Chains / Suton - Balkanian Narko Doom

Chains / Suton – Balkanian Narko Doom

Chains / Suton - Balkanian Narko Doom

Země: Slovinsko / Srbsko
Žánr: doom metal
Datum vydání: 25.4.2016
Label: Ordo MCM

Hrací doba: 51:36

Odkazy Chains:
facebook / bandcamp

Odkazy Suton:

K recenzi poskytl:
Ordo MCM

V dnešní recenzi si posvítíme na další splitko, tentokráte pravověrně doommetalové a balkánské – což lze asi vcelku očekávat od počinu, jehož název zní „Balkanian Narko Doom“. Stylové zaměření tohoto splitu zpochybňovat nelze a původ už vůbec ne. Je ovšem otázkou do pranice, zdali je výsledek tak dobrý, aby skutečně působil tak hypnoticky jako narkotika, jak se nám název snaží napovědět…

Tím zkušenějším jménem na „Balkanian Narko Doom“ je formace Chains ze Slovinska – původně jednočlenný projekt, nicméně později přibyli i další členové, přičemž jedním z nich je i Hylinn Aleks, člověk stojící za Suton. Kruh se uzavírá a spojení mezi oběma kapelami je tudíž zřejmé. Pro pořádek se však sluší dodat, že Suton je (na rozdíl od Chains) novou kapelou a první ukázka její tvorby je prezentována právě zde, na „Balkanian Narko Doom“.

Jako první se slova ujímají Chains, kteří hned na rozjezd nabídnou velmi povedenou doomovou hymnu „Fire Walk with Me“. Té vedle příjemné dávky špinavosti vládne především výtečná okultní atmosféra plynoucí z opilých riffů, líné rytmiky a relativně osobitého vokálního projevu. Když jsem si „Balkanian Narko Doom“ pouštěl, tak jsem ani nedoufal, že by se zde mohl nacházet takto povedený kousek, ale skutečně je to tak – „Fire Walk with Me“ mě zcela upřímně baví, a kdyby se celý počin nesl v takhle vysoké kvalitě, tak by šlo o po čertech zajímavý kousek. Jak se ovšem záhy ukáže, tato píseň je předčasným vrcholem celého splitu.

Ani samotní Chains totiž dále nedokážou dorovnat laťku, již sami s prvním songem nastavili. Popravdě řečeno, hned s druhým kusem „Red Moon Bloody Moon“ mou pozornost naopak zabijí, jakkoliv formálně by tato píseň měla být zajímavější – je méně předvídatelná, žánrově nejednoznačnější, objektivně experimentálnější. Přesto nefunguje a ztracenou pozornost se již do konce hrací doby příliš nedaří nakopnout, jelikož „Catodic Church Celebration“„Medieval Art of Sorcery“ se nesou v obdobném duchu. Abych ale úplně nekecal, u poslední jmenované aspoň trochu zaujme vcelku sympatické ambientnější ladění.

Před chvílí jsem prohlásil, že se pozornost nepodaří nakopnout ne do konce strany Chains, ale do konce hrací doby, čímž jsem vlastně nepřímo řekl, že ani část Suton není žádným velkým trhákem. Jedná se o relativně pohodový hutný doom až doom / death, který vyvrcholí průměrně odvedeným coverem „The Sun Has Turned to Black“ od Electric Wizard. Poslouchatelné to je rozhodně, ale o žádné velké terno se nejedná.

Poslední větu minulého odstavce bych vlastně mohl zarámovat a vystavit ji zde i na závěr, jelikož to platí nejen o straně Suton, ale nakonec i o celém „Balkanian Narko Doom“. Jeden song je sice povedený, ale bude vám stačit si jej pustit na YouTube, protože zbytek je vlastně jen stravitelný, i když poctivě zahraný doommetalový průměr. Ve finále však nepříliš výrazná placka, jíž se příliš pozornosti právem nedostane.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.