Infestum - Monuments of Exalted

Infestum – Monuments of Exalted

Infestum - Monuments of Exalted
Země: Bělorusko
Žánr: progressive black metal
Datum vydání: 31.10.2014
Label: Lacerated Enemy Records

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Transcending Obscurity PR

“Monuments of Exalted” je docela pěkným příkladem, jakou vtipnou náhodou se člověk někdy k nějaké kapele může dostat a jak je (metalový) svět vlastně malý. Ta vtipná náhoda spočívá v tom, že jsem si chtěl jednou pustit desku “The Reflecting Void” od německého projektu Infestus, nicméně jsem se omylem ukliknul a namísto toho pustil letošní počin běloruských Infestum, kteří se až na jedno písmenko jmenují totožně. Vzhledem k tomu, že se mi to docela líbilo, nechal jsem to hrát a poslouchal. Oním malým metalovým světem mám pak na mysli to, že nedlouho poté, co jsem Infestum takovouto náhodou objevil, přistálo “Monuments of Exalted” na redakčním emailu v nové várce nahrávek určených k recenzím.

Pojďme ovšem už k samotným Bělorusům. Kdesi se můžete dočíst třeba to, že Infestum produkují pagan black metal, nicméně ani všemocné internety nejsou jak vidno tak úplně všemocné, protože tohle je bohapustý kec. Samozřejmě, nemám tušení, jak tomu bylo na předchozích dvou nahrávkách, které neznám, na aktuálním počinu “Monuments of Exalted” bych se však nebál mluvit spíše o progresivnější formě black metalu lehounce líznuté industriálnem. Pohanství však nečekejte ani náznakem.

Nesporná výhoda Infestum tkví v tom, že je jejich hudba poměrně chytrá, členitá, propracovaná a dle mého skromného názoru taktéž kvalitní, zároveň se však nejedná o nějaké těžce stravitelné avantgardní peklo. To z “Monuments of Exalted” činí počin, který se poslouchá takřka sám, přesto má nějakou životnost a není třeba jej zahazovat po třech posleších s tím, že už vám nemá co dát.

Největší slabinu nahrávky tak vidím v předělávce “The Evil One” od Venom… Tyhle odrhovačky Venomu fungují maximálně tak u Venomu, mezi vlastní tvorbou Infestum však song působí přespříliš primitivně, byť se jej Bělorusové samozřejmě pokusili převést do svého stylu. Také bych se obešel bez bonusových remixů, které byly přidány k nové verzi (původně počin vyšel na jaře vlastním nákladem), ale to nakonec není nic tak zásadního, aby to zničilo skvělý dojem z velice povedené desky.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.