Alizée - 5

Alizée – 5

Alizée - 5
Země: Francie
Žánr: french pop
Datum vydání: 25.3.2013
Label: Sony Music

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Zná ji asi každý, kdo se okolo přelomu tisíciletí nachomýtl k nějakému hudebnímu TV pořadu. Půvabná Korsičanka Alizée tehdy kradla spánek statisícům pubertálních mladíků a mnozí z nich by i po letech uznali, že pro ni mají slabost. Tohle šílenství je sice už třináct let stará historie, jenže Alizée na rozdíl od různých jiných bývalých teen hvězdiček stále zpívá a letos v březnu navíc přišla s pátou řadovou deskou, takže se nabízí otázka – žije jen ze zašlé slávy, nebo má stále co říct i hudebně?

Popravdě, krom kultovní klipovky “Moi, Lolita” jsem celé ty roky milou Alizée okázale ignoroval a dokonce netušil, že vůbec ještě zpívá. Proto nevím, jestli je to vývoj a nebo snad sledování trendu, který se v posledních letech docela rozmohl, každopádně deska “5” místy dost výrazně připomíná klasický french pop i další žánry, které frčely v padesátých a šedesátých letech. Je tam toho dost. Místy vyloženě surf rocková kytara, jindy skoro až šansonová vokální linka, decentní a nekomplikované bicí nebo umírněné smyčce na pozadí… “5” je zkrátka jedno velké retro a ještě že tak, protože tahle poloha Alizée evidentně sluší.

Lhal bych, kdybych tvrdil, že “5” je album co song, to hit, ale na druhou stranu je fakt, že deska neobsahuje ani jednu skladbu, která by se mi vyloženě nelíbila. Samozřejmě, někde se zadařilo méně a jinde zase více, ale i tak je “5” vyrovnaným počinem, ze kterého tu a tam vyčnívají skvělé kousky jako “10 ans”, “Le dernier souffle” nebo “Si tu es un homme”. Deska navíc těží z perfektně srozumitelné francouzštiny a pochopitelně také příjemného vokálu samotné Alizée. Jistě, už jí není patnáct a její hlas zní jinak, dospěleji, ale zpívat rozhodně nezapomněla.

“5” je nesmírně sympatické dílko a komu není pop úplně proti srsti, jeho poslechem určitě nic nezkazí. V záplavě místy dost křečovitého modernismu jde o příjemné pozastavení a Alizée mě jeho prostřednictvím jasně přesvědčila, že i třináct let od debutu stále umí nabídnout hodnotný materiál.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.