Dimmu Borgir - In sorte Diaboli

Dimmu Borgir – In sorte Diaboli

Dimmu Borgir - In sorte Diaboli
Země: Norsko
Žánr: symphonic black metal
Datum vydání: 24.4.2007
Label: Nuclear Blast Records

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
facebook / twitter

Temnota se vrátila do lesů v divočině! Ano, je to tak, jedna z nejznámějších, nejrozporuplnějších a možná i jedna z nejlepších black metalových kapel vůbec, Dimmu Borgir, je po čtyřleté pauze opět mezi námi, konkrétně se svým novým počinem “In sorte Diaboli”. Nikdy jsem nebyl velký black metalový fanoušek, ale tihle norští chlapíci mají něco, co mě vždy na jejich tvorbě přitahovalo. Onen úžasný cit spojit tvrdý black metal s naprosto úžasnou a vypracovanou symfonickou hudbou. Vychvalování už bylo dost, tak jak tedy tato nová pekelná nahrávka dopadla?

Jejich předchozí deska “Death Cult Armageddon” nasadila laťku pěkně vysoko, a tedy první otázka je, zdali se tato kapela dokázala vymámit ze stínu své starší nahrávky, popřípadě v nejlepším případě tuto laťku i překonat. To se však bohužel nepovedlo. Přibijte mě na obrácený kříž, jestli tvrdím, že “In sorte Diaboli” je špatná deska, to chraň Satan, ale jejím největším problémem (i přesto, že hudebně je na špičkové úrovni) je to, co žel postihuje v dnešní době 80% nahrávek. Ano, samozřejmě mluvím o nešvaru jménem ká el í eš é, tedy klišé.

Co totiž na této nahrávce najdeme? Perfektní black metalové texty, naprosto famózní symfonické zvuky orchestrů, perfektní bicí, které jedou jako jehla na šicím stroji, jako třešničku na dortu i vokální linku baskytaristy Vortexe, místy se dokonce zapojí i gospelové sbory. Jediné, co zde trochu ztrácí, jsou kytary, nejsou zrovna moc výrazné a klávesy je někdy přehluší více, než by bylo zdrávo. Zatím to vypadá velmi lákavě, není liž pravda? Ano, bezpochyby jde o další téměř hudebně dokonalé temné dílo ještě temnějších hudebníků.

A to je základní kámen úrazu, Dimmu Borgir tak spoléhají na svou hudební dokonalost, že zcela již pohřbili originalitu a snahu přijít s něčím novým. Na jednu stranu vyčnívají z desítek hudebně stupidních a hloupých black metalových kapel (skalní fanoušci prominou, ale třeba takový Gorgoroth je výkvět kapely, které zajímá jen image a o nějakém sofistikovanějším hraní nemůže být řeč), ovšem na straně druhé se “jen” drží svého koryta a jak to tak vypadá, nemíní se ho ani v bližší době pustit. Možná je to tak lepší, možná kdyby zaexperimentovali, tak to dopadne strašně, anebo taky ne a vyjde z toho dílo hodné takové kvality, že zcela definuje svůj žánr. No, to už se ale musíme nechat překvapit. Jaké však dát hodnocení? I když by se šestka jednoznačně hodila k vizáži kapely asi nejvíc, hudebně má toto album na víc. Neurazí, potěší, možná trochu zklame. To je celkem šťastná kombinace. A sedmička prý štěstí přináší.


14 komentářů u „Dimmu Borgir – In sorte Diaboli“

 1. nikdy sem neprisel blacku na chut… pisnete mi sem nekdo 5 fakt podle vas dobrejch pisnicek od dimnnu je stahnu a uvidim nebo staci nake dobre album… dikes

 2. taky bych prosil od panu black metalistu, at mi sem pisnou 5 NEJLEPSI black metalu co maji. Vynechte Dimmu a Venom, diky moc:)

 3. taq teda pre wlada 5 top songov od dimmu borgir podla mna..[poradie neni podla kvality songu]

  1.kings of the carnival creation

  2.vredesbyrd

  3.sorgens kammer del. 2

  4.mourning palace

  5.the serpentine offering..black rulez xD

 4. tak jako ja teky neprisel blacku na chut ale v posledni dober se mit ozacina cim dal tim vic libit.treba skupina Arafel je sqela.tydle novy dimmu sou sqely.hlavne ten prvni song je hustej

 5. Tohle album se mi poměrně líbí, ale ten tracklist je teda ohromně vtipnej:

  The…

  The…

  The…

  The…

  The…

 6. Dobra kapela, moje zacatky u metalove hudby zpocivaly hlavne v Black metalu. U tehle kapely nikdy nezapomenu na pisnicku Rhapsody, ta je naprosto uchvatna!

 7. Hmm tuto desku chválim, je parádní, údernější a temnější než ta předešlá DCA.

  TO Tommy: Zkus třeba Behemoth ještě, Immortal (To je teprv síla blacku, vřele doporučuji, můžu poslat!!) ICQ: 219525988

  Jinak kdo má zájem o melodičtější recenze, tak přijdte na muj blog. Sem se rád vrátím, tady se mi líbí =D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.