Ninja bugeicho momochi sandayu (1980)

Ninja bugeicho momochi sandayu (1980)

Ninja bugeicho momochi sandayu (1980)

Země: Japonsko
Rok vydání: 1980
Žánr: martial arts / history

Originální název: Ninja bugeicho momochi sandayu
Český název: Šógunovi nindžové

Režie: Norifumi Suzuki
Hrají: Hiroyuki Sanada, Shin’ichi Chiba, Etsuko Shihomi

Hrací doba: 117 min

Zdroj fotek: IMDb.com

(Budou spoilery.)

„Ninja bugeicho momochi sandayu“ je jedním ze známých samurajských filmů z osmdesátých let, jichž se ve své době v Japonsku točily hromady. Dovolil bych si tvrdit, že tento lze považovat za kultovní i v našich končinách, kde byl uveden jako „Šogunovi nindžové“. Věřím, že spoustě z vás, především těm dříve narozeným, bude tenhle kousek přinejmenším povědomý a třeba si někteří dokonce vybaví jméno Hiroyuki Sanady, který tady a i v dalších japonských filmech té doby bitkoval jak pán.

Jak už tomu u podobných japonských snímků často bývá, děj je poměrně nepřehledný a člověk se místy musí docela snažit, aby se chytal. V základě jde asi o to, že pán Hideyoshi se pokusí zničit konkurenční klan Momochi. Mocenské důvody, nějaká ta pomsta, znáte to. Prakticky se to povede až na jeden malý detail, a sice že krvavému řádění unikne malý Momochi Takamaru, jenž se svým opatrovníkem a rodinnou dýkou uprchne do Číny. Dýka bude hrát důležitou roli, protože společně ještě s druhou rodinnou dýkou dává dohromady mapu ke zlatému dolu rodu Momochi. Po letech se Takamaru vrací do Japonska a hodlá se pomstít. Naštěstí zde stále přežívají lidé věrní jeho rodu, takže pár spojenců mít bude, přesto budou stále v menšině.

„Ninja bugeicho momochi sandayu“ je zajímavé hned v několika ohledech. Takamaru byl v příběhu vycvičen v Číně, takže praktikuje zdejší bojová umění, a proti samurajům nakonec zvítězí, což bych tedy u japonského bijáku úplně nečekal. Legendární jsou samozřejmě i pavoučí nindžové, kteří lezou po čtyřech po kmeni stromů jak pavouci, nahoru, dolů a brutální rychlostí, taky skáčou ze stromu na strom a jsou mocně humorní. Kromě toho se taky dokážou prohrabávat pod zemí a vůbec je nesere kamenité podloží nebo snad že by pod tou zemí měli dýchat. Prostě prča.

„Ninja bugeicho momochi sandayu“ ovšem popírá fyziku a logiku i v dalších ohledech. Čert vem to skákání. Ale že tady jdou odrážet šípy tím, že se brutálně rychle roztočíte na laně, to mě teda fakt dostalo. Ale to jsou takové hovadiny, s nimiž vlastně i docela počítáte, když si takový film pouštíte. Mnohem víc mě spíš sralo, že hlavní hrdina se skoro celý biják choval jako naprostý píčus. Nicméně i s tím bych ještě dokázal žít. Přes ten největší mínus jsem se ale přenést nedokázal:

Kdo u tohohle filmu vybíral muziku, toho by měli fakt vykastrovat, protože to teda bylo maso. Máme tady historickou dobrodružnou akci z feudálního Japonska, jejíž příběh a všechno je vlastně poměrně seriózní (provedení má svoje mouchy, ale to ponechme stranou). K tomu však celou dobu hraje absolutně nepasující rozjuchaná hudba, jíž vévodí funky basa a pohodový saxík. Ty vole, tohle byl fakt hell a prakticky celý snímek, který by sám o sobě nebyl nijak hrozný (protože k takhle starým věcem už má člověk trochu tolerance a pár kladů se taky najde), to splachuje do hajzlu. Chvíli jsem se tomu fakt strašně smál, ale za nějakou dobu mě to začalo prudce srát. To bylo utrpení a nejde to omluvit ani dobou. Nepamatuju si, že by mi někdy nějaký film takhle zkurvil jeho hudební doprovod.

Ninja bugeicho momochi sandayu (1980)

Celkově „Ninja bugeicho momochi sandayu“ vnímám dost rozporuplně. Jak jsem řekl, snímek má i svoje světlé stránky. Úvodní masakr rodu Momochi dokáže navnadit. Akčnější závěr má docela solidní tempo a je zábavný, dokonce by v něm člověk odpustil i to odrážení šípu točením. Dobrý je také hlavní záporák v podání Sonnyho Chiby, který tu k sobě má dva úchylné poskoky, jednoho hluchého a druhého němého. Záporů se tu však bohužel najde hodně a uvěřitelnost / logika místy dostává na prdel až přespříliš. Dneska už to je vhodné jen výhradně pro fandy samurajských filmů a nostalgiky. Ostatní jistě najdou lepší samurajské řezničiny.


6 komentářů u „Ninja bugeicho momochi sandayu (1980)“

  1. Ty fígle s šípama, to zní že by to mohlo ve sci-fi pojetí bojů konkurovat Mortal Kombatu. Pamatuju si to z kinoletáků, ale na samurajské filmy jsem nechodil prakticky vůbec, bo tam nebyly žádné vnady/baby a jen těžké bitvy, které mě dost nudily. To až ty hentai/manga začaly s děvčaty trochu pracovat i v samurajském světě…

  2. Já teda nejsem odborník, ale v Číně mají žánr Wuxia, který se vyznačuje tím, že tam fyzikální zákony úplně neplatí a ani lidé nejsou úplně lidé, ale někteří se kultivují na vyšší bytosti. V Japonsku to mají možná podobně, takže se nediv, když budou odrážet šípy třeba i silou myšlenky. Tohle prostě asi nemáš vnímat tak, jak to vnímáš.;)

      1. No, tak když se tomu, co tam dělají, divíš, jako kdybys čuměl na Spidermana a přišlo ti ujetý, že háže sítě a leze po stěnách, páč to není logicky možný, tak se nediv. Sám nic z čeho tyhle věci vychází nezmiňuješ, přitom tomu, kdo pár takových věcí viděl, nemůže nikdo, kdo dost obyčejně porušuje fyzikální zákony přijít jako něco divného.

        1. A to ještě píšu, že nejsem odborník na akční fantasy, protože tohle může být nějaká spešl odnož něčeho, kde i čelenka do vlasů a péro na klobouku může mít svůj důvod a tradici. Příště to nepopisuji jak tele a nemusím zmiňovat úplný základy:P

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.