Hexitium - The Sacrilegious Throne

Hexitium – The Sacrilegious Throne

Hexitium - The Sacrilegious Throne

Země: Portugalsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 20.7.2020
Label: Miasma of Barbarity

Hrací doba: 25:11

Odkazy:

Hexitium je další chrchel vyvrhnutý bujícím portugalským podzemím. Tenhle projekt začal flusat nahrávky v loňském roce – prozatím si připsal červencový demosnímek „The Sacrilegious Throne“ (právě o něm si nyní budeme povídat), jejž v září doplnilo splitko „Necrose Death Hunger“ s krajany Concilium, což je další místní ošklivost, v níž se angažují členové Necrobode a Summon, tedy dalších portugalských smeček.

Hexitium jsem si k recenzi vybral mimo jiné i z toho důvodu, abychom si ukázali, že portugalský underground neznamená jen skřípavý raw black metal vydávaný na značce Signal Rex / Harvest of Death. Jako nechápejte to špatně, „The Sacrilegious Throne“ je – samozřejmě – také syrové jak kurva, ale spíš než na aristokratickým elitářstvím se Hexitium zabývají neotesaným barbarským primitivismem.

To je vlastně to nejdůležitější, co „The Sacrilegious Throne“ definuje. Melodie nebo podobné pičoviny Hexitium neuznávají, na demosnímku se jede jen kruté třískání šutrem do palice ve jménu smrti a dle hesla, že v jednoduchosti tkví síla. Komplexnost nebo hlubší myšlenky platí za sprostá slova, vyznává se duté jebání do bicích, permanentní a nepříliš čitelné riffování v zahuhlaném soundu a spíš deathmetalový hluboký murmur.

Jako chápu vás, nezní to úplně lákavě. Já osobně ale „The Sacrilegious Throne“ považuji za poměrně dobrou záležitost. Ve svém zpátečnictví se jedná o docela zábavnou věc, jíž nelze upírat zlovolnou atmosféru. Vlastně jsem si to demo pustil víckrát, než bych asi měl, a přesto mě to nezačalo nudit, protože se nad tím vznáší dostatečně hustá aura zla, aby na tom těch 25 minut šlo utáhnout úplně v pohodě. Do konceptu se hodí i dvě šumivá outra, která sice nejsou tak dobrá jak drcení kostí v metalových stopách, ale ujdou a náladu „The Sacrilegious Throne“ nerozbíjejí.

Jistě, lákavost dema velkým dílem plyne z prasáckého zvuku. Obávám se, že pokud Hexitium na případné řadovce postihne klasický syndrom „zlepšování“ zvuku, přijdou o své aktuální kouzlo, protože právě ten marast je na „The Sacrilegious Throne“ nejlákavější. Ale to už samozřejmě rozebírám hypotézy, které nyní nejsou na pořadu dne. Demosnímek mi přijde povedený. Nic zásadního, ale počínání Hexitium mi je sympatické a rád si pustím i případně další námrdy.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.