Cult of Fire - [Untitled EP]

Cult of Fire – [Untitled EP]

Cult of Fire - [Untitled EP]

Země: Česká republika
Žánr: black metal
Datum vydání: 14.3.2017
Label: Beyond Eyes

Hrací doba: 10:55

Odkazy:
web / facebook

Kultu ohně se v posledních letech zalíbila minialba, jejichž prostřednictvím sebe sama prezentuje již potřetí za sebou. „Čtvrtá symfonie ohně“ (2014) z nastolené védské cesty vybočovala, a i když výhrady mnohých chápu, mně se tahle pocta jedné české a jedné slovenské řece docela líbila. Zato loňské „Life, Sex & Death“, které se opětovně neslo v orientálním duchu, s nímž svého času přišla druhá řadovka „मृत्यु का तापसी अनुध्यान“ (2013), bylo velmi nepřesvědčivé a představilo Cult of Fire v doposud nejnudnější formě.

Cult of Fire ovšem nezahálejí a jen půlroku po zklamání „Life, Sex & Death“ se snaží spravit si reputaci dalším ípkem, které se nese ve značně minimalističtějším provedení – žádný název počinu, žádné názvy skladeb, žádná výpravná grafika, dvě stopy, necelých 11 minut. Ale i to stačí, poněvadž tentokrát je výsledek o poznání lepší.

Možná je trochu paradoxní, že nové EP boduje návratem k větší přímočarosti a agresi. „Life, Sex & Death“ bylo příliš melodické, příliš jemné a neškodné, křečovitě „artové“, v kteréžto poloze to Cult of Fire zjevně neslušelo. Aktuální počin neopouští orientální tématiku Přední Indie, ale chápe ji v blackmetalovějším světle. Vymizela fidlátka, naštěstí zmizely i pokusy o zasněné atmo-skladby, které na předchozím minialbu nudily, a zbyl jen černý kov. I když… ne, že by šlo o úplně ortodoxní a tmářskou záležitost. Jako důkaz, že Cult of Fire stále umějí relativně usedlejší formu black metalu skvěle oživit, může posloužit třeba výtečně hammondkové sólo v polovině první písně. To je jen tak mimochodem můj úplně nejoblíbenější moment z celé nahrávky.

Na druhou stranu, zase bych nadšení nepřeháněl. Je příjemné, že novinka po slabém „Life, Sex & Death“ vykročila (opět) správným směrem, ale i přesto nemám pocit, že bych v případě nepojmenovaného ípka poslouchal něco zásadního. Nachází se tu několik povedených momentů, zejména v první písni, ale do úrovně vrcholných děl Cult of Fire (na prvním místě stále s přehledem zůstává „Triumvirát“) ještě dost zbývá.

Navzdory tomu potěšilo, že Cult of Fire pořád umí dobře a do jisté míry i nápaditě zahoblovat. Nač ale vynášet do nebes, když už víme, že trio Infernal VladTom CoronerDevilish umí ještě lépe? Střídmá spokojenost na místě myslím je, ale budu doufat, že až se někdy Cult of Fire odhodlají ke třetímu řadovému albu, bude to se vší parádou a opět v nejvyšší kvalitě.


15 komentářů u „Cult of Fire – [Untitled EP]“

 1. jako já nevím co všichni mají u CoF se zvukem….až mám dojem, že je prostě in říkat že cof maj doprasenej zvuk, ” tvrdíto každej, tak já musim taky” …

  1. Ale vždyť doprasenej je :D O tom, že má kapela kvalitní hudební nápady a talent, se nikdo nepře, ale ten zvuk je strašně plochej, v agresivnějších pasážích se to slévá do nečitelný koule. Třeba album Death Karma jsem měl díky tomu problém vůbec doposlouchat, i když je po hudební stránce skvělý.

 2. Zvukově to celkem chápu. Myslím si, že chtějí jít proti proudu současnému trendu přeprodukovanosti a pokoušejí se o jakousi zvukovou špínu a rozostřenost. Jinak album 2013 bylo zajímavé, chytlavé, originální, ale ostatní materiál mě jaksi nechce zaujmout.

 3. Já to hoši nechápu- doprasenej zvuk? Je to black metal, přímo to čekám, že to bude nečitelný a zprasený. Do běla vymydlených, přeprodukovaných plastic metalů, z kterých místo divokosti a přirozenosti dýchá přiblblej studiovej inženýr, co se voní v podpaží a nosí trenky Calvin Klein jsou hromady. Je to o ničem, osobně takový zvuk u téhle hudby vnímám jako naprosto přirozenou a potřebnou věc.

