Algor - Hierofánia

Algor – Hierofánia

Algor - Hierofánia
Země: Slovensko
Žánr: black metal
Datum vydání: 23.11.2013
Label: Hexencave Productions

Hodnocení: 8,5/10

Odkazy:
web

Myslím, že pokud bychom měli zvolit nejočekávanější slovenskou black metalovou desku posledních let, asi bychom se úplně všichni bezezbytku shodli na jednom jediném počinu – druhé desce Algor. Duo Aldaron a Slavfist z Nového Mesta nad Váhom vydalo svůj debut “Úder pohanského hnevu” už v roce 2003; postupem času se album stalo bez přehánění doslova kultovním – a zcela právem, jelikož se jednalo o mrazivý syrový black metal té nejvyšší kvality. S odstupem nyní už jedenácti let bych se tu nahrávku ani omylem nebál označit za jednu z nejlepších metalových desek, které kdo kdy na Slovensku nahrál…

Jenže na pokračování v podobě “Hierofánia” se muselo čekat předlouhých deset let. Pravda, v mezičase Algor vydali něco málo neřadových počinů, avšak i těch bylo na deset let dost málo a navíc – deska je prostě deska. Očekávání tedy byla extrémně vysoko… a když jsem si novinku poprvé pustil, sice tam hned od začátku byla cítit obrovská kvalita a velký skok kupředu od “Úderu pohanského hnevu”, ale říkal jsem si, že jsem asi doufal v ještě víc. Naštěstí to byl jen nic moc neříkající první dojem – jakmile “Hierofánia” dostala prostor, velmi brzy vyrostla do další excelentní nahrávky.

“Hierofánia” je sice stále black metal, ale jak již padlo, oproti debutu jsou nyní Algor zcela jinde. Zatímco před deseti lety nabízeli syrovou vichřici, dnes jsou hudebně mnohem vyzrálejší, rozmanitější, více sázejí na atmosféru a propracované kompozice (ačkoliv jde stále poznat, že jde o tu samou kapelu, hlavně v rychlých pasážích) – a daří se to, jelikož některé momenty jsou doslova skvostné, například druhá polovina “Stretnutie s posvätnom”, celá “Mysterium tremendum” nebo rozmáchlejší “Pád do dejín” – a to aniž by ten zbytek byl nějak slabší.

I přes menší počáteční nedůvěru z mé strany musím uznat, že Algor na svůj výtečný debut navázali se ctí a vlastně až obdivuhodně, ačkoliv docela jiným způsobem. Rozhodně povinnost pro každého fandu black metalu a zároveň jeden z nejlepších žánrových počinů na československé scéně roku 2013.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.