Deluge Grander - Heliotians

Deluge Grander – Heliotians

Deluge Grander - Heliotians
Země: USA
Žánr: progressive rock
Datum vydání: 5.2.2014
Label: Emkog

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

Spojené státy nejsou běžně považovány za prog rockovou velmoc, což se snaží svým letošním počinem “Heliotians” vyvrátit uskupení s podivným názvem Deluge Grander. Tato šestice má za sebou již dvě studiová alba “August in the Urals” a “The Form of the Good” z roku 2006, respektive 2009, a přestože žádné z nich díru do světa neudělalo, neznamená to, že by to byla alba nekvalitní.

Progresivní rock v jejich podání má střídmý symfonický nádech, i když klasické symfo-aranže byste na něm hledali marně. Je to dáno vkladem Natalie Spehar, která na své cello doplňuje klasické nástrojové osazenstvo způsobem, že se to může místy zdát až nepatřičné, ale přesto tomu nelze upřít snahu udělat to trošku jinak. Jen škoda, že nedostala trošku víc prostoru.

Trojice skladeb z novinky o celkové hrací době přes čtyřicet minut značí, že se budeme pohybovat v nekonečných prog rockových vodách. Pokud pominu prostřední “Saruned”, která se po úvodní improvizaci klidí ze scény dřív, než pořádně začne, tak středobody alba jsou úvodní “Ulterior” a závěrečná “Reverse Solarity”. Prvně jmenovaná je mnohem více atmosférická, skoro až ambientní a nebýt klasické prog rockové pózy uprostřed, kde se o slávu dělí skvělé bicí a klávesy, tak by dopadla spíš jako intro. “Reverse Solarity” má i přes dvacetiminutovou hrací dobu jasně ohraničené hranice a i díky “mluvenému zpěvu” má poměrně blízko tvorbě Pink Floyd z doby, kdy otěže dřímal Roger Waters. Popisovat tuto skladbu je svým způsobem zbytečné, ovšem díky proměnlivé struktuře a třeba i zakomponování mellotronu, jako by vypadla ze sedmdesátých let. To nakonec umocňuje i dobový zvuk, kterému chybí krystalická čistota, ale na své si přijdou milovníci technických spletenců kláves, kytar, bicích a střídaní mužských a ženských vokálů.

“Heliotians” možná není žánrová bomba, jež by mi nedala spát, ale díky autentičnosti, kterou Deluge Grander přenesli do současných vod, si zaslouží mé uznání a nadrůměrné hodnocení.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.