Divided - Born to Sleep

Divided – Born to Sleep

Divided - Born to Sleep
Země: Česká republika
Žánr: shoegaze
Datum vydání: 7.9.2014
Label: selfrelease

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
facebook / bandcamp / bandzone

Českého shoegazu je jako šafránu. Toho kvalitního ještě méně, protože takhle z hlavy mě napadají jedině Manon Meurt. Nicméně i ti byli v mých uších 7. září překonáni o několik délek. Dvojice z Ústí nad Labem a Frýdku-Místku se objevila skoro odnikud a vypustila do světa počin “Born to Sleep” a i vzhledem k předchozím řádkům nemá cenu nijak zastírat, že to je zatraceně dobrý počin.

Když to vezmu kolem a kolem, je to dost dlouho, co jsem naposledy slyšel novou shoegazovou desku, která by mě vážně bavila od začátku do konce. Většinou se mi v uších prohání alba ze začátku devadesátek, nikoliv však v případě Divided. “Born to Sleep” bere víceméně klasický kytarový shoegaze, nicméně jej odlehčuje, přidává post-rockové prvky, elektroniku a zasněný pop. Mírně zahulený zvuk i zkreslení kytary dávají nahrávce zvuk let dávno minulých, nicméně tím zbytkem jsou Divided jasně v současnosti. Byť děsivě ospalí.

To ovšem nemyslím nijak pejorativně. Lepší album na noční chillout prostě neseženete a s “Born to Sleep” jsem strávil dost propracovaných nebo jinak probděných nocí, což vzhledem k tomu, že album trvá jen velmi sympatickou půlhodinu, znamená asi tak nepočítaně poslechů. Což nijak nevadí, protože to, co Filip vymýšlí s kytarou a Viktorie za mikrofonem, se prostě neoposlouchá. Devět krátkých kousků nabízí souhru vyznačující se pestrou paletou nápadů a silnou atmosférou. U mě vede svižná “Star Rover II.”, “Other City” (kvůli geniální kytarové melodii) a pak samý závěr v podobě dystopie “Machines”, která je unikátem i vůči ostatním skladbám na albu, a totální ospalosti “Half Sleeping”.

“Born to Sleep” prakticky nemám co vytknout, protože i tam, kde řada českých kapel minimálně pokulhává (špatná výsovnost angličtiny, struktura skladeb,…), jsou Divided perfektní. Jejich debut není těžké strávit a zpracovat, je ale sakra těžké se od něj odtrhnout. Nechat se unášet říší snů je totiž zatraceně snadné.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.