Hexvessel - Iron Marsch

Hexvessel – Iron Marsch

Hexvessel - Iron Marsch
Země: Finsko
Žánr: psychedelic neofolk
Datum vydání: 10.5.2013
Label: Svart Records

Hodnocení: 8,5/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

Svého času mě dost mrzelo, když britský vokalista Matthew “Kvohst” McNerney opustil řady black metalových kapel Code a Dødheimsgard, jenže čím více nosičů má jeho aktuální projekt Hexvessel na kontě, tím spíše si říkám, že to bylo správné rozhodnutí opustit vody black metalu a vydat se vstříc neprobádaným končinám psychedelického neofolku. Po úžasném loňském dlouhohrajícím opusu “No Holier Temple” letos Hexvessel přišli s EP “Iron Marsch” a opět musím říct, že se jedná o velmi působivý poslech.

Páteří nahrávky je trojice nových skladeb “Masks of the Universe”, “Superstitious Currents” a “Don’t Break the Curse”. První jmenovaná je dost rozmáchlá a začíná poměrně nenápadně, úvodní pasáž dokonce obsahuje i zvuky, které jako by vypadly z “Lesní hudby” od Necrococka. Jak se ovšem kompozice rozjede, opět nastává hudební extáze, jež u Hexvessel není zas až tak výjimečná, zejména jedna pěvecká linka, která se (naštěstí!) ve zbytku “Masks of the Universe” ozve hned několikrát, je bez přehánění geniální. Oproti tomu krátká “Superstitious Currents” zní s nadsázkou skoro jak předčítání pohádky, ale má to obrovské kouzlo, stejně jako závěrečná “Don’t Break the Curse”.

Další dvě položky tvoří nová verze písně “Tunnel at the End of the Light”, jež se původně objevila na debutu “Dawnbearer” z roku 2011. Obecně podobné předělávání vlastních skladeb nemám moc v oblibě, ale tady mě to nijak neobtěžuje a vlastně song naprosto přirozeně pasuje do zbylého kontextu “Iron Marsch” a skvělý dojem jen umocňuje. To zcela jistě platí i o předělávce “Woman of Salem” od Yoko Ono – a upřímně řečeno, při vší úctě k původní interpretce, Hexvessel se podařilo něco, co se moc často nestává, a sice že originální předlohu překonali o několik koňských délek, skladbě vdechli svého ducha a udělali ji mnohem působivější. Zatímco například závěr originálu se nese ve zbytečném a samoúčelném chaosu, Hexvessel místo toho přišli s naprosto fenomenální pasáží, jež dává songu úplně nový rozměr.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.