Firelord – Hammer of Chaos

Firelord – Hammer of Chaos

Firelord - Hammer of Chaos
Země: Itálie
Žánr: stoner metal
Datum vydání: 4.9.2015
Label: Sliptrick Records

Hrací doba: 28:09

Odkazy:
facebook / twitter / bandcamp

K recenzi poskytl:
Sliptrick Records

Italská trojice Firelord vznikla na základech dnes neexistující formace Saint Judas již v roce 2007, takže o naprosté mlíčňáky se nejedná, nicméně svou studiovou aktivitou zrovna nehýří, protože EP „Hammer of Chaos“ je teprve třetí ukázkou jejich společných aktivit. Vše odpálili v roce v 2011 prostřednictvím krátkohrajícího „The Burning“, na nějž navázal v roce 2013 plnohodnotný debut „Among the Snakes“. No, a právě jejich nejnovějšímu počinu, kterým je již zmíněné „Hammer of Chaos“, se podíváme pod poklici.

Ještě předtím si ale představíme samotné Firelord respektive hudbu, kterou hrají. Z názvů kapel jako Saint Judas a Firelord bych já osobně čekal nějaký italský melodický hevík, ovšem pánové klamou tělem a na svém pětiskladbovém EP předkládají slušnou porci chlapského stoner metalu s burácejícími kytarami a drsným vokálem. Jako bonus pak po vzoru aktuální módy přihazují taky špetku staromilského heavy metalu dle prvních alb britských velikánů Black Sabbath. Kombinace to sice není nikterak objevná, přesto však na takto malé ploše („Hammer of Chaos“ se zastaví před 30. minutou hrací doby) je to porce hudby chutná a vcelku líbivá.

Představovat nějak blíže hudební náplň není zrovna na místě, protože všichni víte, co čekat. Riffy, riffy a nic než riffy. Firelord si ve skladbách, které se pohybují kolem stopáže o délce pěti minut, libují v omílání jednoho až dvou kytarových motivů, díky nimž jednotlivé písně dost slušně odsýpají. Navíc si drží jasnou strukturu a sloky s refrénem jsou od sebe přehledně oddělené a pravidelně se opakují, takže je to počin, jenž není na poslech nikterak náročný. Nechci říct, že je to hudba vyloženě jednoduchá, protože v rámci mezí se Firelord snaží znít progresivně, což se jim třeba v titulní „Hammer of Chaos“ daří, ale jako celek je to taková ta pohodová kytarovka, která vás do židle nepřibije.

Osobně bych na „Hammer of Chaos“ uvítal více živelnosti a agrese, ale to už bych Firelord tlačil někam k formě Mastodon v dobách „Leviathan“. Pokud nepočítám závěrečný cover „Pilor of the Dune“ od Slo Burn, tak čtveřice autorských novinek představuje Firelord v dobré formě. Konkrétně se mi hodně líbí hitový potenciál „Dancing on Your Grave“ a ústřední kytara v „Devils Wonderland“. Středobodem je však dlouhá titulka, která se v první půli točí kolem klasických postupů a ze stonerového mustru nevybočí ani na vteřinu, ovšem v té druhé, již trochu volnomyšlenkářské, zpomalí a otěže převezme výrazná baskytara.

Co k „Hammer of Chaos“ říci závěrem? Bohužel pro Firelord je to dohromady takové obyčejné, až se bojím, že se v záplavě podobných kapel dost úspěšně ztratí. To však nebrání faktu, aby se poslech oněch pěti skladeb dal bez problému přežít a nechat se alespoň chvíli unášet na houpavých kytarách vyschlých jako poušť. Nic víc tady ale nehledejte.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.