Forsmán - Dönsum i logans ljóma

Forsmán – Dönsum í logans ljóma

Forsmán - Dönsum í logans ljóma

Země: Island
Žánr: black metal
Datum vydání: 9.4.2021
Label: Ván Records

Hrací doba: 25:07

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Sure Shot Worx

Hodně mě svrbí prsty, abych recenzi na prvotinu Forsmán nezačal ve stylu: tak, a máme tady další blackmetalovou kapelu z Islandu. Do pytle, právě jsem to udělal! Trochu mě ale omlouvá, že EP „Dönsum í logans ljóma“ si o to vyloženě koleduje.

O rozmachu islandského black metalu se toho už napsaly hromady, takže to snad nemusíme podrobněji rozebírat, sami to znáte. Důležitá je ale pro nás jiná věc – v čem se od tohoto zástupu odlišují Forsmán?

Inu, vzhledem k tomu, jak moc jsem potřeboval začít recenzi na islandský black metal prostřednictvím klišé zmínky o islandském black metalu, asi nijak zvlášť. „Dönsum í logans ljóma“ je řemeslně hodně v pořádku, ale mám prostě pocit, že nahrávka nenabízí nic, co bychom už v mírných obměnách neslyšeli u jiných islandských kapel. Podle zvuku a rukopisu bych si tipnul, že se ve Forsmán angažuje někdo, kdo se motá kolem Naðra a dalších podobných kapel, a jestli ne, tak tím hůře.

Formálně vzato se toho „Dönsum í logans ljóma“ nedá moc vytýkat, protože muzika je zahraná s přehledem a papírově má všechno, co by tenhle druh black metalu měl mít. Ale ani kousek navíc. Řekl jsem, že z řemeslného hlediska je „Dönsum í logans ljóma“ odvedeno dobře, ale obávám se, že o moc víc než obyčejné řemeslo v tom není. Anebo alespoň já to tam neslyším.

Díky tomu všemu vidím „Dönsum í logans ljóma“ akorát tak na průměru. Forsmán to poskládali příliš sebejistě a technicky vzato i dobře na to, aby se dalo mluvit o čemkoliv horším – to bych zas minialbu křivdil víc, než si zaslouží. Na druhou stranu, chybí vlastní ksicht, něco, čím by se Forsmán odlišili. Spokojil bych se alespoň s nějakou hustou náladotvorbou, ale i v tomhle ohledu se podle mě jedná o důstojný standard, nic víc.

Všehovšudy si tedy myslím, že „Dönsum í logans ljóma“ patří přesně k těm nahrávkám, jejichž poslech nijak nebolí, ale vlastně neexistuje důvod, proč bych si je měl chtít pouštět, natožpak se k nim vracet i v budoucnu. Vždyť za týden už si ani nevzpomenu…

Dodatek: Mezi napsáním a vydáním článku uběhl delší čas než týden a skutečně už si ani nevzpomenu, jak to znělo, haha.


2 komentáře u „Forsmán – Dönsum í logans ljóma“

  1. Tohle je spíš pod průměrem. Co Mannveira? Nemůžu si pomoct, ale i s vědomím toho, že slyším po stý to samý se mi to prostě líbí.

  2. Tohle jsem určitě slyšela, protože ten obal mi něco říká. Názvy si pamatuju blbě, hudba skoro všechno tak nějak stejný, tak aspoň že na tom jsou ty obrázky.:D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.