Greenleaf - Trails and Passes

Greenleaf – Trails & Passes

Greenleaf - Trails & Passes
Země: Švédsko
Žánr: stoner metal / hard rock
Datum vydání: 13.5.2014
Label: Small Stone Records

Odkazy:
facebook

Jako by snad ve Švédsku měli talent na tyhle retro kapely, které znějí jako kdyby povstaly po čtyřicetileté hibernaci z hloubky zlatých 70. let, protože jestli novinku Greenleaf něco charakterizuje, tak je to označení retro. Kombinace starých Black Sabbath, Deep Purple, špetka aktuálních stoner postupů (ale opravdu špetka) a výsledek je kombinací majestátních kytarových hard rockových riffů, které ctí staré dobré časy, a někdy až bluesových postupů, do nichž se občas zamíchá i nezbytná psychedelie.

Je pozoruhodné, že i navzdory tomu, že tohle všechno už kdysi jednou posluchače fascinovalo, je tato módní vlna tak strašně úspěšná. Jen si vezměme úspěch Graveyard, kteří jsou sice malinko někde jinde než krajané Greenfleaf, ale podstata těchto dvou part je totožná. Hrát staromilskou hudbu s neuvěřitelnou porcí autenticity, kdy by člověk pořádně ani neřekl, že se jedná o aktuální počin, ale zní to spíš že někdo zremasteroval a naleštil 40 let starý poklad.

“Trails and Passes” je v pořadí již páté album této čtveřice, a přestože jsem měl doposud tu čest jen s těmi posledními dvěma, tak se nebojím říct, že Greenleaf pomalu, ale jistě rostou v novou hvězdu této scény. Jejich aktuální album je totiž tak silný počin, že bych se nebál jej přirovnat až někam k “Lights Out” od Graveyard. V podstatě by se dalo říct, že co kus, to potenciální hit, přičemž všem skladbám v tomhle ohledu zcela jasně vévodí teskná “Ocean Deep”, v níž nespatřuji jediný zbytečný moment. Hodně silná je “Ecuators” s parádním bluesovým riffem, i rychlejší úvodní “Our Mother Ash” má něco do sebe, ačkoli ty nejsilnější momenty se skrývají v pomalejších válech jako “Depth of the Sun” nebo “With Eyes Wide Open”. Ta je ve svém jádru vlastně stejná jako zbylá osmička, ale postupné budování nálady, které si díky osmiminutové stopáži může dovolit, je odzbrojující.

Škoda slov, je vážně nádhera, že takto jednoduché skladby (ovšem plné skvělých motivů) se silným retro nádechem dokáží působit i v dnešní době tak moc svěže. Dvěma slovy: skvělá deska.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.