Katavasia - Sacrilegious Testament

Katavasia – Sacrilegious Testament

Katavasia - Sacrilegious Testament
Země: Řecko
Žánr: black metal
Datum vydání: 15.3.2015
Label: Floga Records

Tracklist:
01. Cosmic Nightmare
02. Symphony des gravens
03. Adoration of Darkness
04. Eosforou katavasis
05. Visions of the Misty Night
06. Order of Dogblood
07. Mater tenebrarum
08. Virgin Blood
09. The Chariot of Emperor

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Against PR

Na první pohled by se snad i mohlo zdát, že dnes budeme mít co do činění s nějakou začínající smečkou. Ostatně, svědčí tomu i fakt, že Katavasia vznikli teprve v loňském roce a letos na jaře vydali svůj dlouhohrající debut s názvem „Sacrilegious Testament“. Jenže chyba lávky! Za Katavasia totiž nestojí žádní zelenáči, ba právě naopak. Nebál bych se říct, že se v tomto projektu dohromady sešla smetánka řecké black metalové scény…

U formace jako Katavasia prostě nelze vynechat povídání o tom, kdo zde hraje, protože to je jednoduše sestava jako kráva. Když jsem na jméno kapely narazil poprvé, tak jsem tyto okolnosti neznal, ale jakmile jsem zjistil pravdu, okamžitě mě „Sacrilegious Testament“ začalo setsakra zajímat. Tak pojďme na věc…

Mikrofonu se neujal nikdo jiný než Stefanos Karasavvas známější spíše pod jménem Necroabyssious – veterán řecké metalové scény, má vlastní label, fušuje do novinařiny, kdysi se mihl v Kawir, ale hlavně je to lídr nikoho menšího než Varathron (jejichž je posledním aktivním zakládajícím členem). Kytary se ujal další velmi činorodý člověk Astrous, jenž rovněž vlastní label (a co je zajímavé – kazetový), věnuje se designu a v neposlední řadě hraje v Aenaon a od nedávné doby se angažuje v dalším novém projektu Agos. Druhou kytaru a baskytaru obsluhuje Achilleas C., jenž hraje ve dvou již jmenovaných skupinách – Varathron a Aenaon. Ještě nemáte dost? Inu, pokračujme. Klávesy dostal v Katavasia jistý Haris, což není nikdo jiný než jeden ze tří členů Hail Spirit Noir alias jedné z nejzajímavějších skupin, které se z řeckého black metalového rybníčku za poslední roky vynořily. Sestavu pak uzavírá co do věhlasu asi nejmenší bourák, bubeník Foivos, jenž aktuálně působí v Agnes Vein. A to ani nemluvím o tom, že jako hosté se mihnou i Sotiris Vayenas ze Septicflesh (kytara ve „Virgin Blood“) a Sakis TolisRotting Christ (zpěv v „The Chariot of Emperor“).

Jistě sami uznáte, že takovéhle složení muzikantů se neschází hned tak každý den. Jenže co si budeme povídat, silná sestava budí i velká očekávání a zrovna od spojení členů kapel Varathron, Aenaon a Hail Spirit Noir jsem toho já osobně čekal skutečně dost. Nicméně mohu hned z fleku prozradit dobrou zprávu – „Sacrilegious Testament“ je vážně skvělou nahrávkou, jež jménům svých tvůrců v žádném případě nedělá ostudu. A to u podobných „superskupin“ určitě není automatickým pravidlem, protože se v minulosti objevilo hned několik příkladů, kdy to mělo být papírově silné, ale realita jaksi pokulhávala (jako na jeden z nejkřiklavějších případů si vždy okamžitě vzpomenu na Ov Hell, kdy to byli Norové, kdo dal dohromady hvězdnou black metalovou sestavu, až z toho oči přecházely, ale nakonec z toho vylezl takový rozpačitý a ničím nevýrazný průměr). Tohle se však naštěstí netýká Katavasia, protože tenhle projekt si smysluplnost své existence bez sebemenších problémů obhájil hned na první pokus.

