The Hills Have Eyes II (2007)

The Hills Have Eyes II (2007)

The Hills Have Eyes II (2007)

Země: USA
Rok vydání: 2007
Žánr: hixploitation

Originální název: The Hills Have Eyes II
Český název: Hory mají oči 2

Režie: Martin Weisz
Hrají: Michael McMillian, Jessica Stroup, Daniella Alonso

Hrací doba: 86 min

Zdroj fotek: IMDb.com

(Budou spoilery.)

Remake „The Hills Have Eyes“ z roku 2006 se dočkal kladného přijetí od fanoušků i dobrého komerčního výsledku (patnáctimilionový rozpočet se zaplatil již během úvodního víkendu, celkově si film v amerických kinech vyvraždil necelých 42 milionů dolarů, celosvětově pak 70 milionů dolarů), takže se s pokračováním příliš neváhalo. Svou dvojku měl i originální snímek z roku 1977, ale „The Hills Have Eyes II“ z roku 2007 nejsou remakem „The Hills Have Eyes Part II“ z roku 1984, jde o samostatné pokračování navazující pouze na „The Hills Have Eyes“ z roku 2006.

I tuhle dvojku zaštiťoval Wes Craven z producentské pozice a navrch si napsal scénář. A podobně jako u „The Hills Have Eyes Part II“ to vypadá, jako kdyby to celé vymýšlel po lobotomii anebo pořádně husté kalbě. Zdá se, že pouštní kanibalské rodině prostě dvojky nesvědčí, protože podobně jako původní druhý díl pošlapal odkaz svého kultovního předchůdce, mrví dvojka z roku 2007 vše, co bylo na předešlém bijáku tak dobré.

Abychom si správně rozuměli. Nejhorším filmem v sérii stále suverénně zůstává „The Hills Have Eyes Part II“. Ale to je dáno spíš tím, že takhle mocný fail už asi natočit nešel, protože v osmdesátkách byly zřejmě k sehnání tvrdší drogy. Přesto i „The Hills Have Eyes II“ vykazuje značnou scénáristickou tupost, která se nejcitelněji projevuje v naprosto debilním chování postav.

Jednička měla vcelku sympatické oběti, jimž člověk mohl fandit, což nakonec v hororu nebývá pravidlem. Dvojka do pouštní oblasti posílá bandu vojenských zelenáčů (sestava klasická: hláškař, drsný černoch, pacifista, tlouštík, modelka, zamilovaná dvojice… jako vážně?), kteří se chovají jak naprostí kokoti, takže je jejich osud divákovi úplně u prdele… anebo spíš rovnou fandí kanibalům, aby konečně zmasakrovali tu otravnou partu kreténů, kteří jsou takové lopaty, že si omylem odstřelí i vlastního velitele. Ani nemluvě o vtipných momentkách, jako když si borci odkládají svoje zbraně, aby jim je někdo mohl šlohnout, anebo když se jde jedna vojanda vychcat za roh, aniž by tomu komukoliv řekla, a pak se diví, že ji mutant sebere a odtáhne si ji na šukačku do své zatuchlé nory.

Idiotismus takzvaně kladných postav je v tomhle filmu skutečně nadstandardní, až chybí jen kousek, aby to vyrovnalo demenci ze starého „The Hills Have Eyes Part II“. Wes Craven, přestože právem hororová legenda, si ve své kariéře několik slabších chvilek vybral a obě dvojky ze série „The Hills Have Eyes“ jsou toho jednoznačným důkazem.

Jednou z mála věcí, jaké lze na snímku pochválit, jsou opětovně kanibalští hnusáci, kteří jsou dost ohavní, i když tentokrát to musíme připsat na konto čistě povedeným maskám. Jejich chování a činy nemají na diváka žádný větší dopad, a to ani v momentě, kdy probíhá znásilňování unesené holky. Tím se dostáváme ke druhému kladu, čímž mám na mysli solidní porci brutality, násilí a krve, což je snad jediný aspekt, v němž tvůrci projevili alespoň náznak invence. Na rozdíl od minulého dílu to zde sice působí víc samoúčelně, ale i samoúčelný masakr se mi zdá lepší, než kdyby byl film úplně krotký a bál se krvavých záběrů.

The Hills Have Eyes II (2007)

Nicméně je evidentní, že „The Hills Have Eyes II“ poslalo sérii do průměrných vod a výš posunulo snad jen úroveň tuposti. Oproti bravurní jedničce se jedná o citelný propad. Podívat se na to stále dá, ale nijak to nezapůsobí a po konci zůstane pachuť zklamání.

Osobně si myslím, že koncept „The Hills Have Eyes“ stále má potenciál, jenž by si zasloužil pořádně využít, jelikož ze čtyř dosavadních filmů dělá pouštním kanibalům čest jen jeden (samozřejmě narážím na verzi z roku 2006). A dejme tomu, že originál lze tolerovat jako snímek své doby, který ale ve zkoušce časem neobstál. Na jednu stranu bych si tedy další vyprahlou řezničinu líbit nechal – pokud by to tedy nebylo na styl první dvojky anebo druhé dvojky. V takovém případě už radši nic netočit.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.