Azooma - A Hymn for the Vicious Monster

Azooma – A Hymn for the Vicious Monster

Azooma - A Hymn for the Vicious Monster
Země: Írán
Žánr: progressive death metal
Datum vydání: 15.6.2014
Label: Xtreem Music

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
facebook

K recenzi poskytl:
Transcending Obscurity PR

I když to možná není na první pohled znát, íránská hudební produkce není alespoň na našich stránkách nijak zvlášť exotickou záležitostí a už nám stihla naservírovat i velice příjemná překvapení. V případě dalších Íránců Azooma jsem tak byl docela zvědavý, jestli budu mít zase štěstí na povedený matroš, protože by to rozhodně nebylo poprvé.

EP “A Hymn of the Vicious Monster”, které je pro Azooma vůbec prvním vydaným počinem, zpočátku nevypadá nijak objevně. Jeho základem je vesměs klasický, slušně zahraný i zazpívaný ale jinak ničím zvlášť zajímavý death metal ve vysokém tempu a dokud zůstává u něj, ípko je sice přijatelné ale přesto tak trochu o ničem. Jenže nejpozději s druhou regulérní skladbou “Eridanus Supervoid” začínají Azooma tahat z rukávu mnohem přitažlivější karty.

Kouzlo nahrávky spočívá v tom, že Azooma s postupujícím časem čím dál více a čím dál efektivněji vyjíždějí do progresivních vod, kde jim to věru sluší. Onen death metalový základ velmi tak úspěšně infikují různé změny výrazu, tempa, instrumentální a melodické hrátky, čisté vokály a EP najednou funguje úplně jinak, než by se dalo očekávat podle prvních minut.

Azooma se po kompoziční stránce sice nepatrně inspirují u Opeth, ale pořád jsou veskrze svoji, uvěřitelní a působiví. “A Hymn of the Vicious Monster” je totiž velmi dobře napsané, plné výtečných nápadů, nenudí a naopak po většinu času nechává posluchače užívat si svého chytrého a nepředvídatelného vývoje a skvělých detailů, kterých je minialbum plné. Potom není divu, že Azooma s přehledem utáhnou i dlouhé skladby…

Kdybych měl vybírat nejlepší kusy, o tenhle titul se svorně podělí trojice “Eridanus Supervoid”, “Encapsulated Delusion” (závěrečná třetina je famózní!) a “Gyrocompass”, nicméně i “Self-Inflected” má něco do sebe a intro i outro jsou také příjemné, takže můžu s čistým svědomím vysázet skvělé hodnocení. “A Hymn of the Vicious Monster” je zkrátka debut jak víno a já jsem opravdu hodně zvědavý, co Azooma vymyslí příště.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.