W lesie dziś nie zaśnie nikt (2020)

W lesie dziś nie zaśnie nikt (2020)

W lesie dziś nie zaśnie nikt (2020)

Země: Polsko
Rok vydání: 2020
Žánr: hixploitation / slasher

Originální název: W lesie dziś nie zaśnie nikt
Český název: Dnes v noci v lese nikdo nespí

Režie: Bartosz M. Kowalski
Hrají: Julia Wieniawa-Narkiewicz, Michal Lupa, Wiktoria Gasiewska

Hrací doba: 102 min

(Budou velké spoilery.)

Před nějakou dobou jsem koukal na „Čepel smrti“, která byla svého času propagována jako první český slasher (recenze se tu na něj taky objeví… někdy). „W lesie dziś nie zaśnie nikt“ je údajně prvním polským slasherem. Upřímně řečeno: že by měl první polský slasher vzniknout až v roce 2020, mi přijde ještě divnější než to, že by měl první český slasher vzniknout v roce 2009. Nijak jsem se neobtěžoval s tím, abych to dohledával hlouběji a mohl tvrzení tvůrců „W lesie dziś nie zaśnie nikt“ rozporovat, ale jestli tomu tak skutečně je, pak jackové dost zaspali.

Na druhou stranu, kdyby náš první slasher vypadal takhle, mohli bychom být spokojeni. Poláci si sice dali načas, zato prostřednictvím „W lesie dziś nie zaśnie nikt“ servírují uvědoměle béčkovou, leč dost zábavnou a sympatickou žánrovku.

„W lesie dziś nie zaśnie nikt“ se – chce se dodat: samozřejmě – o žádné inovace nebo vlastní podání nesnaží ani náznakem. Biják zcela záměrně opisuje z hororových klišé a ještě to skrze postavu tučného nerda otevřeně komentuje poučkami o největších chybách postav v hororech (zvědavost, nikdy se nerozdělovat, sex je ortel smrti…), což navrch zabije hláškou, že se snad ocitl v nějakém polském béčku. Nadhled byste tedy od snímku rozhodně měli očekávat.

Asi vás tedy nepřekvapí, že standardnímu klišé hixploitation se „W lesie dziś nie zaśnie nikt“ nevyhýbá ani náhodou. Fakani přijedou na tábor do nějakého polského zapadákova, a protože jde o offline tábor, všem jim na začátku zabaví veškerou elektroniku. Chytré krabičky bychom tedy měli z krku a vlastně lepší než klasika à la „nemám signál“ nebo „došla baterku“. Partička pěti mlaďochů (klasický výběr: nerd, sporťák, teplouš, barbína a hlavní hrdinka) a jedné instruktorky se vydá na třídenní túru, během níž v polském pralese narazí na dvojici hnusných zmutovaných mamlasů. Zbytek si určitě domyslíte.

Při sledování „W lesie dziś nie zaśnie nikt“ si divák nutně musí vzpomenout na hromadu jiných známějších žánrových počinů. Svým feelingem má polský pokus nejblíže asi k „Wrong Turn“, ale „The Hills Have Eyes“ nepochybně také promítlo svůj vliv. Dvojice vraždících zmetků ostatně vypadá jako kombinace mutantů z remakové větve „The Hills Have Eyes“ a Madmana Marze z osmdesátkového slasheru „Madman“. Objeví se nicméně zcela očividné výpůjčky jako třeba spacáková vražda jasně citující jeden známý mord Jasona Voorheese ze série „Friday the 13th“.

Poláky šlechtí, že se nezalekli ani krve. Neříkám, že „W lesie dziś nie zaśnie nikt“ je nějaký zběsilý masakr a vyložené gore chuťovky se zde také neobjeví, ale pár krvavých záběrů se najde a neměl jsem pocit, že by film šel cestou srabáckého zakrývání všeho. Aby byl výsledek patřičně béčkový se vším všudy, tak „W lesie dziś nie zaśnie nikt“ ukáže i kozy, tudíž vše v pořádku. Všimli jste si mimochodem, jak se v nových filmech přestala objevovat nahota? A to bohužel platí i pro horory, některé části lidského těla už ukazují jedině artovky a pornáče. Je tedy sympatické, když se objeví počin jako „W lesie dziś nie zaśnie nikt“, jenž všechna ta klišé dodržuje takhle poctivě a hrdě.

W lesie dziś nie zaśnie nikt (2020)

Prozatím to tedy může vypadat, že se z „W lesie dziś nie zaśnie nikt“ vyklubala docela pecka, i když třeba vysoce a záměrně neoriginální. Snímek se však naneštěstí nevyvaroval ani pár přešlapů a na mysli mám zejména některé nedomyšlenosti.

Dvojici zabijáků držela maminka ve sklepě až do jejich dospělosti. Proč ale hoši neutekli dírou ve zdi, kterou pak hrdinové ve filmu lezou sem a tam? A když byli celou dobu zavření, jak potom může místní dědek hrdinům vykládat, že tyhle dva dobytky už dřív někde střetl a přišel kvůli nim o nohy? Jsou tam prostě podobné detaily, s nimiž si podle mě někdo mohl a měl lámat hlavu o něco víc, přestože se jedná o béčkovou zábavu. Co mě ale vytočilo nejvíc – nadpřirozený / sci-fi (?) původ mutace obou bratrů. To mi přišlo dost laciné.

W lesie dziś nie zaśnie nikt (2020)

Své rezervy tedy „W lesie dziś nie zaśnie nikt“ nepochybně má. I navzdory nim nicméně jde o sympatickou jednohubka. Rychle utíká, nabídne několik zábavných momentů a za svoje klišé se nestydí, naopak z něj dělá přednost a vystavuje jej na odiv. Celkově tedy fajn věc, podíval jsem se rád a dvojku, již naznačuje konec a již nevyloučili ani samotní tvůrci, bych si klidně dal.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.