Nechci zase tvrdit, že snad „Sacrilegious Testament“ překonává vše, co kdy výše jmenované kapely natočily, to jistě ne – ostatně, Varathron, AenaonHail Spirit Noir mají na kontě několik excelentních počinů, jež nelze pokořit jen tak lehce. Nicméně i tak si dovolím prohlásit, že se s nimi debut Katavasia může mnohdy srovnávat – a to i navzdory tomu, že sám o sobě je trochu jinde než tvorba zmiňovaných formací.

Ačkoliv… je a není trochu jinde. Ono totiž zase nelze říct, že by se pánové v rámci Katavasia vrhli do nějakých úplně odlišných vod. Na „Sacrilegious Testament“ je stále znatelně cítit, kdo že to nahrál. Na desce tím pádem zcela jistě uslyšíte takový ten typický oldschoolový helénský black metal, mezi jehož čelní představitele patří právě Varathron – aby také ne, když do mikrofonu huláká sám Necroabyssious. Zároveň je však počin vybaven i lehkým nádechem black metalové progrese z vod Aenaon a navrch se tu a tam objeví i náznak avantgardy ve stylu Hail Spirit Noir. Druhé dva zmiňované vlivy jsou však spíš takovým kořením, byť i to se na výsledném dojmu ze „Sacrilegious Testament“ podílí nezanedbatelnou měrou. Kdybych měl ovšem zvolit, ke které z domovských stájí mají Katavasia nejblíže, ukázal bych přece jen na Varathron.

Katavasia

Tak či onak, hlavní je fakt, že je „Sacrilegious Testament“ super deska. Katavasia na ni narvali úctyhodné množství parádních riffů a společně s nimi diktuje hlavní ksicht nahrávky ještě Necroabyssious se svým charakteristickým hrubým řevem. Tento recept pak Řekové zalili střídmě dávkovanými, avšak v drtivé většině případů bravurními kytarovými melodiemi (třebas hned v úvodním válu vytáhnou „Cosmic Nightmare“ jednu vážně odzbrojující. Do toho odněkud zezadu vystupují ještě klávesy, jež na nahrávce v žádném případě nemají hlavní slovo, ale přesto je tam v pozadí cítíte – jinak řečeno, odvádějí takovou tu černou práci, kdy výslednému dojmu notně pomáhají, ale nejsou moc na očích (resp. uších). Nicméně tu a tam se také dostanou ke slovu a umějí toho obratně zužitkovat, jako je tomu kupříkladu v předposlední „Virgin Blood“, která je pro mě možná úplným vrcholem celého „Sacrilegious Testament“. Rytmika rovněž nezaostává, ač žádné velké vylomeniny nepředvádí… hraje spíše účelně, nikoliv však nudně. A když nic jiného, i ta baskytara je na nahrávce hezky slyšet.

K tomu už stačí přidat jen fakt, že celá devítka skladeb působí vyrovnaným dojmem. Sice jsem výše nazval „Virgin Blood“ vrcholem, ale nenechte se zmýlit, protože žádný song tu není navíc. Počin drží pohromadě, ale zároveň není jednotvárný, protože Katavasia zvládnou v pravou chvíli vytáhnout i velice poutavá, folklórem zavánějící intermezza „Eosforou katavasis“ a „Mater tenebrarum“, anebo se rovnou blýsknout osmiminutovým opusem „The Chariot of Emperor“.

A když tohle všechno sečtu dohromady, vychází mi z toho, že mám před sebou jedno z doposud nejvýraznějších black metalových alb letošního roku. Možná, že mě „Sacrilegious Testament“ sebralo trochu víc, protože mě řecká black metalová scéna vždycky hodně bavila a mám ji rád, ale nemůžu si pomoct – jsem z debutu Katavasia nadšen. A upřímně doufám, že s takhle excelentním matrošem Řekové vyrazí i koncertovat a také že se Katavasia nestane jen jednorázovou záležitostí, jelikož tohle by si podobně kvalitního nástupce bezesporu zasloužilo.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.