The Conjuring: The Devil Made Me Do It (2021)

The Conjuring: The Devil Made Me Do It (2021)

The Conjuring: The Devil Made Me Do It (2021)

Země: USA
Rok vydání: 2021
Žánr: supernatural / satanic horror

Originální název: The Conjuring: The Devil Made Me Do It
Český název: V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz

Režie: Michael Chaves
Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson

Hrací doba: 112 min

(Budou spoilery.)

Říkal jsem to tu už několikrát, ale nemám problém to zopakovat znovu. Série „The Conjuring“, svému komerčnímu úspěchu navzdory, není moc dobrá. Všechny ty spin-offy jako „Annabelle“, „The Nun“ nebo „The Curse of La Llorona“ jsou přinejlepším průměr. Řemeslně dobře udělaný a produkčně zvládnutý, ale obsahově nanejvýš průměr a leckdy s hodně odřenýma ušima. A někdy ani to ne, protože třeba první „Annabelle“ anebo „Annabelle Comes Home“ se fakt nepovedly.

Oba ústřední díly celého univerza, tedy „The Conjuring“ a „The Conjuring 2“, lze nicméně považovat za to rozumnější, co na poli moderního nadpřirozeného hororu postaveném na lekačkách vzniklo. Jasně, oba bijáky měly svoje mouchy. Jednička se mi v první polovina zdála hrozně nudná a natahovaná a dojem zachránilo až vyšponované finále. Dvojka mě i přes delší hrací dobu nenudila tak moc, ale celkově nepochybně byla o něco slabší a standardnější. Přesto svou subžánrovou konkurenci jasně převyšují.

Třetí „The Conjuring: The Devil Made Me Do It“ se ovšem na první pohled tvářilo mnohem průměrněji a obyčejněji. Povšechně se mi sice líbí posun od strašidelného baráku někam jinam, ale už z upoutávek se mi to zdálo takové nemastné, neslané. Příliš nadějí nevzbuzovala ani skutečnost, že James Wan, režisér prvních dvou dílů a prakticky otec celého univerza, se tentokrát vybodnul na režii a na projekt dohlížel jen z pozice producenta. Jistě, Wan není zrovna vizionář, ale rozhodně má talent a schopnosti vytřískat dobrou podívanou i z klasického schématu, což ostatně v „The Conjuring“ a „The Conjuring 2“ dokázal. „The Conjuring: The Devil Made Me Do It“ se nicméně ujal Michael Chaves, jenž má za sebou jeden z předešlých příspěvků do série, nijakou mexickou polednici „The Curse of La Llorona“.

Tahle výměna je na „The Conjuring: The Devil Made Me Do It“ hodně znát, protože i navzdory posunu tématu k satanismu a obřadům – což samo o sobě považuji za dobrý krok – se výsledek kvalitou blíží spíš k průměru k spin-offů. Což je samozřejmě špatná zpráva a oproti jedničce a dvojce výrazný pokles.

Mimoto, tematický posun se na náladě a směřování snímku nijak zásadně nepodepsal, takže ve finále jde pocitově o pořád tu samou písničku. To plyne i z toho, že místní satanista nechává lidi pomocí obřadu posednout, takže nakonec stejně uvidíte bubáka, vymítání a tak dál. Tohle by samo o sobě nemuselo nutně vadit, ale vzhledem k propadu kvality si člověk rád rýpne, že jo…

The Conjuring: The Devil Made Me Do It (2021)

Největší problém totiž vězí v tom, že „The Conjuring: The Devil Made Me Do It“ nedokáže navodit pořádnou atmosféru, neumí vytvořit napětí, dokonce ani těch pár pokusů o lekačku nefunguje. Dokonce diváka vlastně ani moc nezajímá, jak to celé dopadne. Proč by taky, když se ve filmu nenachází jediná pořádně zajímavá, neřkuli hororová scéna. I ty, které zcela očividně mají člověkem pohnout, protože se v nich odehrává nějaké bububu případně vraždička, nedělají lautr nic. Asi nejvíc v tomhle ohledu bolí finále, s nímž „The Conjuring: The Devil Made Me Do It“ rozhodně nevrcholí. Skoro jsem chtěl říct, že právě naopak, ale o tolik horší než ten zbytek to zas nebylo. Celou dobu se totiž jede v pohodlném šedivém průměru bez přidané hodnoty.

Když chybí atmosféra, napětí i lekačky, co nám tedy zbude? Zívací dvouhodinová honba za kultistou. Manželské duo paranormálních vyšetřovatelů Eda a Lorraine Warrenových pomáhá další rodině s posednutým špuntem. Nejdřív se zdá, že se vymítání povedlo, ale ono né, zlobivec démon přeskočil na jiného klacka a ten posléze zakuchá nožem majitele psího útulku. Warrenovi dál pátrají, objeví ve sklepě oltář z kostí, a pak pátrají dál, než se konečně dopátrají, kdo za to může. Jako zase bych přeháněl, kdybych tvrdil, že závěrečné titulky znamenaly vysvobození, ale daleko k tomu nebylo…

The Conjuring: The Devil Made Me Do It (2021)

Uděláte lépe, když si něco přečtete o skutečném případu, jímž se „The Conjuring: The Devil Made Me Do It“ inspiruje.


6 komentářů u „The Conjuring: The Devil Made Me Do It (2021)“

  1. Já mám třeba jedničku hodně rád, dvojka ušla, spin-offy jsou nuda a tohle vlastně taky. Viděl jsem trojku před týdnem v kině a už si z ní nevzpomínám skoro na nic.

  2. Konečně někdo kdo otevřeně říká že Conjuring série je spíš průměr.Naprosto souhlasím.Nechápu to všeobecný nadšení a ankety kde se Conjuring umístuje na předních příčkách “nejlepších hororů ever”.Trojku jsem neviděl a ani to nemám v plánu protože jestli je to slabší než první dva díly který byli slabý sami o sobě tak to musí být regulérní odpad.J.Wana mám docela rád,miluju první Saw a docela jsem si užil první a především druhý Insidious.Pokud moderní duchařinu tak spíš právě Insidious než nablblý Conjuring.A co se týče Conjuring spin-offů tak to radši no comment(i když Annabelle dvojka byla relativně koukatelná)

  3. Fakt nechápu, proč mají lidi potřebu zabíjet čas třeba u tohohle nebo třeba Růžovky… asi proto, že si nedokážou najít nic zajímavějšího a potřebují se všichni bavit o tom samém. A to, že je za to někdo schopný za to ještě v kině zaplatit, to už je úplně mimo mé chápání. To radši budu zírat snad i  na nablblý BL z Thajska v původním znění, i když se mi Thajci vůbec neliběj.

    1. Někdo čumí na růžovou zahradu, jinej na průměrné horory, někdo zas mele hlouposti a hoňká si ego na hudebních webech. :D

  4. The Nun byla goticky dobrá… Furt lepší starej klášter na kopci než vyhořelej/opuštěnej barák po 3 vymřelých nájemnících…. Akurát jepťuchy byly málo tajemné a rovnou se šlo k ďáblovi….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.