Bloodspell - Cloaked in Burning Night

Bloodspell – Cloaked in Burning Night

Bloodspell - Cloaked in Burning Night

Země: USA
Žánr: black metal
Datum vydání: 8.3.2019
Label: Caligari Records

Hrací doba: 26:53

Odkazy:

K recenzi poskytl:
Caligari Records

V případě Bloodspell nemá valného smyslu se příliš zdržovat s představováním, přestože se jedná o začínající skupinu. Jednoduše proto, že úplně co představovat. S výjimkou původu (Spojené státy americké) nejsou o Bloodspell známy žádné informace, žádná sestava, žádné fotky, žádné oficiální stránky. Jediné, co máme k dispozici, je pilotní minialbum „Cloaked in Burning Night“, které vyšlo letos na audiokazetě u Caligari Records v limitaci dvou set kopií. Alespoň že se nejedná o nejkratší EP, protože Bloodspell zde nabízejí (nabízí?) bez tří minut půlhodinu black metalu. Tak pojďme na věc.

Předně musím říct, že se mi na „Cloaked in Burning Night“ docela zamlouvá zvuk. Ten je dostatečně špinavý na to, aby to neurazilo jemnocit žádného vyznavače undergroundové hudby, ale nejedná se o žádný kanál a všechny nástroje i vokál jsou pěkně čitelné. Což ocení kupříkladu příznivci baskytary, která je na minialbu dobře slyšet.

Své opodstatnění tahle volba má, poněvadž Bloodspell patří k těm formacím, které si všimly, že kytary mají celých šest strun a že se na ně dá sem tam zahrát i nějaká melodie, a to i v black metalu, jenž obecně vzato inklinuje spíš k agresivnímu podání. Docela se mi líbí i vokál, který je slušně uřvaný a místy uspokojivě fanatický, ale nikdy ne afektovaný nebo snad přepálený do bodu, kdy se tomu člověk spíš zasměje.

Jak tedy vidno, Bloodspell to celé namíchali z poměrně lákavých ingrediencí, ale ty jsou jen jakýmsi výchozím bodem, protože i s nimi se to pořád dá zkurvit. Zásadní roli hraje také skladatelská úroveň, a i když ani ta není špatná, nejde o žádný strop. Místy se Bloodspell daří tvořit vcelku slušný tlak a zahoblovat s intenzitou, důkazem čehož může být hned první skladba „Circle the Fields“. Nicméně i v dalších stopách se nechají nalézt pasáže, u nichž se člověk nemusí stydět za potřebu si zahrozit. Ale to nijak neříká,, že by snad EP jako celek mělo být něco skutečně úžasného.

Navzdory zmíněným kladům mi ale „Cloaked in Burning Night“ jakožto celek dost splývá a skladby z druhé poloviny mezi sebou příliš nerozeznávám, přestože nejsou nijak zásadně dlouhé a přestože jsem nahrávku slyšel, myslím si, hodněkrát. To mi lehce vadilo, protože výraznější motivy, díky nimž by jednotlivé písně získaly vlastní ksicht, by určitě nezaškodily.

Přesto se jedná o solidní debutovou práci, která hrne zodpovědně a důstojně. Dokážu si úplně v klidu představit, že si pustím i budoucí tvorbu Bloodspell.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.