Ars Macabra - III

Ars Macabra – III

Ars Macabra - III
Země: Itálie
Žánr: black metal
Datum vydání: 26.1.2013
Label: Odium Records

Hodnocení: 5,5/10

Odkazy:
web / facebook

Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale italská smečka Ars Macabra mi od té doby, co jsem se s ní poprvé potkal, přijde jako kapela, která se za každou cenu snaží působit jakýmsi okultním dojmem. To první setkání proběhlo až v letošním roce, přestože formace vznikla již na konci 90. let a letos v lednu vydala svou třetí řadovou desku “III”.

Upřímně s tím okultismem nemám problém, mně se podobné věci líbí a mám rád, když ten black metal kolem sebe má nějakou auru nebo atmosféru, jakkoliv to nezúčastněnému pozorovateli může přijít jen jako divadélko a pozlátko. Bezpodmínečně ovšem vyžaduji, aby to bylo podpořeno i kvalitní muzikou. Ars Macabra se na první pohled tvářili, že by to mohli splňovat, hlavně obálka a název obligátní římskou číslicí vzbuzoval docela očekávání, ale když jsem si “III” konečně pustil, tak mě italská smečka moc nepřesvědčila…

“III” není vyloženě slabá nahrávka, ale také ani ne vyloženě dobrá. Řečeno jinými slovy, z Ars Macabra se jednoduše vyklubala docela průměrná cháska. Jediné, co je na albu trochu zajímavější, solidnější a to jediné, co převažuje misku z průměru o půl bodík nahoru, jsou pomalejší a melodičtější momenty. Když kapela ubere plyn, pustí ke slovu nástroj baskytaristy Adranora a kytarista Sathor začne s hraním nějakých melodií, dá se říct, že to není úplně špatné a možná to má i něco do sebe. Jakmile ovšem Ars Macabra nasadí rychlejší sypanici, jde to do kytek, protože je to pěkná nuda a kapela prostě nemá tak silné nápady, aby ta muzika dokázala nějak zapůsobit.

Mimoto mi malinko vadí snad až příliš “hodný” a uhlazený zvuk. Když se do “III” zaposlouchám, říkám si, že by tomu slušela trochu větší špína a podzemí, což by ve výsledku mohlo dojem vylepšit.

Ne, že by Ars Macabra byli úplně marní, popravdě v té hudbě jistý potenciál je, ale Italové jej nedokážou dovést do takové podoby, aby jejich výtvor opravdu stál za nějakou větší pozornost. A vzhledem k tomu, že se jim to nepovedlo po 15 letech činnosti, tak nevím, nevím…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.