Antigama - Meteor

Antigama – Meteor

Antigama - Meteor
Země: Polsko
Žánr: grindcore / death metal
Datum vydání: 28.5.2013
Label: Selfmadegod Records

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
facebook / twitter / bandcamp

K recenzi poskytl:
Selfmadegod Records

Polsko je země, která se může chlubit talentovanými muzikanty především ve vodách extrémní muziky. Vždyť jedny z nejpřednějších death metalových spolků současnosti pochází z Polska. Nejčerstvějším počinem z luhů a hájů našich severovýchodních sousedů, se kterým jsem měl tu čest, jsou Antigama. Jejich již šestý počin nese název “Meteor” a je zjevné, že tu na amatérismus jakékoliv podoby nezbylo místo…

Čtveřice totiž šlape jako dobře seřízený stroj, poháněný mašinérií bicích Pawla Jaroszewicze, který se ke kapele přidal v loňském roce a je známý ze svého působí například u Decapitated, což samo o sobě je pěkná vizitka. Hráčsky nejde o nijak ekvilibristické dílo, přesto se technicky pohybuje na relativně vysoké úrovni. Nechybí rychlé death metalové riffy, zasahující do teritoria technického deathu, stejně jako typické grindcorové zdrhačky, i když ty nejsou nejvýraznějším riffem. Osobně mě nejvíc potěšilo, když na mě ze skladeb dýchly dokonce motivy à la Voivod! To především v “Perfect Silence” nebo “Prophecy”. Ta kosmická nálada se k celkovému vyznění i k výtvarnému pojetí alba hodí.

Hudebně se zde tak nějak míchají grindcore s death metalem, přičemž většinou bych považoval album za death metalové, grindcore tvoří jen takové koření. Po několika albech, které jsem poslední dobou poslouchal, jsem se bál, že opět půjde o nějakou prasárnu s chrochtáním místo zpěvu, což já prostě stěží pochopím. Tady jsem se však naštěstí dočkal příjemného řevu, zbytečně nevyčuhujícího ani se neschovávajícího mezi ostatními nástroj. Většinou jsou skladby naplněny především lámavými tempy, rovných vypalovaček je tu relativně poskrovnu. Toto není bezhlavý nářez, ale opravdu poslechové death metalové/grindcorové album, na kterém s každým poslechem objevujete nové a nové riffy, rytmy a zlomy. V podstatě tím udržuje jakési stálé napětí a nehrozí nějaká stagnace či nuda.

Není zde nic ponecháno náhodě, desku masteroval Scott Hull, což není žádný amatér, ale mistr žánru. Stačí zmínit především aktivní bandu Pig Destroyer a většina znalých je doma. Žádná prasečinka, ale hutný moderní zvuk, párající na kusy. Pravda, není to nijak zvlášť osobité, ale svůj účel plní. Polskou mlátičku Antigama by si neměli nechat ujít příznivci inteligentního grindu a death metalu, celá jejich koncepce je zajímavá a poměrně vybočující v záplavě kapel vzývajících Satana nebo vyhřezlá střeva. Úroveň mají dost vysokou na to, aby oslovili širší publikum, zaměřené na extrémní žánry.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.