Shookum Hills (2021)

Shookum Hills (2021)

Shookum Hills (2021)

Země: USA
Rok vydání: 2021
Žánr: monster / cave horror

Originální název: Shookum Hills
Alternativní název: The Devil Below

Režie: Bradley Parker
Hrají: Alicia Sanz, Adan Canto, Will Patton

Hrací doba: 88 min

(Budou budou spoilery.)

Bijáky s nějakou příšerou mám rád a klidně si můžete myslet, že si tím něco kompenzuju. I kdyby, nic to nezmění na skutečnosti, že dalším kouskem s obludou na plátně (obrazovce) nikdy nepohrdnu. Tenhle subžánr nicméně hojně láká i průměrné nebo rovnou podprůměrné tvůrce, takže se člověk občas může pořádně spálit. A tím myslím spálit o nekvalitu sledovaného kousku, nikoliv o ohnivý pšouk přítomného monstra. Nyní si povíme o tom, jestli k těmhle méně povedeným titulům patří i „Shookum Hills“, někdy též známé jako „The Devil Below“, anebo se naopak jedná o slušný přírůstek…

Námět je veskrze neoriginální, ale to podle mě v případech jako tenhle pranic nevadí. Zde máme opuštěné bývalé důlní městečko a v okolí bandů vidláků, kteří se intenzivně snaží odehnat jakéhokoliv zvědavce, co se sem nachomýtne. O stejné odehnání se pokusí i u naší partičky čtyř vědátorů a jedné levné kopie Lary Croft. Béčková Lara ovšem není žádné béčko, na vidláky vyzraje a najde způsob, jak celou kumpanii dostat do polozapomenutého městečka – zamaskovaným příjezdovým cestám i elektrickým plotům navzdory.

Naše partička se tedy dostane na místo a otevře jeden vchod do dolů. A protože se jedná o biják s monstry, asi nemusím nijak zásadně zdůrazňovat, že to dělat neměli. Rychle totiž zjistí, že domorodci to tam nehlídají jen tak pro prdel, ale mají k tomu dost dobrý důvod. V dolech totiž žijí příšery. To jste nečekali, có?

Co bych ale čekal já, to je béčková jízda s latexovými monstry a ideálně nějaké to kvalitní gore navrch. Úvodní omáčka ok, od otevření vchodu a prvního výletu do šachet dál bych ale chtěl vidět akční naháněčku. Kdo chce nějakou referenci, tak přístup à la „The Descent“ nemá daleko k ideálu. „Shookum Hills“ však k ideálu daleko má.

Monstra v „Shookum Hills“ jsou totiž ve finále strašný ojeb na diváka. Ne snad, že by tam ty obludy nebyly. Akorát nejsou prakticky vůbec vidět! Že nám je snímek neukáže hned, to beru, nějaké napětí, tajemno, pičoviny – chápu. Kamera ty šmejdy ale pořádně nezabere prakticky po celý biják. Většinou jen rychlý prostřih na vteřinu, hlavně aby tam skoro nic nešlo vidět. Některé útoky jsou skryté ve tmě nebo zabrané nočním viděním. Když už se dostaneme do doupěte, tak jsou hrdinové zfetnutí (příšerky mají jedovaté pařáty) a vše se odehrává z jejich pohledu, čili obraz rozmazaný jak střeva přejeté veverky po silnici, vidíš akorát tak hovno a ještě špatně.

Na jednu stranu rozumím tomu, že tvůrci „Shookum Hills“ tímhle pravděpodobně chtěli zakrýt slabší rozpočet, dělá se to běžně. Tady však tuhle vychcanou taktiku přehnali a je strašně okaté, jak se jedná o pohodlnou snahu pro jistotu nic moc neukázat, aby to náhodou nevypadalo lacině. Nepovedlo se, protože o to laciněji to ve finále vypadá. V rozumné míře to sežeru, ale takhle… když nemám schopnosti a/nebo prostředky udělat monstra, netočím přece kurva biják s monstry. U „Shookum Hills“ je to dvojnásob škoda, protože tyhle obludy by jinak měly docela potenciál… kdyby se mohly předvést!

Shookum Hills (2021)

V té nejdůležitější složce tedy „Shookum Hills“ dopadlo poněkud rozpačitě, když to řeknu diplomaticky. Okolní obsah výsledek nevyspraví. Ne snad, že by se jednalo o nějakou zásadní tragédii, vlastně je to docela ok, první polovina filmu dokonce relativně příjemně navnadí. Což by byl super výsledek, kdyby pasáže s netvory stály za to. Samo o sobě to ale nic moc nevylepší.

Z „Shookum Hills“ jsem tedy spíš zklamaný. Ne kvůli tomu, že by šlo o tak hloupý film, nýbrž kvůli tomu, že zde byl potenciál na něco výrazně lepšího. Námět, jakkoliv neoriginální, mi pro daný subžánr přijde v pohodě a prostředí se taky zvolilo v cajku. Herci se dokonce docela snaží, a byť nikdo z nich nepodává omračující dramatický výkon, nesrali mě, abych musel automaticky fandit podzemním zrůdám. Tempo taky bylo relativně svižné a minutáž střízlivá, takže to i uběhne… všechno okolo se tedy podařilo dotáhnout do podoby, v níž mohl výsledek krásně béčkově zazářit. To hlavní, na čem měl snímek stát, se ale zbytečně ojebalo. Za stávající podoby film namísto „Shookum Hills“ mohli pojmenovat „Šukám Hills“ a natočit enviromentální porno – vyšlo by to nastejno.

Shookum Hills (2021)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.