Cainan Dawn - Thavmial

Caïnan Dawn – Thavmial

Caïnan Dawn - Thavmial
Země: Belgie
Žánr: black metal
Datum vydání: 25.4.2014
Label: Osmose Productions

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
facebook

Na první letmý poslech vám možná bude připadat, že je “Thavmial” jen dalším obyčejným black metalovým albem, jakých jsou kolem stovky, ale jak se odhodláte věnovat tomuhle kousku trochu víc času, velice rychle zjistíte, že Caïnan Dawn mají hodně daleko do rozplizlé masy šedého průměru. Black metal těchto francouzských okultistů je totiž ve skutečnosti po čertech silnou záležitostí, která se vám v přehrávači může usadit na velice dlouhou dobou.

Ten styl black metalu, jakým se Caïnan Dawn prezentují, mi místy vzdáleně připomíná třeba již nefungující belgické kolegy Gorath (ostatně, i přebaly “Thavmial” a jejich poslední desky “The Chronicles of Khiliasmos” jsou si vzdáleně podobné), ale rozhodně se nejedná o žádnou kopírku. Sice se nedá tvrdit, že by Caïnan Dawn byli nabroušeným originálem a hráli tu nejneotřelejší muziku pod sluncem, ale rozhodně svůj ksicht mají, což se cení.

V čem však “Thavmial” boduje především, to je atmosféra, která je dost koncentrovaná na to, aby byla schopná svého posluchače uhranout. A to je dle mého skromného názoru to nejdůležitější, čím by měl black metal disponovat – atmosférou. Caïnan Dawn jsou v tomto ohledu dokonce tak dobří, že několik prvních poslechů nebudete vnímat nic jiného. Až později začnou vykukovat další výtečné detaily jako třeba skvělá kytarová práce v “Raunen” nebo perfektně využité klávesy ve “World Among Worlds”. Klávesy jsou však jen doplňkem, jinak zde pevné místo nemají, protože “Thavmial” stojí (vyjma atmosféry) hlavně na kytarách. Že to kapele vyšlo na jedničku, snad ani netřeba dodávat.

Dost často spílám deskám za přestřelenou délku. U “Thavmial” to však není třeba – album trvá rovnou hodinu, ale ta je vyplněna natolik kvalitním materiálem, že si svou stopáž bez zaváhání obhájí… popravdě řečeno, klidně bych si nechal líbit ještě o skladbu navíc, protože je to jednoduše řečeno bravurní hudba, která mě jen tak neomrzí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.