mi přišla o dost lepší než trojka s pětkou. A naopak s přeceňovanou sedmičkou neprohrává zas až tak propastně.

Jestli ale něco „Halloween: Zmrtvýchvstání“ škodí, tak to ani není dementní příběh nebo důraz na moderní technologie. Naopak vraždění v přímém přenose, kdy tomu lidi u obrazovek fandí, protože si myslí, že jde jen o show, mi přišlo jako relativně oukej osvěžení – lepší než bezbarvý recyklát předešlých dílů jako v pětce. Největším kamenem úrazu je Busta Rhymes. Už dlouho jsem nezažil, aby mě někdo v nějakém filmu takhle extrémně sral, abych mu přál tu nejhorší možnou smrt. Jeho rádoby drsné hlášky jsou na pěst stejně jako neochota zhebnout, a když proti Myersovi začne metat kung-fu otočky, posune tím osmičku do vod nezamýšlené sebeparodie. Pouštění elektřiny do Michaelových varlat to jen potvrzuje, ehm.

Halloween: Resurrection

„Halloween: Zmrtvýchvstání“ je ovšem do určité míry bizarní i bez toho, takže budete-li se chtít škodolibě bavit, tak se bavit budete. Možná i proto osmičku nehodnotím tak nízko, protože jsem se u ní dost nasmál. Co na tom, že se člověk nesměje, protože je to vtipné, nýbrž kvůli tomu, že je to směšné. Ale jinak samozřejmě nejde o příliš dobrý film a podobně jako jiné další díly stojí za vidění jen kvůli tomu, aby člověk viděl kompletní sérii „Halloween“.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.