You Better Watch Out (1980)

You Better Watch Out (1980)

You Better Watch Out (1980)

Země: USA
Rok vydání: 1980
Žánr: christmas slasher

Originální název: You Better Watch Out
Český název: Vánoční zlo

Režie: Lewis Jackson
Hrají: Brandon Maggart, Jeffrey DeMunn

Hrací doba: 100 min

(Budou velké spoilery.)

To jsem vám měl takhle jednou náladu si zase pustit nějaký oldschoolový slasher. Ukecal jsem svoji drahou polovičku, že by si to chtělo opět vpálit nějaký horor, a vyhlídnul jsem si letitý kousek „You Better Watch Out“, který je možná ještě o něco známější pod jménem „Christmas Evil“.

Vyvraždovačka s vánoční tématikou ze zlatého období slasheru? Tohle vypadalo jako sázka na jistotu. „You Better Watch Out“ sice bývá hodnoceno docela rozporuplně, ale to u mě spíš vzbuzuje zvědavost než obavy. Náladu jsem měl každopádně vyladěnou na slasher klasického střihu, a proto mě výsledek trochu překvapil.

„You Better Watch Out“ má totiž vyšší ambice než být jenom tupým slasherem ve standardní pojetí „chodí a vraždí“. A kdo by to v tom chtělo přece jenom vidět, rozhodně se dočká víc té chůze než toho vraždění. Výkonnost zabijáckého Santa Clause totiž není nijak závratná, a jestli mě paměť nešálí, za celý snímek odpraví jenom čtyři oběti, což je samozřejmě slabota, přestože jsou vraždy, přinejmenším optikou roku vzniku, provedeny a natočeny dost obstojně (nůž v oku, dvakrát sekerka v hlavě a hrdlo proříznuté hvězdičkou z vánočního stromečku). „You Better Watch Out“ nicméně v tomhle ohledu trochu omlouvá, že je dost evidentní, že nějaký mord-fest nebyl účelem ani snahou. Snímek se pokouší spíš o psychologickou sondu do myšlení člověka, jemuž trochu jebe a postupem času mu začne jebat hodně.

Ústřední postavou filmu je rozený naivka Harry Stadling. Miluje Vánoce a všechno s nimi spojené, doma se převléká do kostýmu Santa Clause, nonstop si brouká koledy a pracuje v továrně na hračky. Zároveň stalkuje děti z vedlejšího baráku a zapisuje, kdo byl hodný a kdo zlobil. Z dětství odnesl menší traumičku, když věřil na existenci Santy a pak jednoho viděl, jak mu chce ohoblovat matku (ve skutečnosti byl oním Santou převlečený táta, že jo). Přestože jej v práci nedávno povýšili a namísto linky pracuje v kanceláři, jeho kolegové z něj pořád mají prdel a zneužívají jeho dobroty. Navíc rychle zjistí, že jeho noví parťáci s bílými límečky jsou také pěkní šmejdi. Jeho brácha si o něm myslí, že Harry je patetický lůzr (což teda není daleko od pravdy).

Jednoho dne toho na Harryho začne být už trochu moc, tak se rozhodne, že všem ukáže, o čem je ten pravý duch Vánoc a jak má vypadat správný Santa Claus. Na Štědrý den nahodí červený mundúr a falešné fousy, vykrade hračky z továrny a rozdá je dětem v nemocnici (a taky dětem z vedlejšího baráku) a potom si vyřídí příkoří s těmi, kdo si to podle něj zaslouží. K tomu mu dopomůže už zmiňovaná sekerka a spol.

Hodně zajímavé je finále filmu. Po konfrontaci s bratrem Philipem (jenž setkání přežije) Harry utíká a ujíždí před rozhořčeným davem ze sousedství, který chce Santu kvůli těm pár vraždičkám zlynčovat. Když vtom se jeho dodávka vznese a odletí stejně jako Santa Claus se soby. Prostě totální „what the kurva fuck“. „You Better Watch Out“ nic nevysvětluje a nechává diváka, aby si sám domyslel, zdali se z Harryho stal opravdu Santa, anebo se mu to jen zdálo, vyboural se a zařval…

You Better Watch Out (1980)

Druhá polovina filmu je díky těm pár vraždám a blížícímu se rozuzlení o něco zábavnější, ale ta první se bohužel trochu táhne a je nepříjemně pomalá. Základní myšlenka psychologického rozkladu vypadá na papíře rozumně, ale nakonec jsem měl pocit, že by „You Better Watch Out“ slušelo, kdyby se víc přitlačilo na pilu, přibylo vražd a hlavně byl film ještě o něco obskurnější. Například linka se sledováním dětí ze sousedství trochu vyšumí do ztracena… kdyby byl Santa trochu pedo anebo se alespoň pokusil zavraždit i zlobivce, přišlo by mi to zajímavější, ale smrt dětí je v hororu tabu, přes nějž se odváží jen málokterý počin. Případ „You Better Watch Out“ to není. Ačkoliv tady to souvisí s tím, že hlavní postava byla pojata jako dětina a v základě (až moc) hodný člověk, nikoliv perverzní úchylák. Ta druhá možnost by se mi asi líbila víc.

Celkově mám z „You Better Watch Out“ takové trochu rozporuplné dojmy. Mám pocit, že při troše snahy a při ostřejším podání by to mohla být dost zajímavá kultovní divnost. Potenciál na to byl, takže v tom cítím promarněnou šanci. Stejně tak je evidentní, že první část filmu působí zbytečně ospale. Na druhé straně ale nemůžu popřít, že se mi „You Better Watch Out“ něčím do paměti zapsalo a určité scény si z toho pamatuju. Za jedno podívání to každopádně asi stojí.

You Better Watch Out (1980)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.