 4. Dříve se mi ten zvuk taky zdál strašně zprasenej, ale od té doby co jsem si pořídil lepší sluchátka tak je to ok a dokonce jsem začal i tomu zpěvu rozumět.

 5. Hele, hoši, to je náramná škoda, že českej jazyk nemá nějaký ještě kratší fonémy… takhle jste tajuplnost a minimalismus vyčerpali do dna- bacha, za chvíli vycucáte celou abecedu a co potom… F 1 , Z 3, H 8… to bude tragédie :D A dnes jsem CoF poslouchal na špatných bednách od PC a všechno v cajku, takže ten zvuk je prostě a jednoduše OK.

  1. Já naopak tuhle módu jednopísmenných jmen jenom podporuju! Samotného mě sere, že jsem si tam dal tečku a nemám jenom to písmenko :( :D

   Každopádně k tomu zvuku. Nejsem si jist, jestli si rozumíme. Samozřejmě si nikdo nestěžuje na špinavost nebo divokost (ostatně, CoF jsou v tomhle ohledu dost stravitelní, tak by to i byla hloupost). Problém je v tom, že jejich produkce je strašně plochá, špatnej dynamickej rozsah… už jsem to vlastně psal v jednom z komentářů výše. Třeba DR mají CoF běžně okolo tří decibelů, což je peklo… stupnice na dr.loudness-war.info považuje za dobré hodnoty DR od 14 decibelů a výš!

   Teď nedávno tu byla recenze na desku Goatmoon, která má DR 10, což se poslouchá mnohem příjemněji, ačkoliv je sound kapely víc „raw“ než Cult of Fire. Ale není to jen o DR… právě teď poslouchám letošní desku Black Cilice, u který mi program měří DR 0 (!!!), formálně to má zvuk jak z prdele, a přitom je to pro uši (alespoň pro moje) šetrnější než produkce CoF a ani v rychlých pasážích se mi to neslévá do hnusný hluko-koule.

   Pokud ale tobě zvuk Cult of Fire nevadí, dobře pro tebe, aspoň to můžeš poslouchat v klidu, aniž by tě sral ten zvuk jako nás ostatní :)

   Jinak jak naznačil kolega F, určitě se to odvíjí i od poslechového zařízení. Já třeba na sluchátkách neposlouchám, protože mi vadí je mít na uších. Aparaturu sice nemám takovou, že by to uspokojilo i nejnáročnější audiofily, o tom si iluze nedělám, ale dovolím si tvrdit, že mi to hraje poměrně slušně. Problém tedy myslím není v tomhle :)

   1. Místo sebereflexe bohaprosté vychloubání, místo hezkého českého Honzy taková pýcha.. lidé, jak to s vámi dopadne, já to nechci vidět :D

    Na takový blbiny já, pane kolego, nemám čas, natož chuť… měřit hudbu na nějakým zařízení, civět, jak na mně blikají světýlka- to určitě, hrát bedny mě nikdy nebavilo :) Buď je to OK nebo není. Je mi to opravdu šoufl, dynamickej rozsah sem nebo tam, radši si připravím obložený talíř a spokojeně pokývou prošedlou bradou nad novým objevem. Pro zajímavost mi tu ječí ty Black Cilice a to teda můžu říct, že to má zvuk vytaženej ochrnutýmu kačerovi ze zadnice, zamlženej, nejasnej humus, ale je to prima :) Jak jsem psal výš- k téhle a podobné hudbě to patří, za mě cajk, ať si ručičky na loudness. war. info mrtvě leží jak somálskej rentiér :)

    1. Jestli myslíš, že si u každého alba pečlivě měřím DR, tak tě asi zklamu. To dělám, jen když k tomu mám důvod (jako třeba v tomhle případě). Šlo mi o to, že DR je změřitelná objektivní hodnota, která o zvukový kvalitě nahrávky nějak vypovídá, a podle této na tom Cult of Fire nejsou nejlépe. Na druhou stranu netvrdím, že to je dogma a že záleží jen na DR, což byl ostatně smysl poznámky o Black Cilice. Pořád ale platí, že jestli jsi ty se zvukem CoF v pohodě, dobře pro tebe a nic proti tomu. Víc k tomu nemám co říct.

     Akorát teda nechápu smysl sdělení prvního odstavce v tvém posledním komentáři :)

 6. Já to chápu, že to měříš u každý desky se stopkama, metronomem a napjatým výrazem ve tváři jsem si opravdu nemyslel :) Stejně tak souhlasím s tvrzením a nijak nezpochybňuju, že ” pokud… tak OK ” . No a jestli musím vysvětlovat, co jsem tím prvním odstavcem myslel… tak si ty zkratky nechte, no :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.