Illnath - 4 Shades of Me

Illnath – 4 Shades of Me

Illnath - 4 Shades of Me
Země: Dánsko
Žánr: melodic death / thrash / black metal
Datum vydání: 12.3.2013
Label: Pitch Black Records

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
twitter

Dánové Illnath za dobu svého působení prodělali poměrně zajímavý vývoj. Na prvních dvou deskách “Cast into Fields of Evil Pleasure” (2003) a “Second Skin of Harlequin” (2006) hráli normální klávesový melodic black metal, který mi ovšem nijak zvlášť zajímavý nepřišel. Předchozí album “Third Act in the Theatre of Madness” z roku 2011 bylo pro Illnath nahrávkou velkých změn, protože kapela svůj sound citelně ohlodala, vrhla se na agresivnější vyznění, a přestože klávesy tu stále byly, Dánové se vystříhali pomalejších momentů nebo snahy o atmosféru a vsadili na tah na bránu. Poslední změnou bylo, že album nenazpíval dlouholetý vokalista Narrenschiff, nýbrž sympatická slečna Mona Beck

Ačkoliv ta již v Illnath nyní není, protože ji za mikrofonem zastoupila jiná sličná slečna Marika Hyldmar, březnová deska “4 Shades of Me” je stále ještě opatřena právě jejím vokálem. Po hudební stránce novinka pokračuje v cestě vytyčené na “Third Act in the Theatre of Madness”, akorát v tomto ohledu jede ještě víc na doraz. To v překladu znamená, že se Illnath pustili do ještě přímočařejšího vyznění, s čímž jde ruku v ruce také vůbec poprvé v jejich diskografii úplná absence kláves. Veškeré melodie mají tentokrát na starosti jen kytary, takže melodická stránka je trochu střídmější, ale když se Illnath do nějaké té melodie mezi všeobecným hoblováním pustí, je to vždycky dobré a má to smysl. Songy jsou obecně ještě ostřejší a agresivnější a ještě větší rachot. Stejně tak i žánrově už jsou Illnath jinde než před 7-10 lety v dobách prvních alb, black metal už je zde spíše okrajově a hlavní role se ujala kombinace ostřejšího melodic death metalu a thrash metalu.

Ačkoliv jde bezesporu o pořádnou proměnu, ve výsledku si myslím, že to Illnath jen prospělo, protože “4 Shades of Me” mě baví mnohem než cokoliv v minulosti. Není to žádný vyložený zázrak, ale má to švih, dobře se to poslouchá a nenudí to. Jednoduše řečeno, současná podoba prostě Illnath sekne, takže za mě určitě palec nahoru.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.