Apocryphal Voice - Pain & Pleasure

Apocryphal Voice – Pain & Pleasure

Apocryphal Voice - Pain and Pleasure
Země: Finsko
Žánr: avantgarde black metal
Datum vydání: 12.12.2014
Label: Inverse Records
Původní vydání: 9.12.2013, selfrelease

Odkazy:
web / facebook

K recenzi poskytl:
Inverse Records

Občas si říkám, že je vlastně dost jednoduché mě nalákat na poslech nějakého alba. Stačí, když si kapela do žánrové kolonky prdne něco jako avantgardní nebo experimentální black metal, a hned jsem na to zvědavý. A úplně stejně jsem byl zvědavý i na druhé album “Pain & Pleasure” finského projektu Apocryphal Voice. Ten má na svědomí dvojice Juhani JokisaloVille Salonen, z nichž ten první jmenovaný aktuálně působí u doommetalových krajanů 0 X í S T a druhý jmenovaný zase hrával u relativně známých melodic death metalistů Omnium Gatherum.

Jak již padlo, v rámci Apocryphal Voice se dvojice pustila na pole avantgardního black metalu, který se na první pohled tváří velice zajímavě a vlastně zajímavý i je, bohužel však z “Pain & Pleasure” nemám tak dobrý pocit, jak jsem doufal. Na desce je spousta skvělých nápadů a momentů, Finové nemají problém s nápaditostí – zvládnou na to jít za pomoci chaotičtějšího riffování, umí ale i zvolnit, jinde zase nasadit až vysloveně doomové tempo, tuhle zase ze spodních vrstev vykoukne nádherně sjetý synťákový zvuk a to ještě nemluvím o vokálech, které jsou vysloveně povedené. Stejně tak lze ukázat i na nějaké konkrétní skladby, protože kusy jako “Muddy Trail” nebo “Waves of Transparency” jsou skutečně skvělé. Jednoduše řečeno, “Pain & Pleasure” je mozaika inteligentního, netriviálního a posluchačsky náročného black metalu. Až sem naprosto bez výhrad.

Problém není v tom, že se posluchač i po větším množství poslechů stále ztrácí, ani mi nevadí občasná neuspořádanost a neučesanost, protože to jsou všechno věci, které do jisté míry plynou z avantgardnosti Apocryphal Voice. Spíš mi přijde škoda, že některé pasáže mi připadají poměrně slabší a album se mi zdá minimálně tak o půl hodiny delší, než ve skutečnosti je. Nechci však vzbudit dojem, že se jedná o nepovedenou záležitost, protože “Pain & Pleasure” kvalitu a především zajímavost upřít v žádném případě nejde, jen mám neodbytný pocit, že mohlo být ještě o trochu lépe.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.