Bruce Springsteen - High Hopes

Bruce Springsteen – High Hopes

Bruce Springsteen - High Hopes
Země: USA
Žánr: rock
Datum vydání: 14.1.2014
Label: Columbia Records

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Možná si říkáte, že tenhle stařík, který už má šedesátku za sebou, nemá v rukávu nic, čím by mohl překvapit, protože to vypadá, že se svou doprovodnou kapelou The E Street Band dal dohromady dvanáctku klasických songů a vypustil je prostřednictvím osmnácté řadovky do světa. Samozřejmě, že vše je trošku jinak.

Tak zaprvé, Bruce Springsteen je ve skvělé skladatelské formě, takže skáče od gospelové “High Hopes”, přes rozmáchlou baladu “American Skin (41 Shots)” až k folkové “This Is Your Sword” o něco přesvědčivěji než minule a jeho hlas je jedním z důkazů, že stářím někteří lidé zrají jako víno. Zadruhé, album zní skvěle, plně a barvitě, což jde samozřejmě na vrub skvělé doprovodné kapele. Už tohle jsou standardní ingredience, díky nimž je v případě správné kombinace na úspěch zaděláno.

Avšak je tady jedno velké ZATŘETÍ. Tom Morello. Kytarista, s nímž se spolupráce na minulém “The Wrecking Ball”, kde se mihnul ve dvou skladbách, zřejmě tak osvědčila, že na novince už je jeho vklad nepřeslechnutelný a v několika skladbách se stává nečekaně hlavním hrdinou (“The Ghost of Tom Joad”, kde si dokonce zazpíval, je příklad za všechny). Jeho neotřelý zvuk kytary se do Bossových skladeb hodí mnohem líp, než bych si kdy myslel. Jakmile spustil v titulní “High Hopes” to svoje “waka-waka” sólo, tak mi bylo jasné, že tahle deska bude jiná. Nemyslete si však, že bez něj to stojí za zlámanou grešli, protože věci jako “Frankie Fell in Love” či teskná “The Wall” jsou skvělými příklady, že The Boss utáhne celou skladbu jen na svém charisma.

“High Hopes” stojí za poslech už jen kvůli dříve nemyslitelné kolaboraci mezi zmíněnou dvojici SpringsteenMorello. Uznávám, že v případě Springsteena nedokážu být tak úplně objektivní, protože jeho tvorbu prostě žeru, takže střízlivý posluchač si jistě nějaký ten bod ubere, ale za mě je “High Hopes” povedeným pokračováním skvělých alb, která od svého famózního návratu v roce 2000 předkládá s železnou pravidelností.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.