Demonical - Darkness Unbound

Demonical – Darkness Unbound

Demonical - Darkness Unbound
Země: Švédsko
Žánr: death metal
Datum vydání: 20.9.2013
Label: Cyclone Empire

Hodnocení:
Stick – 7/10
H. – 7/10

Průměrné hodnocení: 7/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Tento měsíc se mi shodou okolností sešly k recenzi dvě desky, na kterých se podílí stejný zpěvák. Je jím Sverker “Widda” Widgren, obsluhující vokály u švédských death metalistů Diabolical, kterým vychází ambiciózní počin “Neogenesis”. Nyní je však řeč o kapele Demonical, postavené na základech bývalých drtičů Centinex, drhnoucí klasický švédský death metal s brutálním chřestivým zvukem, který fandové stylu zbožňují už více než dvacet let. Jejich nejnovější počin nese název “Darkness Unbound” a přichází s pravidelným dvouletým intervalem, který si smečka drží od první desky, tedy dva roky od “Death Infernal”.

Nahrávka byla spáchána ve studiu Necromorbus ve Stockholmu, jehož spoluvlastníkem je právě zpěvák Widgren. Tohle studio se může pyšnit tím, že vytvářelo či vytváří výtečný zvuk takovým smečkám, jakými jsou Ondskapt, Watain či Merrimack. Pro našince není bez zajímavosti, že v tomto studiu spáchali svůj nejnovější počin “Omniabsence Filled by His Greatness” čeští black metalisté Inferno. Podle všeho je studio schopno velké zvukové variability. Hned po titulním intru se z reproduktorů vyvalí palba “The Order”, obsahující veškeré ingredience potřebné k posluchačské spokojenosti. Podladěné chrastivé kytary, nekompromisní tempo, agrese a vzteklý štěkavý vokál. Ale přestože se může zdát, že jde jen o hluché tlučení do vrat, najednou se v refrénu vyvalí chytlavá kytarová melodie a na první hit desky je zaděláno.

Ani zbylých osm válů s vámi nebude hrát zbytečnou hru na schovávanou. Kdo by čekal něco jiného než tempově většinou dosti nekompromisní death metal s příchutí crustu i decentním starobně doom metalovým popraškem, evokujícím staré nahrávky britské školy (především Paradise Lost). Tak se děje především ve finále s názvem “The Great Praise”. Po poslechu nakonec zjistíte, že jediné, co vás napadá je “kurva, chci ještě znova”. Vír riffů, vycházejících z death a thrash metalových základ, je sem tam líznutý ostřím black metalové vichřice. To celé je pak sem tam pročísnuto jasným světlem melodických vyhrávek či sól. Avšak nečekejte modernu ověnčenou primitivními riffy a téměř popovými melodiemi, pro takové věci tu není místo. Navíc hrdelní projev Wingrena dává jasně na srozuměnou, že tady se do MTV nikdo dostat nesnaží.

Na závěr alba byly zařazeny dvě bonusovky, tou první je předělávka letitého masakru “World Beyond” od německých titánů Kreator, jehož riffy jsou však krapet nečitelné díky “švédskému” zvuku, Na druhou stranu má ale pořádný odpich a její stopáž byla zkrouhnuta na necelé dvě minuty! Druhým bonusem je přehrávka “Burned Alive”, převzatá z debutové fošny.

S touhle deskou asi kapela díru do světa neudělá, ale i tak má velkou šanci oslovit fanoušky chřestivého metalu. Toto album by se neměl nechat ujít žádný posluchač kapel Grave, Dismember a podobných smeček. Poslechem Demonical jednoduše neprohloupíte, sice je vám od začátku jasné, co dostanete, ale faktem je, že tahle práce je kvalitně odvedená.


Další názory:

Víceméně můžu s kolegou v hodnocení “Darkness Unbound” souhlasit. Death metal v podání Demonical je jasně daná věc, kapela na to hned po intru nekompromisně vlítne a v podstatě až do posledního tónu desky to poctivě drhne pěkně od podlahy. Hniloba staré školy z toho páchne na sto honů a člověk by až mohl říct, že něco podobného už slyšel snad v tisícovce variací, což je zcela jistě pravda, jenže to, co se může zdát jako hlavní neduh “Darkness Unbound”, je zároveň i jeho hlavní předností. Ve své jednoduchosti a přímočarosti se totiž jedná o nahrávku uvěřitelnou a upřímnou. Je v tom cítit zápal a cit Demonical pro švédský oldschool death metal, což je u podobného druhu muziky svým způsobem jedno z hlavních kritérií. Jasně, samozřejmě ne vždy jsou alba postavená na zápalu a ctění starých pořádků zábavná, ale zrovna tady to prostě funguje. Za mě spokojenost.
H.


1 komentář u „Demonical – Darkness Unbound“

  1. Pro zajímavost. Sverker Widgren je spolumajitelem Necromorbus studio a Diabolical svou desku začali nahrávat hned po Infernu. Prakticky se tam ty kapely prostřídaly :)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.