Amorphis - Skyforger

Amorphis – Skyforger

Amorphis - Skyforger
Země: Finsko
Žánr: melodic metal
Datum vydání: 29.5.2009
Label: Nuclear Blast Records

Hodnocení: 7/10

Zbytek redakce hodnotí:
H. – 6/10

Průměrné hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Finští Amorphis patří již nějaký ten pátek ke stálicím ne jenom finské hudební scény. Pro rok 2009 si tito severští kouzelníci připravili další ukázku své tvorby v podobě devátého studiového alba “Skyforger” a také zároveň třetího studiového alba, na kterém je u položky “Vocals” napsán charismatický pěvec Tomi Joutsen, který se v kapele definitivně zabydlel.

Nové album jde ve stopách desky předešlé, “Silent Waters”, která byla v roce 2007 milým překvapením. “Skyforger” (jako každé album) čerpá z národního eposu Kalevala a to, že je jakýmsi pokračovatelem “Silent Waters”, neznamená nic jiného, než že se posluchač může těšit z melodického celku, chytlavých refrénů a příjemné atmosféry, která může klidně vést k tomu, že se ba jen myšlenkou ocitne na území země tisíců jezer.

Joutsen se na novince více věnuje čistému zpěvu, který mu opravdu velmi svědčí, ale samozřejmě se posluchač dočká i těžkého growlingu, např. ve vypalovačce “Majestic Beast”. Novinka brousí i do takových oblastí, jako je folk nebo progrese. Nedá se tedy ale hovořit o nějakém hudebním posunu vpřed, či ani o nějakém náznaku. Jenom potvrzení něčeho, co už je všeobecně známo.

Laťku si de facto Amorphis nastavili už dávno (pro mě osobně albem “Elegy” z roku 1996), což určitě sami pánové moc dobře vědí, a proto už se nehrnou nějak výrazně do nějaké bomby, aby přepsali své dějiny. Snaží se jenom pilovat a vychytávat mouchy stylu, který si pár let zpátky nastavili – pohodový, naprosto bezproblémový melodický metal, kde je sem tam cítit náznak na starou tvorbu Amorphis. Pro dlouholeté fanoušky kapely bude “Skyforger” do jisté míry zklamáním, ale určitě to není nejhorší album kapely (abychom zase tolik albu neubližovali). Sečteno, potrženo – “Skyforger” je příjemné album, které se dá řadit k těm lepším od této finské smečky, ale není to až tak nic světoborného. Amorphis si jednoduše řečeno už jedou jenom to svoje.


9 komentářů u „Amorphis – Skyforger“

  1. V podstatě absolutní souhlas s recenzí – pěkná, příjemná, sympatická, oddechová, nenáročná hudba, která prostě nemůže nikoho urazit. Osobně jsem do Amorphis nikdy moc nejel, ale čas od času si je s chutí poslechnu. A písnička “Silver Bride” je nádhera, můj nejoblíbenější kousek od týhle kapely :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.