John Wesley - Disconnect

John Wesley – Disconnect

John Wesley - Disconnect
Země: USA
Žánr: progressive rock
Datum vydání: 31.3.2014
Label: Inside Out Music

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Mnozí asi znají Johna Wesleyho pouze jako kytaristu, který sice posledních deset let patří neodlučně do sestavy Porcupine Tree, ovšem oficiálním členem kapely se nikdy nestal. Wesley však nežije jen pro Porcupine Tree, a tak vedle koncertování s dalšími hudebníky zvládá i sólovou kariéru. Tu načalo debutové album v roce 1994, na které v následujících jedenácti letech navázaly čtyři další počiny. Poté však přišla delší pauza (alespoň co se studiové tvorby týče) a “Disconnect” je tak prvním albem po devíti letech.

Jelikož jsem předchozí počiny neslyšel, netušil jsem, do čeho v případě “Disconnect” jdu, a nemusím tak tajit, že mé překvapení je veskrze pozitivního rázu. Překvapivé jsou zde celkem dvě skutečnosti: totiž že Wesley je lepší kytarista, než by se z omezeného prostoru na koncertech Porcupine Tree dalo soudit, a že i v pozici skladatele moc dobře ví, co dělá. Navíc tam, kde jeho kytarový cit pro jemné melodie potřebuje být vystřídán rychlejším a méně procítěným sólováním, jej vždy zastupuje druhý kytarista Dean Tidey. Co však nepřekvapí vůbec je Wesleyho hlas, o jehož kvalitě jsem nikdy nepochyboval.

Na “Disconnect” lze nahlížet buď jako na chytrý alternativní rock, či jako na příjemný progresivní rock. Ať je to jakkoli, výsledkem je kytarová muzika plná líbezných melodií, která se snadno poslouchá a přitom není zbytečně podbízivá. Na albu vynikne třeba nejdelší píseň “Any Old Saint” s nádherným několikaminutovým sólem přibližně v polovině, ostřejší “Once a Warrior” s hostujícím Alexem Lifesonem, chytlavá a přímočará “Gets You Everytime”, dojemná balada “Mary Will”, v níž skvěle vynikne Wesleyho hlas, či závěrečná poloakustická “Satellite”. Padesát minut dlouhá stopáž albu vyloženě sluší, neboť díky ní většina skladeb překročí pětiminutovou hrací dobu a všechny nápady tak dostanou dostatek prostoru. Ve zkratce, “Disconnect” je jedno z nejpříjemnějších alb roku 2014 a rozhodně jedno z největších překvapení.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.