Häxenzijrkell – Der Lasters der Zauberey

Häxenzijrkell - Der Lasters der Zauberey

Země: Německo
Žánr: black metal
Datum vydání: 30.4.2016
Label: Amor Fati Productions

Hrací doba: 21:58

Odkazy:

Häxenzijrkell z Německa se na scéně uvedli teprve letos, zato ale již se dvěma demo nahrávkami, které dohromady nabízejí víc než 30 minut blackmetalové hudby. A jaké! Nebudu zde plýtvat slovy na demo číslo jedna, není nic jednoduššího než si ho prostě pustit na Bandcampu, i ono za poslech stojí. Ale zde si představíme čerstvější nahrávku: dvouskladbové EP „Der Lasters der Zauberey“.

Kdybych měl zdejší hudbu představit pomocí klasického srovnání, tak bych zprvu jmenoval Burzum a Urfaust, a to kvůli tomu, jak s málem tvoří tak mnoho. Ale je jasné, že Häxenzijrkell díky své atmosféře osloví i fanoušky takových Mare či Cultes des ghoules. Kdyby vám „Der Lasters der Zauberey“ někdo pustil bez jakýchkoliv dodatečných informací, pevně věřím, že by vaši představivost zaplnily obrazy bosorek a sabatů. Navzdory jednoduchému receptu (anebo právě díky němu?) hudbou Häxenzijrkell prostupuje silné evokativní fluidum.

Já osobně bych děsivou atmosféru „Der Lasters der Zauberey“ a zvláště druhé skladby „Canon Episcopi“ klidně přirovnal i k jedinečné desce Aghast„Hexerei im Zwielicht der Finsternis“. A tak každému, kdo si troufá, doporučuji vykonat poslech tohoto EP za „správných“ podmínek a tím rozhodně nemyslím poslech z YouTube ve tři odpoledne, zatímco oblbujete kámošky na Facebooku.

Hudba samotná se plíží pomalým tempem chladné mlhy mezi rozbitými náhrobky. Riffy úvodní titulní skladby by v jiném kontextu klidně šlo nazvat doomovými, ale nosná, mrazivá melodie dvojky „Canon Episcopi“ je ryzí čerň. Nad dřevními kytarami se nesou vokály, které zmíněné Burzum a Urfaust připomínají nejvíce, ale neočekávejte jen řvaní. V obou skladbách, především té první, mají velký prostor i filmové samply v němčině, ale i člověku, který jako já německy umí prachbídně, bude jasné, o čem jsou, a dodatečně dobarví posluchačský zážitek. Detailů a různých klávesových zvláštnůstek je v hudbě Häxenzijrkell také nemálo. EP působí zkrátka promyšlené do důsledků a toho si cením vždy, u mladých kapel obzvlášť.

Až si budu připravovat playlist pro nějaký zvláštní večer, který zasvětím černému kovu opravdu výrazných magických kvalit, tak věřím, že do něj zařadím i Häxenzijrkell. Kapela má již údajně rozpracovaný nový materiál, který je zase někde jinde. Já jej budu očekávat s velkým nadšením, protože mám pocit, že se objevila další kapela, která má potenciál stvořit něco unikátního a veskrze věrného opravdové esenci žánru. Kecy o tom, že je Black Metal mrtev, nechme zapšklým fotrům a omezencům.


5 komentářů u „Häxenzijrkell – Der Lasters der Zauberey“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.