Cradle of Filth - Godspeed on the Devil's Thunder

Cradle of Filth – Godspeed on the Devil’s Thunder

Cradle of Filth - Godspeed on the Devil's Thunder
Země: Velká Británie
Žánr: gothic / melodic black metal
Datum vydání: 20.10.2008
Label: Roadrunner Records

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Cradle of Filth po dvou letech opět přicházejí s novou deskou, na které Dani & spol. slibovali řádné přitvrzení oproti posledním “vyměklým” albům. A svůj slib splnili tak napůl…

“Godspeed on the Devil’s Thunder” je koncepčním albem. Vypadá to, že je v poslední době na metalové scéně módní tvořit koncepty. To nic ale nemění na tom, že si Cradle of Filth vybrali téma opravdu zajímavé. Příběh vypráví o nechvalně proslulém francouzském šlechtici ze 13. století jménem Gilles de Rais, který na začátku své “kariéry” bojoval na straně Johanky z Arku. To by zas tolik zajímavé nebylo, kdyby Gilles při těchto bojích nenashromáždil velké bohatství a nezačal jej poté využívat k ukojení svých potřeb, které mimo jiné zahrnovaly vraždy, znásilňování nebo satanistické rituály. To zní jako dostatečně dobrý námět pro metalovou desku. Úkol upoutání pozornosti tedy Cradle of Filth splnili na jedničku.

V této chvíli nastává ten nejdůležitější okamžik – oznámkování samotné hudby. Album začíná zajímavým intrem s tak dlouhým názvem, že se mi to ani nechce přepisovat. To je následováno prvním zásekem “Shat Out of Hell”. Je to takový typický “cradle song”, na který mají Cradle of Filth snad patent. A opravdu, oproti poslednímu “Thornography” je to mírné přitvrzení (ale dokázal bych si představit ještě větší, proto u mě splnili slib jen napůl). I zbytek alba se více či méně pohybuje v “cradle stylu”, který je o trochu (ale vážně jen o trochu, nějaký brutál to zase není) tvrdší než na posledních dvou deskách. Také si nelze nevšimnout, že mluvená intra k jednotlivým písním jsou používány více než kdy dřív.

Na “Godspeed on the Devil’s Thunder” je sympatické to, že je dobře vyrovnané. Žádný song na první poslech nevyčnívá. Každý z nich má nějaké to “svoje”. Já osobně jsem si nejvíc oblíbil malinko vybočující baladu “The Death of Love”, “The 13th Caesar” se skvělým refrénem a “Honey and Sulphur”, jejíž sbory sou vážně povedené. Ani taková “Ten Leagues Beneath Contempt” není k zahození.

Když to shrneme, Cradle of Filth se oproti pár posledním albům polepšili, ale svá stará díla určitě nepřekonali (osobně si myslím, že to už se jim ani nepovede). I tak mi ale “Godspeed on the Devil’s Thunder” udělalo radost. Dobře se to poslouchá a za těch 350 Kč to stojí.


13 komentářů u „Cradle of Filth – Godspeed on the Devil’s Thunder“

  1. Já je nikdy nemusel. Ale tento počin jsem si musel pořídit. Moje zvědavost se ubírala směrem k českému bubeníckému mágovi Martina. Myslel jsem, že bude na albu slyšet a jeho umění se projeví…bohužel. Do popředí šel zpěv a bubny byli hodně udušené. No což tohle se jim nepovedlo. Ale nesouhlasím s tvrzením, že už nikdy nevydají dobré album. Mladá krev to vždy oživí a my máme na co čekat…

  2. já jsem byl asi jeden z mála, kterým se líbila cesta nastolená albem Nymphetamine.. Thornography bylo slabší, ale tohle je prostě nuda a šeď.. :) hodněkrát jsem si to zkoušel přehrát znovu s tím, že mne to přece musí chytnout, ale nestalo se.. :X

  3. H.: Blbě jsem se vyjádřil no. Jinak 75% je celkem dost. Tím pádem jsem zvědavej kolko dáš Satyricon 120%? :)

  4. Nymphetamine tiež dost mozem (asi to bude aj tym ze to bol prvy album ktory som od nich pocul a den na to som ich uz videl live :) )

    Thornography nemusim absolutne a novinku som ešte nepočul :)

  5. Nevím jestli už tady nebyla, ale určitě by si recenzi zasloužilo abum od Machine Head – The Blackening. Pokud bude mít někdo v plánu udělat, tak klidně rád pomůžu. Do tejdne by mi měla přijít Special Edice Tour.

  6. H.: Myslím, že až je uvidíš na konzíku bude Ti v hlavě lítat 130% ;) Každopádně něco vyfoť a zkus ukořistit nějakej ten podpis.

  7. No tak kdyby se mi povedlo odchytit Satyra s Frostem a vysomrovat si podpis, tak z toho bych se ještě měsíc nevychrápal:D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.