California Breed - California Breed

California Breed – California Breed

California Breed - California Breed
Země: USA
Žánr: hard rock
Datum vydání: 20.5.2014
Label: Frontiers Records

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
facebook

Vypadá to, že spojení starých rockových hrdinů s mladými kytaristy je zrovna v módě, protože po superkapele WAMI jsou tady California Breed, což jsou po odchodu Joea Bonamassy pohrobci Black Country Communion, k nimž se přidal mladík jménem Andrew Watt. Z předešlého působiště se tak v řadách této trojice sešli zpěvák/baskytarista Glenn Hughes a bubeník Jason Bonham, které doplňuje právě zmíněný 23letý talent. Debutové album na sebe nenechalo dlouho čekat (kapela vznikla ani ne před rokem) a stalo se jím eponymní “California Breed”.

Rozdíl oproti Black Country Communion je patrný hned na první poslech. Zaprvé, Derek Sherinian již není součástí kapely a žádný jiný klávesák ho nenahradil, takže pánové dali sbohem košatým klávesovým aranžím. Navíc, oproti bluesovějšímu přístupu Bonamassy ke kytarovým riffům a sólům je Watt mnohem více zakořeněn v klasickém hard rocku, takže písně jsou zemitější, na prvních poslech energičtější a dalo by se říct, že i rychlejší. Kdo slyšel některou z desek Black Country Communion, tak mi jistě dá za pravdu, že Glenn Hughes je bůh, který na poli klasického rocku nemá konkurenci. Jeho vokál je tak neuvěřitelně vypjatý a suverénní, až se mi nechce věřit, co všechno si za svůj život rockového bohéma zažil. A hodně dobře mu to zpívá i v přímočařejších písních. Skladby jako “Chemical Rain”, “Strong” nebo “The Grey” stojí vyloženě na něm a nelze se divit, že dostává tolika prostoru.

Přestože se na můj vkus sešlo na “California Breed” až příliš skladeb a nějakých deset minut směrem dolů by hrací stopáži jenom prospělo, tak jsem při přemýšlení, které skladby nemusím a kterých bych se zbavil, nedokázal s jistotou určit, které jsou nejslabší. Svědčí to minimálně o mé nerozhodnosti a předpokládám, že i vyrovnanosti materiálu na debutu California Breed. Neříkám, že mě jejich první album překvapilo, protože na základě nedávných alb (ať už sólových, tak těch pod hlavičkou Black Country Communion) je mi jasné, že Glenn Hughes je v takovém laufu, že by mu jeho elán a kvalitu studiových počinů mohl leckdo závidět. Parádní rocková deska.


3 komentáře u „California Breed – California Breed“

 1. Iba sa pristavím pri California Breed:
  Skvelá kapelka, skvelá doska! Táto, dokonca trojgeneračná partička (“mladý” Bonham by mohol byť otcom Watta a synom Hughesa), hrá hard rock neskutočným spôsobom – absolútne klasicky, ale súčasne, s nápadmi a bez vykrádačiek žánrového dedičstva. Mladí (netradične) držia zem – rytmus, figúry, riffy,… a najstarší Hughes lieta, šantí a “řádí” svojím spevom ponad.
  Kapela plní ešte jeden sen: je dokonalým mixom soundu Led Zeppelin v hudbe a rytmike (žeby Bonhamove gény?) a Deep Purple (z Coverdalovej éry) v speve.
  Dal by som aspoň 8/10 a v rámci svojho žánru určite 10/10 !

  1. Jsem rád, že se shodneme :-) Taky se mi “California Breed” strašně líbí, poslouchám to snad každý druhý den. Velké překvapení, jak ta deska roste. Tím spíš, když se jedná o celkem “obyčejný” hard rock, ale Hughes je bůh a zpívá fakt neskutečně.
   Relativně nedávno jsem se konečně dostal k The Winery Dogs (Kotzen-Sheenan-Portnoy) a není to vůbec špatná věc. Taky je to takový moderně zahraný hard rock, ale přijde mi, že s ještě silnějšími muzikantskými výkony. Sice jsem nikdy nemusel Kotzenovy sólové věci, ale tady v kapele je zábavný a s ostatníma skvěle sehraný. Určitě zkus (pokud jsi teda ještě neslyšel) ;-)

   1. Dík, jasné…
    The Winery Dogs dobre poznám a často počúvam. Muzikantsky naprostá extratrieda. Kotzenov spev je oproti Hughesovi síce trochu “učesanejší” (v súčasnosti asi Hughes nemá vo svojom žánri konkurenciu), zato to Kotzen bohato nahrádza občasnými extra, ale skutočne extra dobrými gitarovými sólami. Špica. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.