King Cobra (1999)

King Cobra (1999)

King Cobra (1999)

Země: USA
Rok vydání: 1999
Žánr: natural horror

Originální název: King Cobra
Český název: Královská kobra

Režie: David Hillenbrand, Scott Hillenbrand
Hrají: Scott Brandon, Kasey Fallo, Pat Morita

Hrací doba: 93 min

(Budou spoilery.)

A máme tady další monstr-ekohoror! Tentokráte v hlavní roli s jednou z nejběžnějších potvor, jaké se v tomhle druhu bijáků používají – hadem. Čímž nejspíš neříkám nic, co byste nemohli uhádnout už ze samotného názvu filmu. Tahle „Královská kobra“ však rozhodně nepatří ke královským počinů svého žánru a její titulní kobra navíc není tak úplně kobra. Ale ty vole, logika a jí podobné zhůvěřilosti nikdy nepatřily k přednostem zvířecích céčkových škvárů, tak čemu se divíte?

V intru „King Cobra“ se toho moc o původu zvířátka nedozvíme. Laboratorní předehra začne dávat trochu smysl až zpětně někdy v půlce filmu. Každopádně tu máme nějaké laboranty, jimž velí postarší páprda. Když si jde páprda přečíst email, jeho poddaní jej zamknou v kanceláři, protože se rozhodli dát experimentům trochu koule. Což se jim sice povede, ale asi o něco víc, než sami chtěli. Jinými slovy – bouchne to, všichni (kromě páprdy) zdechnou… a co je nejdůležitější, uteče jim laboratorní miláček, což byla extra agresivní kříženec kobry královské a chřestýše.

Střih, o dva roky později. Co náš desetimetrový plaz během těch dvou let dělal, to se neví a ani to nikoho nezajímá. Teď jsme ale na maloměstě, kde se chystá pivní festival, na němž se očekává hodně lidí. Vtom se odněkud objeví náš známý had a začne mordovat, co mu přijde do cesty. A vlastně i to, co mu do cesty nepřijde, protože když mu do cesty nic nechodí, tak projeví vlastní iniciativu a něco k zakousnutí si najde sám. Není to žádný debil, prostě mazanej plaz!

Zpočátku se film ještě snaží hrát to jakoby kvazi-chytřeji, že plaza neukazuje v celé jeho „kráse“ (uvozovky tu nejsou proto, že by snad hadi byli tak nechutní… za chvíli pochopíte), spíš to má být rádoby napínavé. Už tady je ale hodně znát, že „King Cobra“ patří do ranku píčovin. Klidně i můžu velkoryse pominout, že to celé vypadá televizně a poloamatérsky. Ale že má had deset metrů a jeho kousance vypadají jak od malé zmije? To neberu. Že desetimetrovou hadici žádná oběť nikdy nevidí ani neslyší? To se mi vážně nezdá.

K tomu přidejte hromadu klišé i v „nehadích“ scénách – ty jsou někdy obzvlášť dementní. Jako třeba tklivá pasáž mezi šerifkou a doktorem, protože doktor chce kvůli kariéře odejít do velkoměsta, zatímco jeho milá šerifová nikoliv – samozřejmě ale zůstane, aby pomohl s hadem, a po odstranění plazí hrozby zůstane napořád. Že byste čekali někoho, kdo hlavním hrdinům nebude věřit, jak je situace vážná? Co vás nemá, jasně že starosta nechce festival zrušit a ohrožení bagatelizuje. Všechny ty standardní příběhové oblouky (haha!) v „King Cobra“ samozřejmě nechybí.

King Cobra (1999)

Hele, nebudeme si nic nalhávat. Tenhle biják je sračka jak bič. A co je nehorší – není to ani vtipná sračka, nýbrž jenom sračka. S čestnou výjimkou v podobě závěrečné akční scény, kdy úroveň demence konečně vystoupá od nadprůměrných výšin a člověk se konečně může začít smát tomu, jak je to neskutečně imbecilní. Že si nakonec milovník trashe přece jenom přijde na své, začíná věštit už příchod hadího experta, jehož nehraje nikdo menší než Pat Morita, který proslul jako kung-fu dědeček ze série „Karate Kid“. Už tohle by mělo rozsvítit výstražnou kontrolku.

Nicméně pojďme na závěrečnou scénu. Už krátce před ní se konečně had začne ukazovat přímo na kameru, takže konečně pořádně vynikne, jak strašně uměle a debilně vypadá. V epickém finále pak kung-fu dědeček hadí expert vymyslí skvělý plán, že plaza naženou do velké trubky a zplynují ho (Hitler-style). Samozřejmě to nepůjde tak lehce, takže dojde na pár fakt vtipných věcí, jako třeba když doktor musí na hada nasadit kung-fu kopy, aby mu nezakousnul holku. Fakt si nedělám prdel! Když jsem viděl, jak doktor letí vzduchem a napere hadovi kopačky do hlavy, tak jsem fakt lehnul smíchem. Už jenom kvůli tomuhle stálo za to tenhle shit vidět.

King Cobra (1999)

S výjimkou téhle závěrečné nechtěně komické scénky ale nemá „Královská kobra“ moc co nabídnout, a to dokonce ani těm z vás, kdo si na podobných žumpách ujíždíte. Všehovšudy tedy doporučuju jen masochistům, kteří netuší co dělat se svým životem.


1 komentář u „King Cobra (1999)“

  1. To křížení v laboratoři muselo bejt slušný hrobeso a filmeček fakt špatnej- namotali snejkovi na kápi pro jistotu eště brejlovčí brejle, kdyby náhodou ten roztomilý kříženeček byl málo jedovatej, no ne, třikrát jedovatej haďák je víc než dvakrát jedovatej, ne ? :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.