Chelsea Wolfe - Pain Is Beauty

Chelsea Wolfe – Pain Is Beauty

Chelsea Wolfe - Pain Is Beauty
Země: USA
Žánr: experimental indie rock
Datum vydání: 3.9.2013
Label: Sargent House

Hodnocení: 8,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter / bandcamp

Předchozí deska netradiční zámořské písničkářky (možná bych to i měl dát do uvozovek) Chelsea Wolfe, “Ἀποκάλυψις” z roku 2011, kolem mě jen tak proplula a nijak moc času jsem s ní nestrávil, vlastně jsem ji všeho všudy slyšel možná tak jednou, dvakrát, ani pořádně nevím proč, když některé skladby – například nervní a uhrančivou “Mer” – mám v hlavě doteď. O co méně poslechů jsem dal “Ἀποκάλυψις”, o to více mi ovšem uhranula letošní nahrávka “Pain Is Beauty”, jež patří mezi ten typ alb, která si pustíte jednou a jen tak s nimi neskončíte.

Co si tak matně vybavuji, “Ἀποκάλυψις” nebyla zrovna jednoduchá věc a v některých momentech bych se o ní nebál mluvit i jako o poměrně nelehko stravitelné záležitosti. Oproti tomu “Pain Is Beauty” je taková lehčí a přístupnější, zároveň však nepostrádá jakousi neveselou náladu a posmutnělý nádech. Co do výrazové stránky je hodně poklidná a relativně jednoduchá, ale pod povrchem je hluboká a úžasně členitá. Postupem času jsem zjistil, že v rámci “Pain Is Beauty” ani moc nevnímám jednotlivé skladby, beru to doslova jako jeden celek, který nechám plynout a užívám si celkovou atmosféru, která je ovšem vysloveně nádherná. Možná tak pár kousků jako “We Hit a Wall”, “House of Metal”, “The Warden” nebo “Ancestors, the Ancients” by za speciální vypíchnutí stálo, ale to je vedlejší, protože “Pain Is Beauty” je suverénně nejsilnější, když ji člověk poslouchá v celé její délce. Ta deska je naprosto podmanivá, čemuž napomáhá také sugestivní vokální přednes samotné Chelsea Wolfe, který je třešničkou na dortu už tak skvělé hudby.

Upřímně vlastně ani pořádně nedokážu říct, co by to mělo být za žánr nebo v jakých mezích se hudba Chelsea Wolfe pohybuje, ale jedno vím naprosto jistě – ve všech ohledech je výsledek úžasný a rozhodně stojí za to jej slyšet… slyšet a hlavně poslouchat a vnímat. Když to uděláte, určitě pochopíte, proč je o kousek níže v hodnocení tak vysoké číslo…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.