Země: USA Originální název: Wes Craven’s New Nightmare Režie: Wes Craven Hrací doba: 112 min
|
(Budou spoilery.)
Minule jsem hovořil o tom, že „Freddy’s Dead: The Final Nightmare“, šestá část série „A Nightmare on Elm Street“, byla zamýšlena jako poslední díl a na dlouhou dobu jím také byla – v originální časové kontinuitě. To ale přímo nevylučuje vznik dalších filmů mimo tuto kontinuitu. „Wes Craven’s New Nightmare“ toho budiž důkazem.
Jak už název napovídá, se sedmým filmem se k „A Nightmare on Elm Street“ vrátil její původní tvůrce Wes Craven, jenž stál za původním snímkem z roku 1984 a stvořil Freddyho Kruegera. Na dalších pěti celovečerácích se nijak nepodílel s čestnou výjimkou v podobě „A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors“ (1987), kde má kredit za spoluautorství scénáře.
V „New Nightmare“ dostal Craven možnost na své pravděpodobně nejslavnější (což ovšem neznamená nejlepší) dílo navázat a také dostal možnost zde využít nápady z minulosti, které mu dříve neprošly. V první řadě jde třeba o pojetí samotné ústřední postavy Freddyho Kruegera, jenž je v „New Nightmare“ serióznější a opustil humor i hlášky, tedy vlastně přesný opak vraždícího pohodáře z „Freddy’s Dead: The Final Nightmare“. Freddy zde také výrazně updatoval svůj vzhled, což přímo souvisí s celkovou podobou sedmičky.
Craven totiž v „New Nightmare“ využil svůj starší nápad, jejž původně zamýšlel už pro trojku, ale studio jej tehdy odmítlo. Jak již padlo, sedmička se neodehrává ve stejné časové linii jako předešlé části, vlastně se odehrává i v jiném světě. Starší díly (respektive hlavně jednička, o ostatních se taktně mlčí) jsou ve světě „New Nightmare“ skutečně jenom filmy. Vrátila se spousta herců z jedničky, ale nehrají své někdejší postavy, nýbrž sami sebe.
Jinými slovy řečeno, „New Nightmare“ je meta filmem, v němž studio New Line Cinema chystá natáčení nového dílu „A Nightmare on Elm Street“, Wes Craven (jehož hraje… Wes Craven) postupně pracuje na novém scénáři a producent Robert Shaye (jehož hraje… Robert Shaye) nabídne hlavní roli Heather Langenkamp, hvězdě původního filmu, již hraje… tušíte správně, že Heather Langenkamp. A ještě než se zeptáte, tak ano, objeví se i Robert Englund, jenž hraje Roberta Englunda. Mimo jiné.
Vtip tkví v tom, že fiktivní postava Freddyho Kruegera nakonec není tak fiktivní a pokusí se proniknout do našeho světa. Asi uhodnete, že se mu bude muset postavit Heather Langenkamp, k čemuž má silnou motivaci, protože Freddy ke svému příchodu hodlá využít jejího syna Dylana (jehož pro změnu nehraje její syn, ale Miko Hughes).
Meta rozměr „New Nightmare“ jde ale ještě dále než za film ve filmu a skutečnost, že reální lidé zde hrají sami sebe. Objevuje se dost různých detailů, které pochytíte, pokud po zhlédnutí každého filmu pečlivě studuje zajímavosti na různých filmových databázích a máte nastudované okolnosti celé série „A Nightmare on Elm Street“, a samozřejmě nechybí ani spoust odkazů a narážek na starší díly, především tedy na ten první.
Takhle na papíře se to celé tváří dost zajímavě a slibně, ale výsledek bohužel neohromí. Nějakou dobu „New Nightmare“ ze své meta premisy žije a baví, ale postupně snímek uvadá a upadá k nudě, z níž už to nedokáže vytáhnout ani finále (které teda omračující rozhodně není), ani pár Freddyho kousků. Ostatně, Krueger-pekelník se tady ani moc nečiní a snad jedině s výjimkou vraždy chůvy v nemocnici nic zvláštního nepředvede. Na konci nedokáže sejmout ani malého kluka a jeho mámu, takže to bídně schytá. Jasně, Freddy dostane na prdel v každém díle, ale to, že jsem se nezanedbatelnou část „New Nightmare“ vlastně nudil a koukal na časomíru, kolik ještě zbývá do konce, se odpouští špatně. Pravděpodobně tenhle stav zapříčinila i zbytečně luxusní hrací doba, protože „New Nightmare“ trvá skoro dvě hodiny a s velkým náskokem platí za nejdelší snímek série.
„A Nightmare on Elm Street“ jsem nikdy na chuť úplně nepřišel, to už jsem psal několikrát. Tím pádem bych však čekal, že jestli mě nějaký díl dokáže zaujmout, bude to nejspíš ten nejvíc vybočující a divný. „Wes Craven’s New Nighmare“ podle mě tento titul v celé sérii náleží, přesto mě ani on nedostal a stejně jako ty předešlé jsem jej sjel prakticky jen z povinnosti.