Dispersion - Pillars

Dispersion – Pillars

Dispersion - Pillars
Země: Itálie
Žánr: atmospheric black metal
Datum vydání: 18.6.2014
Label: selfrelease

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Dispersion

Je recenzentské klišé začínat recenzi slovy “s kapelami hrající žánr XY se v poslední době roztrhl pytel”, ale dnes si to neodpustím. Zatímco před pár lety bylo v módě cokoliv s -core, dnes je tomu cokoliv s -gaze a tak trošku i tam spadá dnešní album. Dispersion na EP “Pillars” však nejdou jen tam, kam vítr vane. Ve své hudbě totiž dnes populární blackgaze mísí s velkou dávkou tradičnějšího atmosferického black metalu – jinýmy slovy je “Pillars” více podobné Altar of Plagues než Deafheaven a se vší úctou ke druhým zmíněným je to jen dobře.

Dvě skladby dohromady čítající necelých dvacet minut hudby vás provedou typickou kombinací dlouhých nekompromisních sekcí s rychle šlapajícím kopákem a řvoucím vokalistou a mnohých zvolnění s akustickým nádechem a přispěním kláves. Že to však není nuda, dokazují obě přítomné písně, z nichž první “Memory in Land, Denied” tak činí na kompaktní sedmiminutové stopáži. Druhá a delší skladba “Being the Ruin, Deep Cave” pak možná i díky většímu prostoru dělá to samé o něco lépe, a ačkoli se tak může zdát, že půjde o poněkud jednoduchou záležitost, ani náhodou jí nelze upřít jistou působivost. Kapela svůj zvuk pojala o něco zastřeněji, než je obvyklé, a zejména druhá kytara v pozadí je takřka nepostřehnutelná, což desce dodává tolik potřebnou hloubku. Naopak hlavní kytarová stopa je velice výrazná a některé melodie vám do paměti zapadnou ihned. Vokál je pak naprosto poplatný hudbě, totiž skřehotavě black metalový.

Ačkoli je materiál na “Pillars” velice vyrovnaný, nejvíce jsem si oblíbil druhou polovinu závěrečné skladby, která z plně ambientního “ticha” vystoupá až do silného klimaxu s vřeštící kytarou, odkud následně ne a ne sestoupit po několik dlouhých minut. Jako celek nakonec v “Pillars” vidím zajímavý počin, který možná neláme rekordy z pohledu originality či instrumentální preciznosti, přesto je však hodný poslechu, pokud si v podobných věcech hovíte.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.