Árstíðir Lífsins - Þættir úr sǫgu norðrs

Árstíðir Lífsins – Þættir úr sǫgu norðrs

Árstíðir Lífsins - Þættir úr sǫgu norðrs
Země: international
Žánr: black / folk metal
Datum vydání: 21.3.2014
Label: Ván Records

Hodnocení:
H. – 7/10
Skvrn – 7/10

Průměrné hodnocení: 7/10

Odkazy:
web / facebook / bandcamp

První pohled (H.):

Na jméno mezinárodního projektu Árstíðir Lífsins, v němž se potkávají muzikanti z Islandu a Německa (například členové Helrunar, Carpe Noctem, Dämmerfarben, v sestavě se ale vyskytuje i majitel Ván Records), jsem poprvé narazil s vydáním debutové desky “Jötunheima dolgferð” v roce 2010, ale tak nějak jsem tomu sotva věnoval letmý poslech a z nedostatku času jsem se do nahrávky úplně neponořil, až jsem na ni postupně zapomněl. Podobná situace se ovšem opakovala i v případě druhého alba “Vápna lækjar eldr” (2012) a splitu “Fragments – A Mythological Excavation” (2013) s Helrunar – i když jsem to vždy plánoval, protože jsem cítil, že mě hudba Árstíðir Lífsins bude bavit, nějak jsem si k poslechu nenašel čas.

Tím pádem je to až aktuální letošní EP “Þættir úr sǫgu norðrs”, u něhož jsem se konečně dokázal hecnout a vyhradil si na jeho poslech čas, abych se přesvědčil, zdali Árstíðir Lífsins vážně stojí za takovou pozornost, jak jsem doufal. Nebudu to nijak protahovat, protože v minirecenzích není moc prostoru, a rovnou řeknu, že rozhodně ano. Minimálně od první a poslední skladby “Þórsdrápa I” a “Hrafns þáttr réttláta” jsem totiž dostal přesně to, co jsem chtěl – skvělý hymnický black metal se silným pohanským feelingem, znatelným vlivem folku a parádní atmosférou. A to vše v uvěřitelné a vysoce kvalitní formě. Oba songy obsahují množství dost povedených nápadů a v žádném případě ani na chvíli nenudí. Z mého pohledu jednoznačně super.

O trochu méně mě už ovšem zaujala prostřední položka “Þórsdrápa II”, jež naprosto rezignuje na black metal a vlastně i jakýkoliv jiný metal a nese se v čistě folkovém duchu. Vůbec nic proti tomu obecně nemám, naopak se mi právě takové záležitosti na nahrávkách tohoto druhu líbí, ale “Þórsdrápa II” až na pár krátkých výjimek bohužel neobsahuje nějakou opravdu poutavou linku a se sedmi a půl minutami se mi zdá až moc natažená. Poslouchá se sice v pohodě, ale jinak hodně dobře rozjeté EP spíše brzdí…


Druhý pohled (Skvrn):

Helrunar jsou uznávaným jménem německého pagan black metalu. Zajímavý začátek textu o Árstíðir Lífsins, že? Svůj podstatný důvod to ale má. Nejenže jde o kolegy žánrové, ale existuje zde i personální propletenost, přičemž jeden ze členů Árstíðir Lífsins tvoří živou soupisku Helrunar a druhý dokonce i tu studiovou. Důležitějším důvodem mé zmínky o Helrunar je však fakt, že loňský split právě s Němci byl mým prvním seznámením s hudbou Árstíðir Lífsins. Na splitu se v mých očích nejen vyrovnali vysoce nasazené laťce Helrunar, ale dokonce ji ve své dvacetiminutové kompozici zdolali a známější Němce tak ve vzájemném “souboji” pokořili.

Nyní tu máme EP “Þættir úr sǫgu norðrs”, na kterém máme dva pagan black metalové vály a jeden akustický, čistě folkový. Jak “Þórsdrápa I”, tak i “Hrafns þáttr réttláta”, tedy dva epické pagan blackové kousky, mají skvělou atmosféru a díky postupné gradaci máte pocit, že se v nich pořád něco děje. To se ovšem nedá říct o “Þórsdrápa II”, kdy jsem s redakčním kolegou za jedno. Ta skladba je po skvělé “Þórsdrápa I” takovým chudším bratříčkem a až na jejím konci se začínají objevovat zajímavější momenty. Být to na konci desky, asi bych ji sprostě přeskočil. Vůbec nic proti téhle hudbě nemám, ale jsem toho názoru, že Árstíðir Lífsins jsou v metalových vodách zručnější, jistější a jednoduše lepší než v nemetalových partech. Alespoň zatím.

Mám-li zacházet do podrobností, primárně musím vyzvednout bezvadnou vokální práci, protože tohle je fakt špička. Árstíðir Lífsins totiž plně využili potenciál velkého počtu dostupných hlasivek a ten severský naturál je z toho skvěle cítit. Druhá věc, kterou musím pochválit je obal. V jednoduchosti je prostě krása a po prohlédnutí obalu jde člověk s jasnou vizí, co od hudby čekat – tak to má být.

Jsem milerád, že si Árstíðir Lífsins udržují svou kvalitu a vysokou plodnost, protože většina takovýchto mezinárodních projektů končí de facto prvním zásekem. Nuže, vypadá to na průzkum starších řadovek…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.